Router jako switch? Internet po RJ-45

Witam, mam pewien problem, a mianowicie. Internet mam z Neostrady, przewód leci do routera TP-Link i ładnie rozdziela mi sygnał na poszczególne komputery, również po przez Wi-Fi.

Problem pojawił gdy mam druga konsole Xbox w pokoju gdzie niestety sygnał WiFi nie dociera, oczywiście jest podciągnięty przewód UTP, ale jest on podłączony do PC. Niestety nie jest to wygodne przepinanie kabla raz za razem. Kolejny raz przeciągać przewód pod konsole i przebijać się przez 2 pokoje, listwy odrywać… uhh, wcale mi się to nie uśmiecha.

Moje pytanie brzmi czy uda się to rozwiązać tanim kosztem, aby rozdzielić sygnał właśnie z tego jednego kabla UTP, na komputer i konsole? Myślałem nad niewykorzystaniem drugiego routera, ale nie wiem czy on może udostępniać internet po przez wejście RJ-45, a następnie kolejnym wyjściami internet. Czy jednak czeka mnie zakupu switcha?

 

Pozdrawiam.

Oczywiście, że to ma prawo działać.

Jeśli masz wolny router (dokładnie jaki to model?) to kabel sieciowy podłącz do jego wejścia WAN a z gniazd LAN podłącz do komputera i Xboxa. Możliwe, e będzie wymagana dodatkowa konfiguracja tego routera, ale to już inni niech się wypowiedzą.

Jeśli chcesz z routera zrobić przełącznik, podpinasz wszystkie kable do portów LAN, logujesz się na ten router i wyłączasz serwer DHCP oraz zmieniasz adres routera na taki, aby nie był identyczny z adresem routera, który jest bramą do internetu.

Dziękuje za pomoc i zainteresowanie moim tematem. Gdy wrócę do domu to pierwsze co zrobię to podłącze według zaleceń :slight_smile: Router przywieziony z U.K, ale działa z Neostradą jak każdy inny router z polski. Teraz nie pamiętam nazwy. Jak będę podłączał, napiszę jak wystąpią problemy również :slight_smile:

 

Pozdrawiam.

W takim razie czekamy na wieści.

Niosę wieści bardzo pozytywne!

Na początek wielkie podziękowania! Wszystko zadziałało jak należy za pierwszy razem. Oczywiście jeszcze musiałem zaznaczyć tryb “Bridge”, aby router przełączył się na WAN, ale to jest zrozumiałe :). Mój router z U.K jest firmy Netopia.

O to przykład jak można sobie w łatwy sposób ułatwić życie, przy czym nie ponoście żadnych kosztów :slight_smile:

 

Pozdrawiam.

Jeśli router działa w trybie bridge to dobrze, masz jeszcze dodatkowe 4 porty w przełączniku do wykorzystania.