Router Pentagram, słaba prędkość internetu na wifi

Witam.

Otóż mam problem z Internetem a mianowicie zacznę od początku. Od tego miesiąca zmieniłam umowę z Multimedią i teraz mam podpisaną umowę na Internet 60 Mb. Wcześniej, żeby mieć wifi miałam typowy router tp-link, który już się psuł, często mi rozłączał wifi i w końcu w ogóle już nie mógł połączyć. I wtedy jak jeszcze on działał i robiłam speed test to pokazywało ciągle w okolicach 20 Mb, nigdy więcej. Jeżeli jednak podpinałam kabel internetu bezpośrednio do komputera wszystko działało a na speed testach pokazywało idealne wręcz 60 Mb. Zdecydowałam się (aby uzyskać obiecaną szybkość) więc na kupno nowego, polecanego routera a mianowicie Pentagram Cerberus P 6363. Wczoraj podłączyłam wszystko jak trzeba, zgodnie z instrukcją i po nie małych trudach w końcu osiągnęłam cel także wszystko działa. Z ciekawości zrobiłam speed test i nadal pokazuje mi szybkość w okolicach 18-20 Mb. Zwracam się więc z prośbą tutaj o wyjaśnienie mi, czy można zmienić jakoś ustawienia routera, może coś tam blokuje tą prędkość? Do Multimedii już dzwoniłam nie raz, sprawdzali i mam dobry sygnał no bo faktycznie podpinając do komputera jest to 60 Mb, myślałam, że z poprzednim routerem było coś nie tak, teraz wydałam nie mało na ten i dalej nie satysfakcjonuje mnie on.

Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję :slight_smile:

routerrouter

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Te 20Mbit osiągasz na wifi czy przewodowo?

na wifi

Sprawdź jeśli masz możliwość przy po LAN też jest taka mała szybkość. Będziemy wtedy wiedzieć czy winny jest router czy tylko ustawienia wifi.

A mógłbyś powiedzieć troszkę prostszym językiem? Nie znam się na tym za bardzo i nie wiem gdzie mam wejść co kliknąć

Jeśli masz laptopa to podejdź z nim do routera i podłącz przewodem sieciowym (powinien być razem z routerem) router z laptopem i wtedy sprawdź szybkość internetu.

Napisz też czy masz kablówke czy inny typ połączenia z netem.

Czyli bezpośrednio internet do laptopa? Podłączałam tak i wtedy mam idealną szybkość 60 Mb natomiast jak jest na wifi to wtedy szybkość pokazuje między 18 a 20 Mb. A jeżeli chodzi o typ połączenia to chodzi o ADSL czy DHCP czy jak? Bo tak jak pisałam internet mam z Multimedii ale chyba nie o to ci chodzi.

Podaj model laptopa, może obsługuje tylko tryb b/g, wtedy takie transfery byłyby normalne.

acer aspire 7560g

Laptop obsługuje tryb n 300Mbit, wrzuć screeny z ustawieniami wifi routera. Może być na galerie forum http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/category/20-zdj%C4%99cia-tymaczowe/

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album/838-router/

Screeny z zakładki wireless settings pokaż, te są mało pomocne bo nie dotyczą Wifi.

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album/838-router/

Tak jak mówiłem, akurat laptop obsługuje tryb n 300Mbit, ale na routerze ustawiony jest tryb połączenia b/g do 54Mbit (w teorii).

Wybierz z pola kombi w pierwszej zakładce Wireless basic setting tryb połączenia b/g/n i po zapisaniu ustawień wifi powinno ruszyć z pełną prędkością.

jak narazie to mi wyłączyło całkowicie internet i przez 20 minut nie mogłam ani kablem ani przez wifi złapać neta. chyba jednak tamto coś mi nie pasuje do komputera

Może router ma jakiś błąd, bo to ustawienie nie powinno wyłączyć internetu. Spróbuj jeszcze ustawić sam tryb n, bez b/g i wtedy sprawdzić.

To mi tylko przysporzyło same problemy bo chyba przez pół godziny nie mogłam w ogóle żadnego internetu złapać a resetowałam wszystko z milion razy… więc chyba sobie odpuszczę tą szybszą prędkość, trudno.

Już widzę prawdopodobną przyczynę. Ktoś kto konfigurował wifi ustawił przestarzały klucz szyfrujący TKIP zasmiast AES lub combo tkip i aes, a do działania 802.11n 300Mbit ma być to AES. Dlatego na zakładce Wireless security ustaw tryb TKIP & AES i wtedy możesz włączyć, tak jak poprzednio tryb b/g/n na pierwszej zakładce.

Generalnie wybrałaś nie najlepszy router, miałem już pentagrama taki sam model ale z 2 antenkami i szybko sprzedałem. Ten konkretnie model ma troche istotnych błędów http://forum.dobreprogramy.pl/pentagram-cerberus-p6363-luki-w-firmware-v50728-pen01-alternatywne-fw-od-tenda-t488463/ co nie zmienia faktu, że na 300Mbit powinien działać poprawnie mimo wszystko.

okej, wielkie dzięki, zaraz wypróbuję.