Router i rejestrator - przekierowanie portów

Dzień dobry,

mam niewielką sieć lokalną z kilkoma urządzeniami i kamerami do monitoringu. Chcę wydzielić kamery do oddzielnej podsieci, aby nie generowały zbędnego ruchu w lokalnej sieci, w której teraz znajdują się także inne urządzenia (komputery, drukarki). Ponadto chcę dostawić do sieci drugi router z zapasowym połączeniem internetowym oraz serwer NAS.

Serwer NAS oraz rejestrator do kamer chciałbym, aby był dostępne z zewnątrz, tj. posiadały publiczne adresy IP. Mam w związku z tym kilka pytań.

 

  1. Obecnie używam zwykłego switcha, ale muszę go wymienić na inne urządzenie, które stworzy mi podsieć. Słyszałem o switchach zarządzalnych, że można w nich np. 4 porty LAN ustawić jako działające w jednej podsieci, a pozostałym 4 portom przydzielić inne adresy IP jako inna podsieć. Czy to jest możliwe? W moim przypadku musiałbym jeszcze przekierować porty, aby mieć dostęp do rejestratora do kamer. Nie wiem niestety czy switche takie funkcje obsługują (widziałem np. taki model: http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-40_TL-SG2008.html).

  2. Czy jest możliwe, aby przekierować porty przez oba routery i mieć dostęp do serwera NAS i rejestratora do kamer z zewnątrz? Nie będzie konfliktu pomiędzy rejestratorem a NAS-em?

Będę wdzięczny za wszelkie porady jak to wykonać, aby działało prawidłowo oraz jakie urządzenie wybrać zamiast obecnego switcha (w żółtym kółeczku na schemacie).

 

Załączam schematy dla ułatwienia.

 

[

projekt-sieci.jpg

](https://forum.dpcdn.pl/uploads/monthly_2016_01/projekt-sieci.jpg.3ae7d96a1467eb3c77b8f9aa8455e2af.jpg)