Router sam gubi sieć

Mam problem z routerem TP-Link TD W8910G… . Otóż sytuacja wygląda tak: od jakiegoś czasu jestem (nie do końca) szczęśliwym posiadaczem routera TP-Link (pierwsze pół roku sprawował się bez w 90% dobrze - czasem tylko reset byl potrzebny)… , który rozdziela połączenie internetowe (dostawcą jest NETIA) na dwa komputery: Laptop (połączenie Wi-Fi, System to Windows XP) i stacjonarny blaszak

(kabel i OS to Windows 7). Problem to, to iż router odcina mi połączenie, gdy stacjonarny jest choć na chwile wyłączony (od 5 do 10 minut wystarczy - problem nie dotyczy restartów blaszaków). Jedynym sposobem na przywrócenie połączenia to: restart routera (wył. i wł. do prądu) przy włączonym laptopie i aktywnej karcie wi-fi (tak na marginesie blaszak musowo musi by c wyłączony). Potem po chwili

(od razu nie łączy) naprawa połączenia (Połączenie sieciowe - napraw z menu przy zegarku). Gdy już laptop się łączy się z siecią to mogę przejść się do siebie i włączyć blaszaka. Teraz już sam automatycznie łączy się z siecią (pisze połączono z Siecią Domową 2 i internet hula). To znaczy łączy się i połączenie trwa do wyłączenia blaszaka, potem problem się powtarza. Mam nadzieję, że dość jasno i możliwie w pełni przedstawiłem swój problem. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, lub w wskazaniu źródła przyczyn (czy niezbędna jest naprawa lub wymiana routera, nie do końca dobrze dobrane ustawienia czy też wirusy, trojany czy inne syfy).

Tak aby pełny był obraz sytuacji to: Blaszak jest w innym domu niż router (mieszkania oddalone są o 20-30m, a kabel jest przewieszony miedzy budynkami. Więc czy aura może mieć aż tak zgubny wpływ?

Nie wydaje mi się, ale i to biorę pod uwagę). Sieć jest nie zabezpieczona, a przy próbie naprawy połączenia na blaszaku (bez powyższych zabiegów) wyskakuje mi taki komunikat:

abe4af2ec41df684m.jpg

Z biegiem czasu i naprawa połączenia na laptopie przebiega z coraz większymi problemami, co wskazywało by iż router domaga się następcy.

To na tyle.

Chętnie wysłucham (raczej przeczytam) wszelakie sugestie, a jeśli jakieś, nie podane wyżej, informacje będą potrzebne to służę wiedzą. Pomóżcie bo przecież nie o to chodzi by za każdym włączeniem kompa, latać miedzy budynkami i bawić się w restarty routera. Samo wył. i wł. może nie jest tak złe, ale już bieganie nie jest tak zabawne. Wiecie zimno, ślisko no i w pantofelkach. Krótko pisząc pełny przepis na zwichnięcie kosteczki.

Jeden z komputerów ma we właściwościach karty sieciowej wpisany adres IP.

Albo router jest uszkodzony.

Zabezpiecz sieć może sąsiad korzysta z twojej sieci, albo zmień kanał na routerze, może w okolicy ktoś odbiera internet na tym samym kanale i z stąd te zakłócenia.

Dodane 12.01.2010 (Wt) 13:20

http://www.dipol.com.pl/konfiguracja_ro … bib504.htm

o zabezpieczaniu masz na samym dole.

Konflikt adresu ip oznacza, że dwa komputery mają takie same adresy ip, czyli jeden i drugi ma np. ip 192.168.1.100… Najlepiej jest sprawdzić w routerze, jaki zakres adresów ip ma serwer dhcp i skonfigurować połączenie wszystkim komputerom na sztywno, wtedy komputery będą łączyć się z konkretnym przypisanym przez Ciebie adresem ip…

Netia jak TP S.A. oferują połączenia modemowe, czyli każdy restart routera powoduje losowanie IP. Tak więc przypisywanie konkretnych chyba nie ma sensu? Chyba? Nie wiem nie znam się :x

Tylko że my mówimy o IP wewnętrznym a Kolega o zewnętrznym.

OK! Mój błąd! Jeszcze, jeśli łaska na której stronie jest tu objaśnione co i jak?

http://www.tp-link.com/english/soft/2008613161340.pdf

Włącz sobie serwer DHCP w routerze i niech automatycznie przydziela IP.

I po kłopocie :wink:

OK! Dzięki. Jak na razie połączenie wireless zabezpieczyłem hasłem, teraz lecę to ustawić. Dam w najbliszym czasie znać czy pomogło :slight_smile:

Sprawdziłem, domyślnie jest włączony. Więc to chyba nie to.

A w połączeniach sieciowych na obu komputerach co masz ustawione?Jak masz ustawione przydzielanie adresu IP statycznie czy automatycznie?

Domyślnie dla windows czyli chyba: automatycznie.

Ustaw na wszystkich komputerach “Uzyskaj adres IP automatycznie” albo wbij na wszystkich komputerach IP na sztywno i wyłącz DHCP w routerze.

Ale jeśli ten komunikat ci wyskakuje na blaszaku przy wyłączonym laptopie, znaczy to że ktoś ci się podłączył do sieci. Włącz szyfrowanie WPA2.