Router Linksys wrt120n - konfiguracja pod netie

Witam,

mam router Linksys CISCO WRT120N i mam duży problem z jego konfiguracją gdyż nie ma w nim możliwości ustawienia PPPoA jest tylko PPPoE raczej to nie to samo.

I jeszcze dodana płyta umożliwiając konfiguracje - raczej utrudnia - jest strasznie oporna.

Nie wiem w ogóle czy ten router działa w Netii.

Jak chcecie jakieś ss to pisać, czy co tam chcecie wiedzieć jeszcze, bo ja naprawdę nie mam pojęcia jak go skonfigurować.

Jeśli od Netii dostałeś jakiś modem podłączany do USB, to do tego routera Netii nie podłączysz, ponieważ to urzadzenie nie jest wyposażone we wbudowany modem ADSL. Do tego routera możesz podłączyć tylko inny router lub modem, który możesz podłączyć kablem na złączu RJ-45 lub kupić router z wbudowanym modemem ADSL.

Pozdrawiam!

Czyli go mogę podłączyć do routera z netii i z niego czerpać neta a on zaś dalej, dobrze zrozumiałem ?

Tak, jeśli masz jakiś inny router lub modem podpinany kablem na złączu RJ-45, to możesz wykorzystać ten router.

Pozdrawiam!

Kurcze myślałem że jak wsadzę płytę to będzie już z górki ale i tak się nie stało,

Program który był dodany do routera “Cisco Network Magic” (oczywiście zainstalowałem bo czemu nie) widzi że nie ma internetu, gdzy daje mu napraw to nie potrafi naprawić.

A gdy wchodzę na router w przeglądarce to nie wiem od czego zacząć by to już działało.

Oczywiście kable są na swoich miejscach oraz są sprawne bo kontroli widzą - mrugają

A co dostałeś od Netii, jakiś modem, router z wbudowanym modemem, jak się to nazywa?

Podłączyłeś Linksys’a pod modem poprzez WAN (na tym routerze jest to port z napisem “Internet” na żółtym tle)?

Próbowałeś resetować router (z tyłu Linksys’a czerwony guzik)?

Ogólnych/uproszczony schemat wygląda tak, że modem powinien przydzielić router’owi ip, maskę, bramkę, dns itp., potrzebne do konfiguracji połączenia. Sam router nie powinien potrzebować ręcznej konfiguracji, chyba że chce się ustawić coś “specyficznego”, np. pozmieniać loginy i hasła dostępu, skonfigurować wifi, “podzielić” łącze itd.

Wyjątkiem od reguły mogą być modemy od dostawców tv kablowej. W ich przypadku, aby doszło do połączenia między modemem, a routerem, potrzebna jest ingerencja użytkownika, który musi wykonać przynajmniej jedną czynność, dokonać klonowania adresu MAC (drugą może być odświeżenie przydziału dhcp).

W Twoim przypadku mogę jedynie zgadywać, że problem leży w konflikcie adresów ip. Być może sprzęt od Netii ma taki sam adres co router Linksys’a, a tak być nie powinno, ponieważ jeden adres, np. 192.168.1.1, nie może być współdzielony między urządzeniami. Sprawdź ustawienia tego wrt120n i jak się zgłasza, to samo tyczyłoby się “ustrojstwa” od Netii, ale nie wiem czy jest to konfigurowalne (można się do tego zalogować np. spod przeglądarki).

Będę odpowiadał po kolei :wink:

Od nietiI Ja nie mam nic - używam Pentagrama Cerberus P 6331-6.

Kabelki mam podłączone dobrze - nie jestem laikiem ale też nie jestem jakiś zaawansowany :wink:

Routera nie resetowałem bo po co jak jest nowy ale mogę spróbować.

No generalnie jest tam ustawione ze z automatu ma sam sobie dhcp, tv nie mam podłączonego do routera.

Gdzie Pentagram ma 192.168.1.100 a Linksys ma 192.168.1.1 więc nie powinno się nic kłócić.

Gdzie te adresy są przypisywane? To są adresy z tej samej podsieci, oczywiście jeśli stosujesz domyślną maskę podsieci, dla tej klasy. Masz dwie opcje do wyboru: 1. Jeśli masz kabel krosowany, podłącz kabel do dowolnego portu LAN w Pentagramie i do dowolnego portu LAN w Linksysie, w Linksysie wyłącz serwer DHCP, wówczas router ten będzie służył za przełącznik; 2. Jeśli nie masz kabla krosowanego, podłącz kabel do dowolnego portu LAN w Pantagramie i do portu WAN w Linksysie, na Linksysie w ustawieniach WAN wybierz Dynamic IP, w ustawieniach LAN ustaw adres IP z innej podsieci.

Pozdrawiam!