Router na starym komputerze z obslugą dysku

Witam

Od jakiegoś czasu chce postawić system routerowy na starym komputerze (p300MHz 512MB RAM’U 2x LAN i dysk 160GB) z obsługa dysku sieciowego

Najbardziej by mi pasowało gdyby ta dystrybucja była w stylu monowall lub jej podobnych zarządzanie przez “www” itd.

Nie lepiej kupić router? Będzie mniej pobierał prądu i cichszy.

Chce to sobie zrobić w celach edukacyjnych bawię się takimi wynalazkami od czasu do czasu. Podstawowe systemy na PC-Router już po testowałem a teraz mam ochotę na coś więcej.

Nie jestem pewny czy taka istnieje, ale mogę się mylić… Ciekawa do zabawy jest np. Freeenas.

Z innej beczki - a co w tym jest edukacyjnego? Jedynie to, ze masz wieksze pudlo - a router jak router z obsluga przez www napisany przez kogoś ś innego (no i wiecej funkcji, niz standardowa kostka za 100zl z marketu).

W celach edukacyjnych zainstaluj dystrybucje Linuksa (ja np. jestem zwolennikiem Debiana) i bez trybu graficznego zrób sobie wszystko (od routingu po konfiguracje iptables - w stosunku do klikania w intefejs WWW ogromna satysfakcja, jak cos zaczyna dzialac i zaczyna to sie przy okazji rozumiec).

No ja w większym stopniu cenie sobie Ubuntu choć czasami też korzystam ze Slax-a.

A co do routera to mam nawet dwa i tylko jednego używam do łączenia się z internetem.

W celu nauczenia się tego idę po kolei mniejszymi stopniami wiec jak mnie kiedyś najdzie ochota to zrobię coś i na Debianie.

A co do FreeNAS to bardziej serwer jest niż router bo już się tym bawiłem ma nawet klienta bittorrent i inne sprawy obsługuje bez problemowo dyski a teraz szukam czegoś innego.