Router Mikrotik zamiast obecnego, godny zastąpienia

Google nie może znaleźć w polskich sklepach. Znajduje o tej nazwie, ale z LTE 12 lub LTE 18.

W dodatku w nazwie piszą 5G, a on ma tylko LTE w specyfikacji. To już większy kit niż 5G Ready Play-a.

Ja USB 3.0 chciałem mieć w routerze po to, aby udostępnić różne pliki w sieci domowej małe na pendrivie i jak trzeba je otworzyć na laptopie czy innym komputerze to nie latać z pendkiem. Jeżeli ktoś chce dużo danych przesyłać w sieci lokalnej to zgadzam się, ze USB w routerze zbędne i tez nie jest dla mnie konieczne.

Chętnie sprzedam Synology i Huawei B818, są na gwarancji i zastąpię czymś lepszym w kwestii zasięgu Wi-Fi i mającym sporo ustawień, których może nie wykorzystam, dziś, jutro, za miesiąc, ale bedą jak będzie trzeba. Ten Chataeu 5G wydaje się fajny tylko za ile by go kupił w Polsce? :slight_smile:

Ten ma taki sam modem LTE jak Huawei B818 :slight_smile:
https://www.wisp.pl/p7793,mikrotik-chateau-lte18-rbd53g-5hacd2hnd-tc-eg18-ea.html

ale chwilowy brak :stuck_out_tongue:

USB 2.0 spokojnie na potrzeby udostępniania małych plików wystarczy.
Generalnie RouterOS nie ma rozbudowanych funkcji udostępniania plików, bo nie jest to priorytetowa usługa dla grupy docelowej takiego sprzętu.

Jeśli koniecznie chciałbyś kupić nowy router z Mikrotka, to raczej sugerowałbym sprzedać Synology, zostawić Hua jako modem i kupić hAP AC2, ewentualnie dla lepszego zasięgu hAP AC3.

Huawei jest ustawiony w tryb mostka.

hAP AC3 podaj link z Allegro do nowej sztuki konkretnego modelu bo jest tam kilka i nie wiem, który najlepszy.

Mi tylko potrzeba, aby udostępniał pliki dla Windows i macOS, więcej jakichś zaawansowanych opcji mi nie trzeba poza ewentualnym ustawieniem hasła dla udostępnianych plików.

Ten Mikrotik ma opcje, nie wiem jak się fachowo nazywa, żeby DNS wykryty z Huaweia w trybie mostka przekierował na sieć LAN, a nie robił DNS Relay?

W Synology naprawdę swietnie działa SMART Wi-Fi czyli, ze sam decyduje czy ma łączyć z 2.4 czy 5Ghz, czyli jedno SSID, czy Mikrotik to ma czy ewentualnie trzeba samemu robić w oprogramowaniu?

Jeden z portów RJ-45 bo ma ich 5 działa w zależności od ustawienia w trybie WAN lub LAN?

Firmware można ustawić, żeby sam się sprawdzał czy trzeba samemu sprawdzać co jakiś czas Ewentualnie, żeby sam zaktualizował się tez ma opcje?

Ten dobry będzie ?

https://allegro.pl/oferta/mikrotik-routerboard-hap-ac3-d53ig-5hacd2hnd-10591476147

Obawiam się, że w RouterOS nie ma takiego gotowca w stylu “Band Steering” jak np. w Ubiquiti.

Generalnie jednak nowsze urządzenia powinny preferować sieć 5GHz, gdy istnieją sieci o tym samym SSID w pasmach 2.4/5GHz

Każdy port może pełnić funkcję “WANu”, niekoniecznie tylko jeden w tym samym czasie.
Firmware/Software aktualizuje się ręcznie i oddzielnie.

Tak, ten router jest spoko. Oczywiście biorąc pod uwagę, że decydując się na zakup traktujesz to jako okazję do spędzenia godzin nad nauką tego typu sprzętu :slight_smile:

Obejrzałem ten firmware przez internet i szczerze przeraził mnie. Jak ktoś uważa, ze w Synology trzeba się dużo naklikac i to mu przeszkadza to ja powiem tak. W tym z Mikrotika ja nie wiem co gdzie i jak i kojarzy mi się z tym Tomato, które kiedyś bawiłem się na jakimś Asusie. Mnóstwo opcji które mi nie potrzebne, a Quck setup przez internet nie chciał się włączyć. Zostaje przy Synology, nie widzę sensu zmiany przez firmware, za trudny dla mnie i nie dlatego, ze po angielsku, dlatego, ze zbyt zaawansowany.

Można włączyć automatyczną aktualizację na Mikrotiku, ale raczej mało kto to robi. Ja osobiście wolę mieć to pod kontrolą i samemu zdecydować kiedy aktualizować system i firmware.

Czy zamiast przez USB, nie lepiej udostępnić przez dysk M2?

Firmware mikrotika jest prosty, owszem, rozbudowany, ale to nie oznacza, że masz używać wszystkiego i wszędzie klikać.

Jeśli chodzi o automatyczną aktualizację to dla wersji stabilnej można spokojnie włączyć. Natomiast dla beta czy dev nie polecam.

Angielski nie jest problemem, bo google tłumaczy na bieżąco, chociaż rzeczy są proste.

Ja właśnie jutro będę instalował płytę LHG z antenką, miałem to robić wczoraj ale zapomniałem kupić karty modemu LTE.

A teraz muszę zaplanować sieć WIFI wokół i wewnątrz kościoła. Trochę sprzętu na to pójdzie.
Może zrobię z tego opis co i jak i udokumentuje.