Router + dysk - czy bezpieczne?

Witam,

Chciałbym podłączyć dysk do routera. Zastanawia mnie jednak kwestia bezpieczeństwa takiego rozwiązania. W sieci lokalnej na pewno jest wysoki poziom bezpieczeństwa, ale jeżeli udostępnię go w sieci Internet, jak wtedy ma się sprawa bezpieczeństwa?

Lepszym wyborem jest np GDrive czy własny dysk?

To jest dysk sieciowy, tj. serwer NAS czy dysk podłączony pod USB w routerze i udostępniony jako usługa FTP? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to NAS na pewno oferuje jakieś zabezpieczenia, co do drugiego rozwiązania, wszystko właściwie zależy od routera, ale myślę, że jakieś podstawowe przydzielanie uprawnienie powinno być dostępne. Zależy jeszcze w jaki sposób chcesz udostępnić ten dysk, tylko dla siebie do prywatnego użytku czy jako dysk publiczny? Do prywatnego użytku to można by wykorzystać VPN, ale wątpię, aby twój router świadczył taką usługę, a stawianie serwera VPN na osobnym urządzeniu raczej nie wchodzi w grę?

Zależy do czego chcesz używać, nad własnym dyskiem masz większą kontrolę, Ty nim zarządzasz.

A to podłączenie do routera czemu ma służyć,bo nie piszesz co chcesz osiągnąć.

Ale moje zdanie jest takie,własny to własny możesz z nim zrobić co zechcesz,zamienić na większy gdy skończy ci się wolna przestrzeń skopiować na inny a kopię schować do szuflady,

odłączyć skasować co tylko chcesz bo jakoś nie mam zaufania do tego czego nie widzę ,ani nie mam ochoty śledzić w sieci kruczków prawnych czyje tak naprawdę są moje dane i co się z nimi dzieje.Złe doświadczenia z przeszłości-przed laty przechowywałem trochę plików na pewnym portalu,żadna lewizna a własne ważne pliki spakowane 7zip na hasło i przyszła policja i jest prohibicja :wink: ładnie bym wyglądał gdybym nie miał kopi.

Od około 2 lat używam urządzonko AirLive WMU-6500FS nic specjalnego ale na moje potrzeby w sam raz dostęp po kablu jak i siec Wi-fi z możliwością wyłączenia,dostęp do plików przez sambę ftp jako gość lub uwierzytelniony możliwość podzielenia na publiczne i konta prywatne na hasło+konto i pliki admina jest możliwość wgrania oczywiście alternatywnego firmvare w celu wzbogacenia funkcji.