Router Planet WRT-414 konfiguracja zewnętrznego IP

Witam. posiadam router firmy Planet ( wrt-414 ). potrzebuje skonfigurować w nim zewnętrzne ip. Nie znam się za bardzo na konfiguracji routerów dlatego proszę o pomoc. Umiem się zalogować do routera i podobno mam coś ustawić w Nat a potem w Virtual Server. próbowałem coś tam wpisywać ale potem nie byłem wstanie odszukać tego zewnętrznego ip. Dlatego proszę o pomoc od podstaw jak to zewnętrzne ip ustawić. Dodam jeszcze że potrzebuje zewnętrznego ip do korzystania z serwera ssh na debianie z innej sięci np. z danych komórkowych w telefonie. Z góry dziękuje i pozdrawiam!

W ustawieniach sieci WAN wybierz automatyczne przydzielanie IP przez DHCP. Wtedy to zewnętrzne IP dostaniesz od dostawcy usług internetowych i router będzie mógł sam je pobrać. W NAT i virtual server nie trzeba nic ustawiać. Dalej szukasz ustawień DMZ (Demilitary Zone) i dopisujesz IP komputera, który ma w pełni korzystać z zewnętrznego IP. Może coś być niejasne, ale konfiguracja jest raczej prosta.

sorki że pytam ale jestem totalnie zielony a na necie nic takiego nie widzę :D. jeżeli mówisz że mam ustawić automatyczne przydzielanie IP przez DHCP to masz na myśli żebym wybrał Dynamic IP? A poza tym przeleciałem wszystkie ustawienia routera i nie znalazłem DMZ. Jest opcja że istnieje też inna nazwa zamiast DMZ?

 

Jeśli interesuje Cię tylko SSH, to w żadnym wypadku DMZ. W ustawieniach routera, w sekcji Internet/WAN wybierasz Dynamic IP, jeśli masz dynamiczne lub automatyczne przypisaywanie adresu od dostawcy. Jeśli masz adres statyzny, wybierasz static i wpisujesz to, co podał Ci dostawca na umowie/karcie abonenta. Upewnij się, że na pewno dostajesz publiczne IP.

Jeśli tak, to w większości routerów jest coś takiego jak virtual servers. Podajesz tam adres IP lokalny, czyli adres prywatny jaki dostaje Twój Debian, np. 192.168.1.20, port lokalny, czyli 22 protokół tcp. Jeśli masz możliwość ustawienie public port, to ustaw inny, niż domyślny, np. 2222. Wówczas na Debiana przez ssh z zewnątrz łączysz się na port 2222, zamiast na 22. W sieci są setki jak nie tysiące botów, które próbują logować się na 22 port, pełno mam takich wpisów w logach routerów, Chińczycy próbują szczęścia.

To Ci się jeszcze może przydać (ostatni post).

 

Jeszcze ostatnie pytanie. Troche głupie ale wole mieć pewność. :smiley: “Jeśli interesuje Cię tylko SSH” po ustawieniu tego wszystkiego internet będzie działać normalnie? Dzięki wielkie za ten obszerny opis. Z informacji zawartych w linku do sprawdzenia czy adres ip jest publiczny wynika że mój adres nie jest publiczny.