Router podział internetu

Witam!

Zamierzam zakupić router i chcę podzielić internet na dwa komputery PC+laptop i tu moje pytanie czy jeden komputer będzie musiał służyć jako “serwer” czyli będzie musiał być włączony aby na drugim komputerze był internet? Czy dużo stracę na przepustowości łącza? Jaki sprzęt polecacie(jeśli mógł bym prosić o przykładowe aukcje np. z allegro)?

Jeśli laptop posiada wbudowany WLAN to czy muszę jeszcze do laptopa dokupywać jakąś antenę odbiorczą?, bo rozumie że PC był by podłączony “kablem” do rutera?

Proszę o odp.

NIE

NIC (chyba, że na obu komputerach będziesz na raz ściągał pliki/grał)

D-Link, Linksys

Oczywiście że nie :wink:

TAK

Dużo już o tym było… a więc tak:

Jeżeli kupisz router, to żaden komputer nie musi służyć jako serwer. Po prostu, kabel którym dostajesz internet - wpinasz do routera. Następnie kablem wyjściowym podpinasz do komputera stacjonarnego. Resztę sam konfigurujesz (proste, są instrukcje). Do laptopa jeżeli ma wbudowaną kartę do odbioru wifi nie potrzeba nic kupować. Natomiast jeżeli nie posiada, kupujesz antene albo usb albo jakąs inną. Jeżeli do końca nie jesteś pewien to podaj swój model laptopa. Tak. PC podłączony kablem. Ja natomiast, kupiłem antene do swojego komputera i zamierzam go podpiąć bezprzewodowo do routera :).

Jeśli chodzi o sprzęt to neich inni się wypowiedzą. Ja polecę ci Linksys, są drogie ale naprawdę dobrę. Mój znajomy go posiada i bardzo sobie go ceni.

Jeżeli naraz, w internecie będą surfowały 3 komputery to wiadomo że automatycznie router rozdzieli prędkość np. 512 na 3 komputery. Można w bardziej zaawansowanych modelach samemu podawać ograniczenia np. komputer 1 - max 100kb/s komputer 2 -200kb/s i tak dalej. :slight_smile:

Pozdrawiam. Myślę że trochę ci nakreśliłem. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale troszkę wiem :slight_smile:

Notebook HP Compaq 6720s (KE160ES), znalazłem taki w tej chwili na merlinie: http://merlin.pl/KE160ES/browse/search. … se=KE160ES

a jeżeli mam modem który dostałem od operatora czy on w tym połączeniu przez router bierze w ogóle udział, bo jeśli dobrze rozumie to chyba nie.

Laptop posiada kartę WIFI w standardach : 802.11a/b/g :)…

To zależy, napisz lepiej jaki masz internet bo to też zależy jaki router kupić. Bo twój modem może być podłaczony do routera ale nie musi :slight_smile:

będę miał internet w neti czyli rozumie, że router musi obsługiwać ADSL ??

czy taki będzie się nadawał : http://www.emarket.pl/pricelist/Item.aspx?PID=C1700710

i czy muszę kupić do niego jeszcze jakieś okablowanie?

a czy możesz podesłać link np. z allegro tego routera ??

i czy będzie działał w internecie z neti 1mega??

linksys wag200g - cena 160 zł w zależności czy twoja netia jest na łączu tp - wersja UE, a gdy na łączu netii - wersja E1 ?

na łączu TP interesuje mnie coś do 100zł

ok, już kupiłem router ale teraz się zastanawiam w jaki sposób on będzie podłączony z komputerem stacjonarnym czy tak jak dawnej modem od operatora czyli przez usb czy przez kartę sieciową jeśli przez kartę to mam problem bo nie wiem czy moja będzie pasować.

To mój komputer http://www.trwam-tv.webpark.pl/komputery/Report.html może ktoś zerknąć czy ta karta się nadaje.

aha wolał bym żeby było to połączone przez usb istnieje taka możliwość??

rozumie że mam kartę sieciową skoro jest w raporcie ale gdzie ona jest bo tak jak się domyślam to powinienem mieć z tyłu komputera wejście na wtyczkę/przewód telefoniczny ale ja nie mam nic takiego, czy może to jest gdzieś w obudowie komputera ?