Router LTE (Plus) z wyborem częstotliwości

Mam internet mobilny w Plusie. Niestety dzieła on bardzo wolno (mała prędkość poniżej 1 Mb oraz bardzo wysokie pingi ok 600 ms). Dzwoniłem na pomoc techniczną do Plusa i dostałem informację że powodem problemów jest bardzo obciążony nadajnik. Zasugerowano mi zakup routera z możliwością wymuszenia częstotliwości żeby łączyć się z częstotliwością która jest wolniejsza ale do której jest połączonych mniej użytkowników. Jaki router polecacie? Jeśli chodzi o zmianę operatora to raczej to nie wchodzi w grę ponieważ oferta Plusa jest nie do przebicia ma 50 zł miesięcznie za TV, telefon + internet.

pozdrawiam

Poszukaj takiego routerka, do którego wsadzisz kartę SIM. Mowa tu o routerze z modemem LTE. Takowe są np. od Huawei lub D-Link. Staraj się unikać Pentagram, TP-Link i inne tego typu. Mikrotik ma super sprzęt, tylko nie wiem, czy ma routery z modemami.

Sprawdź na początek czy po przełączeniu na 3G też masz tak niskie osiągi (skąd ja to znam?). Nie napisałeś jaki masz obecnie router/modem - nawet w tych najprostszych powinno być przełączanie pasma 4G/5G/LTE na 3G.

Tak, to prawda. W smartfonie to jest, no to i w routerze powinno. @cargt3 Wpisz adres bramy, np. 192.168.0.1 lub 192.168.1.1 w pasek adresu przeglądarki i pokaż, czy coś się pojawiło (logowanie do konfiguratora). Jeśli tak, to zaloguj i zobacz tam, czy nie możesz przełączyć na 3G.

W sumie, LTE do gier sieciowych raczej nie nadaje się… Takie moje zdanie.

Router to D-Link DWR-932. Nie ma nie teraz w domu więc nie mam jak sprawdzić zmiany 3G. Ale nie rozumiem jak by miało to pomóc, 3G nie będzie działać jeszcze wolniej niż LTE obecnie?

Tak, ja mam u siebie właśnie taką sytuację z Plusem. W godzinach późniopopołudniowych u mnie w Plusie ich internet w LTE bardzo spowalnia, a po przełączeniu na 3G jest zauważalnie szybciej. W nocy i wcześnie rano LTE Plusowe jest w miarę przyzwoite. Jak zrobię zrzuty to wkleję je.
Sprawdzone przed chwilą na Samsung Galaxy J3 podłączony do lapka poprzez USB:
LTE

wymuszone 3G

Jak widać tu akurat jest na 3G trochę lepiej, a bywa tak, że LTE w Plusie w godzinach późnowieczornych nie przekracza 1 Mb/s.

1 polubienie

LTE też ma różne pasma. Pożycz od kogoś urządzenie, które obsługuje wszystkie i umożliwia wybór. Potem sprawdź na każdym z pasm:

  • 2600 MHz (zakres 2500–2690 MHz),
  • 2100 MHz (zakres 1900–2290 MHz),
  • 1800 MHz (zakres 1710–1785 MHz oraz 1805–1880 MHz),
  • 900 MHz (zakres 876–915 MHz oraz 921–960 MHz),
  • 800 MHz (zakres 791–821 MHz oraz 832–862 MHz) (tego chyba Plus już nie obsługuje)

ps. Np ZTE WF830 (używki na Allegro od ok 400 zł)

Polecam, ma wybór poszczególnych częstotliwości. Jak mialem LTE to używałem.

https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/4G-AC53U/