Router Pentagram Cerberus - czy potrzebny firewall?

(Pharun) #1

Witam! Mam nadzieję że piszę w dobrym dziale, bo nie wiedziałem pod jaki podciągnąć moje pytanie.

Otóż: dokonałem zakupu routera z WiFi (dokładniej Pentagram Cerberus P6341). Nigdy przedtem nie miałem podzielonego internetu, a w ramach zabezpieczenia miałem Firewall i Antyvirus (Comodo FW i Avira gwoli ścisłości). Komputer mam do typowych zastosowań domowych (gry, filmy, muzyka, maile, gg, skype, dostęp do banku internetowego). Wiem że każdy router jest swojego rodzaju firewallem - czy w takim wypadku opłaca mi się instalować jakiś sprzętowy firewall w ogóle? Czy darować to sobie i zyskać te kilka MB na RAMie? Nigdy nie miałem do czynienia z routerami i zabezpieczaniem komputera w takiej sytuacji dlatego wolę zapytać.

(Agatonster) #2

Pharun ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Sanatarium) #3

siec wifi na routerze zabezpiecz sobie na wpa lub wpa2, dodatkowo filtracja po MAC, firewall na routerze lepiej miec wlaczony a dodatkowy na kompie nie zaszkodzi, antywirus to podstawa

(Pharun) #4

Antyvira mam - to podstawia - wiadomo. Mam WPA2, hasełko jest, filtracja też i hardwareowy firewall z routera aktywny. W takim wypadku Comodo zostaje ze mną dalej :slight_smile: temat poprawiłem. Dziękuję za odpowiedź i Wesołych Świąt!

(Laszjwrz) #5

Miałeś chyba na myśli softowy :wink: Firewall jako program spełnia też inne funkcje niż firewall sprzętowy (m.in. monitoruje aplikacje chcące uzyskać dostęp do Internetu, co ułatwia zidentyfikowanie np szkodnika). Więc tak jak sam napisałeś - zostaw sobie firewalla na kompie.

Wesołych Świąt! :slight_smile:

(Pharun) #6

Tak, chodziło mi o softowy :slight_smile: dziękuję za rozwianie wszystkich wątpliwości :slight_smile: