Router = PC + laptop bezprzewodowo

Witam,

Jestem kompletnie zielony w temacie i szukam porady “krok po kroku”.

PROBLEM:

Podłączenie laptopa bezprzewodowo do internetu (przez ruter).

Moim operatorem jest EasyCom. Internet mam przez kabel, który jest podłączony do routera (LCS-WR5-2114 z antenką). Do routera jest podpięty PC, za pomocą kabla. Chciał bym także podłączyc laptop Acer Aspire 5315 w sposób bezprzewodowy - Jak to skonfigurowac?

Komputery pracują na systemach Windows XP, z wszystkimi sterownikami. Do routera nie mam jednak żadnych sterowników (na obudowie nie ma żadnych przycisków poza “reset”), internet wykrywa od razu w PC i laptopie po podpięciu kabla, lecz nie wiem jak zmusic laptop do działania w trybie bezprzewodowym. W dokumentach od operatora mam nazwę sieciową, MAC, PPPoE użytkownik i hasło.

Jak wybieram wyświetlenie dostępnych połączeń bezprzewodowych w laptopie, to pokazuje mi jakieś sieci pozabezpieczane sąsiadów. Jak Tworze połączenie PPPoE przez kreator (tak jak robi się to w Neo czy netii), to wyskakuje mi komunikat, że nie mogę się połączyc.

Wcześniej laptop działał, problem pojawił się po formatowaniu dysku, trzeba po prostu na nowo wprowadzic konfiguracje. W obsłudze EasyCom nikt nie odbiera telefonów.

Proszę o poradę “dla zielonych”. Jeżeli mówimy o jakiś opcjach lub funkcjach to proszę o wytłumaczenie gdzie co znajdę i nie pisanie w skrótach jakiś definicji ponieważ są one dla mnie mało zrozumiałe.

Podłącz któryś z komputerów do routera kablem i zaloguj się do niego, jak, to masz napisane w instrukcji obsługi routera lub szukaj jej na stronie producenta. Prawdopodobnie domyślny adres routera to 192.168.0.1 lub 192.168.1.1 ale może być inny, dlatego piszę abyś sprawdził w instrukcji jak się logować do routera. Możesz jeszcze sprawdzić adres routera, wpisując w wierszu poleceń polecenie ipconfig /all i adres domyślnej bramy to prawdopodobnie adres routera. Jak już podłączysz się kablem do routera i znasz jego IP, to uruchamiasz dowolną przeglądarkę stron internetowych i wpisujesz w polu adresu ten adres IP i prawdopodobnie zapyta Cię o hasło, domyślnie prawdopodobnie to login: admin, hasło: admin lub 1234 lub 123456 albo bez hasła i to też jest powodem odesłania do instrukcji albo szukaj w Google pod hasłem domyślny login i hasło do routera (tu podajesz twój model routera).

Jak się już zalogujesz, to w ustawieniach sieci WAN wybierasz PPPoE, tam podajesz dane od operatora, a w ustawieniach LAN konfigurujesz wedle potrzeb. W ustawieniach Wifi lub Wireless LAN, ustawiasz nazwę sieci (SSID) i odpowiednio zabezpieczasz przed włamaniami i podsłuchami. Podpowiem tylko, co do zabezpieczeń: WPA2 z algorytmem szyfrowania AES, do tego jak natrudniejsze do zapamiętania hasło, składające się nie tylko z liter i cyfr ale również znaków interpuncyjnych czy znaczków typu $#@% - nie musisz go nigdzie notować, w ustawieniach routera będziesz miał podgląd hasła.

Pozdrawiam!