Router do sieci światłowodowej FTTH

Witam. Od niedawna korzystam z sieci światłowodowej FTTH. Jest to sieć typu GPON ONT . Światłowód zakończony jest gniazdkiem SC/APC i kabel światłowodowy jest podłączony od razu do routera. Router jaki mi dał dostawca to Dasan  H640GW lecz wifi na nim jest kiepskiej jakości i teraz mam takie pytanie. Czy dało by radę podłączyć inny router z lepszym wifi? 

Tak, wystarczy, że podłączysz oba routery przez kabel ethernetowy do portów LAN. Polecałbym też wyłączenie WiFi w aktualnym routerze alby sieci wzajemnie się nie zakłócały.

Popieram MatX_a w 100%.

Niby można by zakupić router wymieniając tego Dasana…ale takich routerów jest mało i są drogie, ponadto nie kojarzę aby jakiś dostawca internetu dawał wolną rękę co do routera. Korzystając z jednego typu routera mogą ogarnąć sieć a gdyby każdy miał inny sprzęt byłby spory problem z jej konfiguracją u klientów.

Tak jak wyżej napisano należałoby zakupić dobry router xDSL i podłączyć go do tego Dasana…w którym wyłączyłbym Wifi a ten nowy router odpowiadałby za sieć Wifi. 

No i trzeba pamiętać, że jak posiadasz u tego operatora szybkość internetu bliską lub większą jak 100Mb/s to ten nowy routerek musi mieć przełączniki 1GB/s a Wifi dobrze jakby miał już też w standardzie AC ( i oczywiście ten Dasan też musiałby mieć przełączniki 1Gb/s ) inaczej maksymalna prędkość sieci zostanie zbita do 80-90 Mb/s.

@wexel1974  Dzisiaj dzwoniłem do swojego operatora i powiedział że można podłączyć do niego jakiekolwiek inne urządzenie i będzie działało na zasadzie access pointa i automatycznie pobierze specyfikacje sieci z dasana i również kazali wyłączyć w nim wifi.  Planuje kupić ASUS RT-AC68U czy taki będzie dobry? tutaj jest specyfikacja tego dasana http://active.fibrain.pl/produkt/gpon-ont-wifi-h640gw,13.html oraz zdjęcie z portami z tyłu  c29df1c409b63367med.jpg

To normalne…chodziło mi o to, że mało który operator pozwala zastąpić swój sprzęt sprzętem klienta…a ta opcja co chcesz zrobić to dodanie Twojego sprzętu do sprzętu operatora.

A sam router Asusa jest OK.  Cena trochę spora ale to od Ciebie zależy do czego go wykorzystujesz i czy potrzebne Ci funkcje które powodują, że to droższy router Ci potrzebny. I ten Dasan i Asus mają przełączniki 1Gb/s więc przesyłanie GB-ów  danych po kabelku będzie OK.

 

@wexel1974 Cena dość wysoka ale jest to zakup na lata. Przed wszystkim chodzi mi o duży zasięg wifi , obsługę modemu 3G/4G, usb 3.0, obsługę serwerów vpn oraz wifi do 1Gb/s no chyba że możesz polecić również dobre routery z tymi funkcjami za niższą cenę  

No…nie :slight_smile:

Jeśli wszystko potrzebujesz no to cena faktycznie adekwatna. Nie będę motał i szukał czegoś co może być o kilka groszy tańsze…taka jak pisałem to dobry router a ja sam szukałbym właśnie wśród Asusów, TP-Linków i Mikrotik.

Tak, że kupuj i żeby Ci długo i bezproblemowo służył… :slight_smile:

Witam@Patrax,

jestem,albo jeszcze lepiej byłem w identycznej sytuacji(u mnie HG8245-Huawei)także podobna kupa,rozwiązanie znalazłem podobne,tyle że za pomocą RT-AC87U i jestem w 100% usatysfakcjonowany,zestaw pracuje wspaniale,po wyłączeniu czego się tylko dało,oprócz lan asus zapewnia idealną pracę,polecam

Znalazłem dzisiaj w media mark router Netgear R7000, które również spełnia moje oczekiwania. Podobno ma również dobrą opinię. Ktoś korzysta z niego i mógłby się ze mną podzielić jak się sprawuje na co dzień? oraz jak jest z zasięgiem?   

Co do sprzętu operatora. Operator ma w UE obowiązek dostarczyć sprzęt do klienta, tzw. CPE. Jeśli dogadasz się z ISP, to nie powinno być problemu z podłączeniem własnego routera, jedyne co będzie musiał zrobić ISP, to uwierzytelnić Twój router na OLT.

 

Jeśli szukasz czegość pod FTTH, to Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN. Do tego musisz dokupić wkładkę światłowodową. Z tego co widzę, to jest simplex, więc tu też musiałbyś się dogadać z ISP, żebyś wiedział jaką wkładkę użyć po Twojej stronie, abyś miał ruch w obie strony i na jaką odległość, żeby sobie wkładek nie spalić. Jak pisano wyżej, router do FTTH to duże koszty.

@roobal Co do wymiany tego Dasana to niestety ale operator na to nie zezwolił.  Za to powiedzieli że podłączenie routera do portu LAN nie będzie żadnego problemu.  Jakiegokolwiek urządzenia xDSL powinno zadziałać i router pobierze pełną specyfikację sieci z Dasana. Sam nawet dzisiaj tego próbowałem. Znalazłem stary router na strychu i wszystko bardzo dobrze działało nawet nie musiałem się trudzić z konfiguracją.