Router do światłowodu 600Mb/s FTTH GPON+

Z góry przepraszam za głupoty jakie tu wypiszę, ale nie znam się kompletnie na tym, to będzie pierwsza styczność ze światłowodem.

Potrzebowałbym jakiś router obsługujący tą prędkość, który będzie musiał pokonać 2 ściany na odległość 20 metrów. Najwazniejsze żeby był dobry, ale też w rozsądnej cenie. Jeśli ceny dużo się nie różnią to może być obsługujący 1Gb/s na przyszłość.

Dostawca montuje coś takiego: Halny HL-1GE GPON ONT 1x 10/100/1000, B+ SC/APC router/bridge To jakiś światłowód FTTH, GPON+, nie znam się na tym.
To ich urządzenie chciałem podłączyć do routera i też kompa kablem do routera żeby było full łącze, a reszta rozchodziła się na dom.
Jeśli to jakoś pomoże w doborze to znajomy u tego dostawcy (ma 400Mb/s) korzysta z Huawei B535-232 to śmiga na nim wifi do 380Mb/s

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

A może zainteresujesz się Mesh’em? Na przyszłość pójdzie to rozbudować, co poszerzy zasięg. Mam taki od Tendy:
MW5c AC1200 Whole Home Mesh WiFi System-Tenda Polska - wiodący producent urządzeń sieciowych (tendacn.com)

Obsługuje do 100 mb/s. Co prawda ja mam radiówkę tylko 20/3 mb/s, więc mi to wystarcza.

Jeśli chodzi o marki to polecam sprawdzić ofertę:

  • Asusa;
  • Netgear’a;
  • AVM Fritz;
  • Tendy;
  • D-Link’a;
    Unikaj:
  • Pentagram’a;
  • TP-Link’a;
  • Netis’a.

Jakie masz łącze? Chodzi mi o szybkość.

1 polubienie

@blumberplumber

Jakie masz łącze? Chodzi mi o szybkość.

Światłowód będzie miał szybkość 600Mb/s, dopiero będą mi podłączać stąd pytanie o router, bo nigdy nie korzystałem z tego, bo też mam radiówkę jeszcze, więc tylko jeden kabel do kompa i po sprawie.
A z prędkością światłowodu mogę już zaszaleć i zrobić WiFi, tylko no mówię, nie znam się na parametrach i nie wiem który byłby odpowiedni router do tej technologii, żeby to po prostu działało i wifi nie musi mieć full 600Mb/s, ważne żeby chociaż 400 było

A może zainteresujesz się Mesh’em?

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa i czy byłoby opłacalne w cenie w stosunku do zwykłego routera jeśli chodzi o szybkość 600Mb/s.

Jednym z tańszych routerów i polecanych na różnych forach jest TP-Link Archer C6.Oczywiście możesz kupić każdy inny model ,który będzie mieć porty 1Gbit/s.

1 polubienie

Nie polecam TP Linka, totalny badziew, który się wiesza. Posiadam archera warty 800 PLN, straszne badziewie. Szkoda kasy.

Nie wiem jaki kolega ma budżet, ale mogę doradzić tylko Mikrotik RB4011IGS+5HACQ2HND-IN. Zamiata archery milion razy pod każdym względem.

2 polubienia

Jeśli chodzi o podany router TP-Link Archer C6,to tylko ze względu na cenę ,większość kupujących jako główny czynnik zakupu wybiera cenę.Oczywiście jak autor tematu ma odpowiednie środki to może kupić zdecydowanie lepszy i zarazem droższy sprzęt.

1 polubienie

Prędkość WIFI zależy od wielu czynników:

  • odległość routera względem klienta
  • jakości odbiornika wifi
  • jakości routera
  • ilości przeszkód typu ściany
  • obsługiwanego standardu wifi (przez nadajnik i odbiornik)
  • ilości urządzeń w sieci

600Mb/s to już nie jest byle jaka prędkość i trzeba sobie uzmysłowić, że nie każde urządzenie taką obsłuży (musi być w standardzie AC lub AX) i nie w każdych warunkach (najlepiej w tym samym pomieszczeniu).

1 polubienie

@anon80766726
@vries

Czy któryś z tych routerów byłby odpowiedni?
Tenda AC21
Tenda AC23
Huawei WiFi AX3
Huawei WiFi WS5200
NETGEAR AC1750 R6400
ASUS RT-AC65P

Tak jak mówiłem, musiałby przebić się przez 2 ściany na odległość 20 metrów, obsługiwane urządzenia to przede wszystkim TV i 3 telefony. Będę zadowolony jeśli na tych 20 metrach będzie chociaż 300-400Mb/s

Jest tani, i wg. info na stronie producenta można je łączyć w sieć mesh. Więc np. 2 takie urządzenia wcale nie są złym pomysłem.

Problem w tym że ten producent często był oskarżany o szpiegostwo, ile w tym prawdy, a ile chińsko-amerykańskiej wojny handlowej nie wiem.

1 polubienie

Z podanych propozycji wybrałbym router od Netgeara lub Asusa .Zanim ostatecznie kupisz cokolwiek poszukaj testów czy porównań danego sprzętu.

1 polubienie

Ile urządzeń będziesz podłączał po kablu?

@anon74922063
Po kablu będzie tylko 1 urządzenie, PC.

Polecam Synology MR2200. W tej cenie najlepszy jaki mialem, a mialem Asus, Netgear, D-Link. Konfiguracja po polsku i prosta, mnóstwo funkcji zawsze się przydadzą i zawsze kiedyś można kupić drugi i zrobić Mesh. Wi-Fi działa super, nawet Smart Wi-Fi czy jak to zwą, większość urządzeń łączy się w 5 Gaz, chyba, że są tylko w 2.4Ghz. Dom 2 piętrowy po 100m kwadratowych i tam gdzie żaden inny nie łapał wi-fi ten łapie nawet 2 kreski.

1 polubienie