Router Pentagram, słaba prędkość internetu na wifi


(Rikki22) #1

Witam.

Otóż mam problem z Internetem a mianowicie zacznę od początku. Od tego miesiąca zmieniłam umowę z Multimedią i teraz mam podpisaną umowę na Internet 60 Mb. Wcześniej, żeby mieć wifi miałam typowy router tp-link, który już się psuł, często mi rozłączał wifi i w końcu w ogóle już nie mógł połączyć. I wtedy jak jeszcze on działał i robiłam speed test to pokazywało ciągle w okolicach 20 Mb, nigdy więcej. Jeżeli jednak podpinałam kabel internetu bezpośrednio do komputera wszystko działało a na speed testach pokazywało idealne wręcz 60 Mb. Zdecydowałam się (aby uzyskać obiecaną szybkość) więc na kupno nowego, polecanego routera a mianowicie Pentagram Cerberus P 6363. Wczoraj podłączyłam wszystko jak trzeba, zgodnie z instrukcją i po nie małych trudach w końcu osiągnęłam cel także wszystko działa. Z ciekawości zrobiłam speed test i nadal pokazuje mi szybkość w okolicach 18-20 Mb. Zwracam się więc z prośbą tutaj o wyjaśnienie mi, czy można zmienić jakoś ustawienia routera, może coś tam blokuje tą prędkość? Do Multimedii już dzwoniłam nie raz, sprawdzali i mam dobry sygnał no bo faktycznie podpinając do komputera jest to 60 Mb, myślałam, że z poprzednim routerem było coś nie tak, teraz wydałam nie mało na ten i dalej nie satysfakcjonuje mnie on.

Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję :slight_smile:


(Agatonster) #2

routerrouter

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(Longhorn2009) #3

Te 20Mbit osiągasz na wifi czy przewodowo?


(Rikki22) #4

na wifi


(Longhorn2009) #5

Sprawdź jeśli masz możliwość przy po LAN też jest taka mała szybkość. Będziemy wtedy wiedzieć czy winny jest router czy tylko ustawienia wifi.


(Rikki22) #6

A mógłbyś powiedzieć troszkę prostszym językiem? Nie znam się na tym za bardzo i nie wiem gdzie mam wejść co kliknąć


(Longhorn2009) #7

Jeśli masz laptopa to podejdź z nim do routera i podłącz przewodem sieciowym (powinien być razem z routerem) router z laptopem i wtedy sprawdź szybkość internetu.

Napisz też czy masz kablówke czy inny typ połączenia z netem.


(Rikki22) #8

Czyli bezpośrednio internet do laptopa? Podłączałam tak i wtedy mam idealną szybkość 60 Mb natomiast jak jest na wifi to wtedy szybkość pokazuje między 18 a 20 Mb. A jeżeli chodzi o typ połączenia to chodzi o ADSL czy DHCP czy jak? Bo tak jak pisałam internet mam z Multimedii ale chyba nie o to ci chodzi.


(Longhorn2009) #9

Podaj model laptopa, może obsługuje tylko tryb b/g, wtedy takie transfery byłyby normalne.


(Rikki22) #10

acer aspire 7560g


(Longhorn2009) #11

Laptop obsługuje tryb n 300Mbit, wrzuć screeny z ustawieniami wifi routera. Może być na galerie forum http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/category/20-zdj%C4%99cia-tymaczowe/


(Rikki22) #12

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album/838-router/


(Longhorn2009) #13

Screeny z zakładki wireless settings pokaż, te są mało pomocne bo nie dotyczą Wifi.


(Rikki22) #14

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album/838-router/


(Longhorn2009) #15

Tak jak mówiłem, akurat laptop obsługuje tryb n 300Mbit, ale na routerze ustawiony jest tryb połączenia b/g do 54Mbit (w teorii).

Wybierz z pola kombi w pierwszej zakładce Wireless basic setting tryb połączenia b/g/n i po zapisaniu ustawień wifi powinno ruszyć z pełną prędkością.


(Rikki22) #16

jak narazie to mi wyłączyło całkowicie internet i przez 20 minut nie mogłam ani kablem ani przez wifi złapać neta. chyba jednak tamto coś mi nie pasuje do komputera


(Longhorn2009) #17

Może router ma jakiś błąd, bo to ustawienie nie powinno wyłączyć internetu. Spróbuj jeszcze ustawić sam tryb n, bez b/g i wtedy sprawdzić.


(Rikki22) #18

To mi tylko przysporzyło same problemy bo chyba przez pół godziny nie mogłam w ogóle żadnego internetu złapać a resetowałam wszystko z milion razy… więc chyba sobie odpuszczę tą szybszą prędkość, trudno.


(Longhorn2009) #19

Już widzę prawdopodobną przyczynę. Ktoś kto konfigurował wifi ustawił przestarzały klucz szyfrujący TKIP zasmiast AES lub combo tkip i aes, a do działania 802.11n 300Mbit ma być to AES. Dlatego na zakładce Wireless security ustaw tryb TKIP & AES i wtedy możesz włączyć, tak jak poprzednio tryb b/g/n na pierwszej zakładce.

Generalnie wybrałaś nie najlepszy router, miałem już pentagrama taki sam model ale z 2 antenkami i szybko sprzedałem. Ten konkretnie model ma troche istotnych błędów http://forum.dobreprogramy.pl/pentagram-cerberus-p6363-luki-w-firmware-v50728-pen01-alternatywne-fw-od-tenda-t488463/ co nie zmienia faktu, że na 300Mbit powinien działać poprawnie mimo wszystko.


(Rikki22) #20

okej, wielkie dzięki, zaraz wypróbuję.