Router emituje sygnał WiFi, ale sieć nie funkcjonuje

Mam prośbę o pomoc. Router jest już prawidłowo skonfigurowany, emituje sygnał Wi-Fi. Nie potrafię jednak “odebrać” sygnału w stacjonarnym kompie, w laptopie widzi moją sieć (nazwę, którą wybrałem podczas konfiguracji routera), ale również nie mogę skorzystać z sygnału, pojawia się o komunikat o błędzie. Wpiąłem kabel sieciowy z powrotem do stacjonarnego i proszę o pomoc.

W stacjonarnym Windows XP, karta sieciowa 10/100 PCI; laptop Mac; router D-Link DIR-300.

co to za internet - kto jest dostawcą…

jeśli nie musisz sklonować MAC adresu na router, to napewno jest niezbędny reset modemu (poprzez wtyczkę z gniazda zasilania)

***************

nie muszę. wręcz nie kazano mi podczas konfiguracji routera tego robić (konfiguracja odbyła się via infolinia dostawcy internetu)

nope, po włączeniu/wyłączeniu komputera i routera jest nadal to samo.

tak jak napisałem modemu - tego pudełeczka z którego kabelek sieciowy podpinasz pod router na porcie wan.

Rozumiem, ze komputer stacjonarny masz podłączony kablem z routerem? Czy po WiFi działa Internet?

Nie, komputer stacjonarny nie jest podłączony kablem (chociaż tak wymagane było przy instalacji routera). Ale podczas konfiguracji routera do pracy z kablem sieciowym kazano mi wcześniej rozłączyć to połączenie.

Chciałbym aby laptop odbierał sygnał z routera po WiFi, a czy stacjonarny może być podłączony do routera w tym czasie kablem? Czy to jest technicznie niemożliwe i muszę zmienić kartę sieciową w stacjonarnym np. na coś takiego?

Sprawdź czy masz zainstalowany ServicePack 3 na tym Xp oraz czy szyfrowanie w routerze masz ustawione na WPA2 (w ServicePack 2 nie ma implementacji szyfrowania WPA2).

Router D-Link DIR-300 ma switch 4 portowy wiec śmiało możesz podłączyć komputer stacjonarny kablem do routera.

Podłącz kabel (router - komputer stacjonarny) i sprawdź czy nie masz czasami ustawionych na sztywno adresów IP w komputerze stacjonarnym.

Chciałbym, ale jak:

  1. sprawdzić jak mam szyfrowanie w routerze ustawione?

  2. sprawdzić ustawienia adresów IP (czy nie są właśnie “na sztywno”)?

Czy to jest możliwe, że kabel sieciowy będzie w routerze, stacjonarny będzie przez drugi kabel (router - karta sieciowa) pobierał net, a laptop przez WiFi?

  1. może wystarczy wejść na stronę konfiguracyjną routera i tam sprawdzić? a jak to zrobić, będzie w instrukcji.

  2. w panelu sterowania, w połaczeniach sieciowych - prawoklik > własciwości > protokół tcp/ip v4 ?

a czemu miało by nie być możliwe? - no chyba że źle skonfigurujesz. :stuck_out_tongue:

Jeśli nie włączałeś szyfrowania sieci bezprzewodowej i nie ustawiałeś hasła to szyfrowanie jest wyłączone a przynajmniej domyślnie powinno być wyłączone. Sprawdzisz to w panelu konfiguracyjnym routera. Sprawdź jeszcze czy filtrowanie adresów MAC masz włączone/wyłączone.

Sprawdź również w panelu routera czy masz włączony serwer DHCP, z którego przypisywane są automatycznie adresy IP. A w komputerze stacjonarnym i laptopie sprawdź czy masz wpisane jakieś adresy IP czy ustawione na automatyczne pobieranie adresu IP z serwera.

Oczywiście, że tak. Router jest urządzenie, którego zadaniem jest rozdzielnie połączenia sieciowego na kilka komputerów, więc możesz mieć kilka komputerów podłączonych przez Wifi oraz 4 komputery podłączone kablem sieciowym, bo zapewne masz tylko 4-portowy wbudowany przełącznik (switch). Twój komputer również może być routerem, jeśli tylko tego zapragniesz, jednak urządzenie które masz jest specjalnie przystosowane do tego zadania.

Pozdrawiam!