Router max 400 zł wysoka prędkość wi-fi czy warto WI-FI 6?

Cześć,

Podpisałem nową umowę z Multimedią na 600Mbps ale niestety router, który posiadam czyli ZNID-GPON-2426A-EU maksymalnie przesyła ok. 100Mbps przy samym routerze, natomiast w miejscu, w którym korzystam z laptopa jakieś 60Mbps.(jedna ściana-odległość 5m)
Interesuje mnie kupno routera, który w jak największym stopniu wyciśnie te 600Mbps po WIFI.
Nowy router połączę bezpośrednio ze starym routerem kablem rj45.

Czy w tej cenie warto patrzeć w stronę urządzeń o standardzie WIFI6?
Ze wstępnych poszukiwań zwróciłem uwagę na:

ASUS RT-AC57U V3
MikroTik hAP ac2
TP-Link Archer A9

Ktoś może używał tych routerów lub może polecić coś innego?

Skoro i tak zostaje jeden router to może kup coś dedykowanego do WiFi. Ja ostatnio chciałem rozszerzyć sieć WiFi w domu i polecono mi Ubiquiti UniFi UAP AC LR. Wyszło mnie za niego 420zł, ale moim zdaniem warto bo naprawdę przyjemne urządzenie i zarządzanie.
Już teraz w planach mam zakupić drugiego i (jak wczytasz się w mój wątek) zastąpić nim WiFi z typowego routera. Jak chcesz tutaj jest mój wątek do poczytania więcej:

Jeszcze nie napisałem jakiejś opinii na jego temat w moim wątku ponieważ jeszcze go na stałe nie uruchomiłem (wymaga porobienia trochę dziur i pociągnięcia kabli :stuck_out_tongue:), ale wstępnie uruchomiłem i skonfigurowałem i już jestem zachwycony. Wpięcie go w istniejącą już sieć zajęła mi chyba 30 minut wraz ze ściągnięciem i zainstalowaniem potrzebnego softu. Przy czym sporo się przeklikiwałem z ciekawości przez panel, żeby zobaczyć jakie ma możliwości.

Jeśli chodzi o zasięg UniFi to według mnie nie jest on większy w moim domu od zasięgu typowego routera za 100-120zł. Ogólnie mam taką konkluzję, że na dzień dzisiejszy cena za router WiFi nie idzie już w parze z lepszym zasięgiem. Mam wrażenie, że jeśli chce się dziś mieć dobry zasięg WiFi to należy iść w stronę urządzeń wspierających sieci Mesh, takie jak np UniFi.

O Witaj .

Polecam router ASUS zdecydowanie że względu na obsługę i konfiguracje ,ja nie posiadam z tych wymienionych tu na wątku - ja posiadam inny model z tej samej firmy ASUS - RT-AC1750U ,działał na nim netia nie było problemu , no chociaż działało raz dobrze i źle czasami , po zmianie netii na Vectrę - OK niech będzie , ustawiłem router jako Tryb Bezprzewodowy a drugi to technicolor - tragedia : mam polaczenie przez koncetryk - kabel podobny do antenowego, a tego ASUSA przez kabel WAN ( dostarczony wraz z routerem ASUS : czarny RJ-45 ) i ethernet podłączony do pierwszego znaczy technicolor - ostatni port .

Multimedia swojego sprzętu nie dała po co wydawać kasę?

Wi-Fi 6 to Wi-Fi 5Ghz w standardzie 802.11AX. To nie jest jeszcze Wi-Fi 6Ghz. Taki chwyt marketingowy i trzeba mieć karty Wi-Fi, które to odbieraja. Do stacjonarnego komputera są tylko w PCi-Express. Na USB nie ma, chociażby typ USB-C.

Kupiłem TP-Link Archer A9.

Jest znaczna poprawa szybkości WIFI bo prędkość jaką uzyskuję w odległości 2,5metra od routera to prawie 300Mbps. Karta sieciowa w laptopie to AC8260.

… a ile 5 metrów od celu i za ścianą? Pewnie koło 150-200?

Dokładnie tak jak piszesz.
150-200.