Router LTE cat. 6 z Bridge Mode

Mam zamiar zainwestować w router LTE cat. 6 z obsługą Bridge Mode. Jedyny jaki znalazłem to Zyxel LTE4506, który ma to w Manualu. Postanowiłem napisać do Zyxela jak to działa w przypadku routera z modemem LTE?

Odpowiedz:
„Po skonfigurowaniu połączenia LTE i uzyskaniu dostępu do internetu może Pan przejść w konfiguratorze WWW urządzenia do działu System->System information , zaznaczyć opcję “Enable Bridge Mode” i potwierdzić przyciskiem Apply. ( user manual, strona 66: ftp://ftp.zyxel.com/LTE4506-M606/user_guide/LTE4506-M606_V1.0.pdf )
Urządzenie powinno przydzielić po DHCP adres publiczny do komputera / routera podłączonego do portu LAN.”

Teraz nie wiem jak ustawić połączenie w Synology RT1900ac jak już będę miał ten router ?? Tam są opcje: Automatyczne IP, stałe IP i PPPoE. Według Zyzela ustawiam na Auto w Synology i on będzie sam pobierał IP i resztę z połączenia LTE. Tak ja to rozumiem, ale nie wiem czy dobrze?

Widzę, że żaden specjalista mi tu nie wytłumaczy jak to działa dokładnie? Na próżno szukać tej informacji w Google bo to jeden z tych trybów korzystania z internetu, który używają nie liczni, albo tylko zaawansowani użytkownicy.

Ten fragment zacytowany wyżej z wypowiedzi suportu Zyxel-a oznacza co dokładnie, że tryb Bridge Mode w ich routerku, hotspocie, po prostu robi zwykłe połączenie WAN na zasadzie DHCP od dostawcy?

Tak

Tak, powinieneś otrzymać na interfejsie WAN w synology adres IP z puli dostawcy (prywatny)

W bridge Mode stracę dostęp do strony konfiguracyjnej routera?

Tak

Przy LTE powinno być PPP. W zależności od operatora, trzeba podać numer dostępowy, APN login i hasło.

Co do panelu routera, niekoniecznie stracisz do niego dostęp. Często wystarczy odłączyć router od routera brzegowego i zalogować się na, nazwijmy to, serwisowe IP, np. 192.168.100.1.

Wszystko powinno być w manualu.

Pobierz Manual do tego routera jest w cytacie od Zyxela link i podali nr strony. PisE tam jak włączyć bridge Mode i piszą to co kolega mi wyżej napisał. Chyba niezbyt dokładnie przeczytałeś tu moje dwa pierwsze posty. Kiedyś na routerze Adsl od Orange chcąc robić bridge Mode traciłem dostęp so strony routera bo po lanie szło IP i reszta bezpośrednio z Wan. Działał sam modem. W routerach xDSL nie ma w połączeniach wan ustawień pan wiec moim skromnym zdaniem to co piszesz nie ma sensu, a PPPoE to tez inne połączenie niż Apn bo podajesz tylko login i hasło czasem się clonuje mac.

Niestety mimo szczerych chęci Synology o 1 w nocy mnie znokałtował. :wink:

Już pisze o co chodzi :slight_smile: Na Zyxelu wszystko fajnie działa tryb Bridge Mode. Po zaznaczeniu i kliknięciu Apple, Zyxel się uruchamia ponownie i w połączeniu sieciowym Windows widać IP, Brame i DNSy bezpośrednio z połączenia LTE i pomija cały router i jego ustawienia włącznie z WiFi. Jako brama domyślna jest IP routera, dzięki czemu można wejść na WWW routera i zobaczyć lub zmienić ustawienia LTE.

Natomiast Synology, albo nie umiem w ogóle skonfigurować, albo to jest tak zakręcone, że ciężko się połąpac o co chodzi. Ustawione połączenie dla WAN na Auto. Podłączam Zyxela do WAN Synology power i zonk. Nie ma internetu, a IP w połączeniu z kosmosu. Odpinam kabel, podpinam, połączył się, ale ma jakiś Smart WAN czyli przełączenie się na inny port internetowy zastępczy i za chiny nie ma opcji wyłącz to. Nawet opcja wracaj do pierwszego portu Wan gdy nie ma zastępczego nie pomaga. Reset do ustawień fabrycznych nie pomógł i bezprzerwy rozłącza, a co ciekawe gdy Zyxel nie jest w Bridge Mode tylko w trybie routera, wszystko śmiga. Podpiołem starego TP-Linka WR841N v9 i wszystko działą jak marzenie. Synology idzie na sprzedaż, jak ktoś chętny podesle zdjęcia, jest na gwarancji plus rok przedłużony, chce 350 zł bo wziołem na raty, a jeszcze 3 zostały to akurat :slight_smile:
Szkoda, że Synology z tym połączeniem internetowym tak namieszał bo router świetny na ładnych pare lat, a mam w tej chwili T-Mobile LTE domowy do 60Mb/s więc router ze 100Mb switchem wystarczy :slight_smile:
Zgubiłem do owego TP-Linka zasilacz, ale działa z tym od Huawei B528, który dało T-Mobile w cenie 55 zł abonamentu :slight_smile: 6-8MB/s wyciąga, a wystarczy przestawić sprzet z modemem LTE w drugim kącie pokoju i już ma RSP - jakoś tak ten parametr LTE -109dB, a tu gdzie stoi maks -76dB. Agregacja działą chodz nie pokazuje się LTE+ jak w Huaweiu tylko LTE_CA :slight_smile: Zyxel odpisał, że nie obsługuje agregacji 1800Mhz+800Mhz tak jak gdzieś czytałem stosuje agregacje Orange i T-Mobile dzielące się BTS-ami, ale agregacja jest cokolwiek to LTE_CA oznacza tu :slight_smile:

Póki co LTE w ogóle nic nie zrywa w Trybie Bridge bo opinie o tym Zyxelu tkaie były, a jedna pisała, że zrywa WiFi w nim, ale możliwe, że to wina firmware bo po roku od ostatniego wydali nowe, które wgrałem :slight_smile:

Dwa zrzuty z Zyxela połączenie LTE_CA i dane z Bridge Mode w TP-Linku.

EDIT:
Dopiero po umieszczeniu zrzutu tutaj zauważyłem, że na górze Zyxel pokazuje 4G+ :slight_smile:

Możliwe, że agregowane są inne pasma, np 2600 + 1800 albo 2600 + 800, niekoniecznie musi to być 1800 + 800.
Skrót CA to nic innego jak Carrier Aggregation :slight_smile:

Mogłem wpaść na to, że to znaczy CA :slight_smile: do 3 w nocy się męczyłem z tym Synology i spałem do 9 więc trochę zawieszony jestem :wink:

To jeszcze spytam o ta agregacje pasm to operatorzy stosują różne łączenia pasm czy sa jakieś przepisy odgórne na agregacje pasm? Czy na sygnał i predkośc pobierania wpływa jakie pasma się agregują, że tak spytam prostym językiem? :slight_smile:

Operator ustawia możliwe kombinacje agregowania pasma indywidualnie na każdej stacji BTS.
Nie ma żadnych przepisów na to, ustawiane jest to w zależności od zapotrzebowania i możliwości stacji.

Tak, im wyższa częstotliwość pasma tym słabszy zasięg, ale i wyższe prędkości do uzyskania.
Można się o tym przekonać np. korzystając z WiFi, 2.4 GHz oferuje niższe prędkości ale lepszy zasięg, a 5 GHz mniejszy zasięg, ale i wyższe prędkości :slight_smile:
Dlatego np częstotliwość 2600 często jest używana w miastach, gdzie jest dużo użytkowników i bardziej liczy się pojemność sieci a nie jej zasięg.

Czytam czwarty raz i nie mogę obczaić o co chodzi, albo ja czegoś nie rozumiem kompletnie, albo tobie się troche pomieszało :slight_smile:
Jak ustawie na drugim końcu router z LTE ma -109dB to RSSP (nie pamietam dokłądnie nazwy parametru) to mimo pokazywania LTE_CA ma maks 3MB/s, a jak ma -72 do -75dB potrafi mieć w LTE_CA 8MB/s lub minimum 6MB/s. Wiec zacytowane zdanie powinno być inne bo z tego co ty mówisz im więcej decybeliw LTE w tym parametrze tym predkośc większa, a gdy mniej decybeli tym predkość niższa, a jest odwrotnie.

OD czego zalezy, że router np. dłuższy czas pokazuje LTE 9samo4G), a np. otwierając co kolwiek na dobreprogramy.pl nagle bez zmiany decybeli w parametrze sygnału pokazuje się 4G+ i LTE_CA?

To nie ma agregacji cały czas tylko jak chce uzyskac większą predkośc przełącza się na agregacje pasm czyli wymusza łączenie pasm?
podobnie, ale czesciej LTE+.
Czy to kwestia firmwareu w routerze jak producent ustali?
Tak samo działą to na Zyxelu, Huawei B525 od Play, a na Huawei B

Manual jest dla Ciebie nie dla mnie, nie mam ochoty zaśmiecać sobie pamięci na telefonie.

Poza tym czytaj ze zrozumieniem. Napisałem, że niekoniecznie, mam routery, które są w bridge i normalnie się do nich loguję.

Nie powiedziałem, że przy słabszym sygnale uzyskasz wyższe prędkości. Oznacza to tylko, że LTE w paśmie 2600 będzie miało słabszy sygnał niż 1800 z tej samej stacji. Przy dobrym sygnale na 2600 osiągniesz wyższe prędkości niż na 1800 albo 800. Sygnał na poziomie -109dB to bardzo mało, więc takie prędkości to nic dziwnego.

Pewnie oszczędzanie energii.

Czemu różnica na ścianie 5 metrowej z jednego końca na drugi to taka różnica miedź -74dB, a -109dB?? Czy router przełącza się między LTE, a LTE_CA i to w różnych pasmach czy jak się połączy router z BTS to odrazu wybiera agregacje?

Taka jest właśnie przenikalność pasma 2600, wystarczy ściana, by siła sygnału spadła tak drastycznie.
Oczywiście bez pewności, bo nie wiem do jakiego pasma się łączysz.

Najpierw łączy się z pasmem podstawowym, potem wybiera te do agregacji.

Switch 100Mb/s wbudowany w TP-Linku przy LTE do 60Mb/s powinien na luzie wystarczyć?

Czy do osiągnięcia 50-60Mb/s w LTE agregacja pasm jest potrzebna czy powinien bez uciągnąć? Pytam z czystej ciekawości.

Tak

Na jednym paśmie jest to do osiągnięcia, przy czym to zależy od wielu czynników :slight_smile:

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile: Pozdrawiam :slight_smile: