Router jako access point

Witam

Gdzieś w internecie znalazłem informację jak ktoś się chwalił że u niego router Pentagram Cerberus 6381-0 działa jako access point. Chodzi oczywiście o access pointa jako zwykłego access pointa, który jest przezroczysty dla sieci i daje mi możliwość dojścia do istniejącej na takiej samej zasadzie jak to robi switch. Chciałbym nie być za nat’em tworzonym przez router tylko chciałbym po adresie mac dostawać bezpośrednio adres IP do mojej karty sieciowej. Czy ktoś ma taki router i wie jak to zrobić ? Jeśli się nie da to trudno.

Pozdrawiam

pewnie chodziło o radiówkę i ustawienia routera jako ap client, “przedłużacza” sygnału radiowego…

Opisz lepiej co chcesz zrobić, bo z tego opisu ja wnioskuję, że dostajesz internte ze skrętki zakończonej RJ-45 :] I chcesz ominąć NAT a mieć komputer(tylko na jednym).

No to ten kabel podłączasz do jakiegokolwiek portu LAN(nie WAN) i wyłączasz na routerze DHCP serwer(zakładka LAN pewnie) i powinno już wszystko chodzić.

Chodzi dokładnie o to, że internet dostaje własnie po skrętce. Chodzi o to żeby na laptopie po wifi mieć IP “swoje”, które mam od mojego dostawcy. Oczywiście mogę zrobić przekierowanie portów ale to mi nic nie daje. To jest teoria do jednego IP i jednego komputera.

Ale…

Mam więcej adresów IP (które są przydzielane po MACu przez DHCP) i chciałbym żeby np. wirtualna maszyna miała swój IP.

  1. DHCP ------> mój komputer (10.3.x.x) (bez routera) (brak NATU) - w praktyce jest nat nałożony przez mojego dostawcę ale mi chodzi żeby nie być za swoim routerem

  2. DHCP ------> mój komputer + wirtualna maszyna (10.3.x.x + 10.3.y.y) (brak natu)

  3. DHCP ------> router (10.3.x.x) ----- > mój komputer + wirtualna maszyna (192.168.1.1+192.168.1.2) (wifi) (NAT)

  4. DHCP ------> Access Point -------> mój komputer + wirtualna maszyna (10.3.x.x + 10.3.y.y) (brak natu)

i teraz dla wszystkich co się znają oczywiste jest co trzeba zrobić żeby wywołać podane sytuacje.

  1. To wtedy jak podpinam laptopa bezpośrednio pod kabel

  2. To samo tylko że jeszcze uruchomiona jest wirtualna maszyna

  3. Tak jest teraz. Router ma IP od dostawcy a komputery podłączone są za natem i są widziane na zewnątrz z IP 10.3.x.x

  4. A tak chciałbym. Chciałbym żeby router działał jako access pointm, który umożliwi mi otrzymanie 2 różnych adresów IP od mojego dostawcy.

Nigdy nie próbowałem czegoś takiego więc nie wiem czy da się taki trick da zrobić z tym routerem. Wiem, że podobno linksysy mają bardzo elastyczny firmware i można wgrać inny i nasz router zaczyna działać jako AP. Ale trudno. Widzę, że ten router nie jest na tyle elastyczny.

A próbowałeś zrobić jak pisałem wyżej ? Jeśli nie to tak zrób, powinno rozwiązać sprawę.

Linksys’y posiadają “elastyczny” firmware, ale chyba nie ma w żadnym routerze opcji NAT-enable/disable-a może jest ? No chociaż w sumie to jest opcja dla Linksys’ów{raczej nie dla wszystkich}.

Nie wiem, nie mam linksysa. Mówię tylko co słyszałem. Co do takiego podpięcia to nie rozumiem w jaki sposób miałoby to działać. Ja chce po prostu żeby router pełnił rolę switcha bezprzewodowego czyli inaczej mówiąc Access Pointa. Takie połączenie nic nie dało.

:edit:

Pomyślałem, zastanowiłem się i zrozumiałem. Połączenie wyżej opisane (w port LAN) działało na zasadzie zwykłego switcha. Przecież w switchu nie ma żadnego portu wan. Wpinamy po prostu kabel w jakiś port. Mi początkowo nie chciało działać ponieważ zapomniałem o dostepie na MAC. Żeby mieć dostęp do połączenia wifi na routerze musiałem znieść ograniczenia co do dozwolonych IP (bo teraz po co mi skoro jak ktoś nie będzie mial MACa z mojej sieci to nie połączy się). I teraz działa. A jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś w jaki sposód teraz się połączyć z routerem żeby go móc konfigurować ? Bo stare IP nie działa. Rozumiem, że teraz IP 192.168.x.x nie będzie działać a nie chce przypisywać routerowi IP z mojej sieci.

:edit:

No tak, przecież AP konfiguruje się tylko po kablu to czego ja oczekuje :stuck_out_tongue:

witam wszystkich. mam pytanie posiadam router pentagram cerberus P 6381-0. I chodzi mi o to czy można skonfigurować go tak żeby on działał jako moja antena do laptopa? wykrywam sieci ale sygnał mam słaby a ten router ma niezły zasięg. wiec jeśli ktoś wie jak to zrobić proszę o rade jak go wtedy podłączyć i jak ustawić ,nie znam się tak bardzo i proszę o pisanie w miarę prosto żebym zrozumiał :smiley: z góry dziękuje i pozdrawiam

Jest coś takiego w opcjach jak Repeater. Podajesz nazwę sieci do jakiej chcesz się połączyć. Więcej napisze później bo teraz musze wyjść. Tak się składa że mam ten sam router.

Repreater z tego co widziałem na OvisLink’u to działa na podstawie WDS(wikipedia), raczej by musiał być Universal Repreater jak już chyba, że to jest Universal tylko pod inną nazwą, ale to jest opcja nic nie warta !!

Rób jak chcesz, ale jak to testowałem przy przesyłaniu plików, z nadajnikiem sieci-widoczność 80% jakość 98%, szumy na poziomie 5, więc było nieźle. Z laptopem zwiałem żeby uzyskać coś ok. 50% sygnału i najlepszą jakość możliwą, szumy ok. 0 ledwo strony chodziły, później wstawiłem APC do odbierania i ten repreater ustawiłem na AP i wyciągałem po 300KB/s.

Niby niedysponowany, ale powiadomienie e-mail, odpisać można.

@Marcin511 co do Twojego podpisu to może brak MACa u głównego dostawcy robi swoje. Jak chcesz się dostać do wirtualnej maszynki z neta to proponuję zrobić tak jak na ostatnim przypadku w rysunku i przekierować porty na maszynkę wirtualną. Jakbyś mial problemy co do przekierowania to port forwarding na google i szczęśliwy traf, dalej chyba sobie poradzisz.

jak będziesz to jesli możesz to napisz mi po kolei gdzie i co jak przestawić… mi chodzi o to żeby po przez mój router zwiększyć zasięg mojego laptopa tak jak bym podpoił antenę zewnętrzną.nie chce kupować anteny chciałbym wykorzystać router jako antenkę jeśli jest to możliwe.wiec jak możesz napisz krok po kroku co i gdzie z góry wielkie dzięki

Już się pogubiłem ^^.

Chcesz z jakiejś sieci WiFi wzmocnić sygnał, bo z laptopa jej nie widzisz ? to jak masz repreater’a to próbuj…

Czy dostajesz łącze kabelkiem i chcesz je na laptopa przesłać przez WiFI ?

@Marcin511 pomysłów niestety nie mam :frowning:

Nigdy czegoś takiego nie robiłem ale wiem, że jest taka opcja. Będę pisałe co ja bym zrobił próbując uzyskać założony cel.

Opcje Wireless:

Basic Settings

zaznaczyłbym opcję Enable Universal Repeater Mode i wpisał nazwę sieci do której chce się podłączyć. Nie wiem co z hasłem jeśli na sieć jest nałożona. Jeszcze raz mówię, że nie robiłem nigdy czegoś takiego.

Jakby to nie zadziałało kombinowałbym z opcję Mode w tej samej zakładce. Wybrałbym Client, i niżej infrastructure. Przycisk Site Survey i wybrałbym sieć, z którą chce się połączyć.

Niestey wszystko to jest czysto hipotetycznie.

Hej. nie zrozumiałeś mnie chyba :). mi chodzi o to zeby moj router był tak jakby anteną wi-fi.połączenie z siecia ktora wykrywam laptopem to nie problem tylko ze mam słaby zasieg,i własnie chodzi mi czy da sie tak podłączyć i skonfigórowac go zeby działał jak antena podłaczona do laptopa.

@Marcin511 napisał jakby uniwersalną instrukcję, a żeby Ci ktoś napisał dokładną instrukcję by musiał mieć ten router.

Tak, więc na router się loguj i próbuj zrobić jak opisał @Marcin511

Ja mam taki sam router. Chodzi Ci o to żeby przez router przeszły dane i na laptopie dostał IP nie od swojego routera tylko od tamtej sieci ?

Tak.