Router do światłowodu

Witam,
Niedługo będę miał podłączony światłowód od INEA, prędkość nie będzie jakaś zawrotna bo 200/200mbit, od operatora dostanę router brzegowy, do którego skrętką będę musiał podpiąć swój router. W tej chwili mam router od Ubiquiti ER-X do którego mam podpięty internet radiowy.
Będę chciał obydwa łącza odseparować i światłowód puścić na oddzielnym VLANie. Zastanawiam się tylko czy ER-X mi to wszystko uciągnie czy powinienem się rozglądać za nowym routerem?

Wszystko zależy od tego ile urządzeń będzie miało być obsługiwane przez router i co jeszcze jest wrzucone w konfiguracje. Z ER-X nie miałem do czynienia ale w specyfikacji widzę , że ma mipsa dual Core 800mhz i 256 ramu, więc jeżeli mają być 2 vlany i mniej więcej do 15, może 20 urządzeń bez fajerwerków w konfiguracji to powinien sobie poradzić.

ER-X powinen spokojnie dać radę z takim łączem, ale jeśli szukasz czegoś mocniejszego to polecam Mikrotik hAP ac2.

Póki co mam do niego podpięte 3 AP od ubiquiti (ac-lite, ac-pro i uap-lr), jest uruchomiona usługa OpenVPN dla zdalnych połączeń - ale rzadko używam, klientów to tak do 20 myślę nie więcej, 3 vlany, no i kilka reguł dnat żeby nic poza opendns nie przeszło. Chyba nic więcej. Generalnie procek to tak do 15% skacze natomiast pamięć to od samego początku prawie cała zeżarta ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ na wydajność - póki co jest ok ale zastanawiam się tylko czy jak się ruch zwiększy to nie będzie się dławił. Aaaa i jeszcze QoS działa - w zasadzie cały czas i przekierowanie kilku portów do serwera.

@MatX1 coś nie ufam takim hybrydom - nigdy nie miałem od czynienia ale jakoś zawsze routery z wifi budziły we mnie niepokój.

Jeżeli pamięć od początku jest cała użyta to może się dławić chyba, że parametr unifi.xms= masz ustawiony na 256 (domyslnie jest jako cyfra i alokuje taką ilość ramu na start routera w MB).
Niestety nie pamiętam aż tak dobrze oprogramowania od nich żeby potwierdzić czy ta pamięć jest z nawiązką brana na usługę, czy start usług tyle ciągnie. Jeżeli drugie to na qos może się dławić całkiem szybko ale żeby samamu być mądrzejszym poszukam i dam znać jak znajdę.

Wyższe modele mają zazwyczaj ustawioną np. połowę ogólnie dostępnego ramu ma start i jeżeli jest podwyższone użycie danej usługi to przydziela wolny ram, stąd powyższe.

I już jestem chociaż trochę mądrzejszy :wink:
Seria Edge używa ramu od startu na cache, aby sprawdzić ile pusta konfiguracja wcina ramu sprawdź powyższą unifi.xms= i wklep w CLI komendę free -h wtedy zrzuci cache i można szybko sprawdzić ile ramu jest wolnego.

Ale, moim zdaniem tak naprawdę zależnie od rozłożenia i obciążenia kolejkowania dowiesz się czy nie będzie się dławił albo czy nie będzie upierdliwie odrzucał pakietów ze stacji, które mają niski priorytet.