Router sam gubi sieć


(p19koz) #1

Mam problem z routerem TP-Link TD W8910G... . Otóż sytuacja wygląda tak: od jakiegoś czasu jestem (nie do końca) szczęśliwym posiadaczem routera TP-Link (pierwsze pół roku sprawował się bez w 90% dobrze - czasem tylko reset byl potrzebny)... , który rozdziela połączenie internetowe (dostawcą jest NETIA) na dwa komputery: Laptop (połączenie Wi-Fi, System to Windows XP) i stacjonarny blaszak

(kabel i OS to Windows 7). Problem to, to iż router odcina mi połączenie, gdy stacjonarny jest choć na chwile wyłączony (od 5 do 10 minut wystarczy - problem nie dotyczy restartów blaszaków). Jedynym sposobem na przywrócenie połączenia to: restart routera (wył. i wł. do prądu) przy włączonym laptopie i aktywnej karcie wi-fi (tak na marginesie blaszak musowo musi by c wyłączony). Potem po chwili

(od razu nie łączy) naprawa połączenia (Połączenie sieciowe - napraw z menu przy zegarku). Gdy już laptop się łączy się z siecią to mogę przejść się do siebie i włączyć blaszaka. Teraz już sam automatycznie łączy się z siecią (pisze połączono z Siecią Domową 2 i internet hula). To znaczy łączy się i połączenie trwa do wyłączenia blaszaka, potem problem się powtarza. Mam nadzieję, że dość jasno i możliwie w pełni przedstawiłem swój problem. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, lub w wskazaniu źródła przyczyn (czy niezbędna jest naprawa lub wymiana routera, nie do końca dobrze dobrane ustawienia czy też wirusy, trojany czy inne syfy).

Tak aby pełny był obraz sytuacji to: Blaszak jest w innym domu niż router (mieszkania oddalone są o 20-30m, a kabel jest przewieszony miedzy budynkami. Więc czy aura może mieć aż tak zgubny wpływ?

Nie wydaje mi się, ale i to biorę pod uwagę). Sieć jest nie zabezpieczona, a przy próbie naprawy połączenia na blaszaku (bez powyższych zabiegów) wyskakuje mi taki komunikat:

abe4af2ec41df684m.jpg

Z biegiem czasu i naprawa połączenia na laptopie przebiega z coraz większymi problemami, co wskazywało by iż router domaga się następcy.

To na tyle.

Chętnie wysłucham (raczej przeczytam) wszelakie sugestie, a jeśli jakieś, nie podane wyżej, informacje będą potrzebne to służę wiedzą. Pomóżcie bo przecież nie o to chodzi by za każdym włączeniem kompa, latać miedzy budynkami i bawić się w restarty routera. Samo wył. i wł. może nie jest tak złe, ale już bieganie nie jest tak zabawne. Wiecie zimno, ślisko no i w pantofelkach. Krótko pisząc pełny przepis na zwichnięcie kosteczki.


(Ataserwis) #2

Jeden z komputerów ma we właściwościach karty sieciowej wpisany adres IP.

Albo router jest uszkodzony.


(andrzej2310) #3

Zabezpiecz sieć może sąsiad korzysta z twojej sieci, albo zmień kanał na routerze, może w okolicy ktoś odbiera internet na tym samym kanale i z stąd te zakłócenia.

-- Dodane 12.01.2010 (Wt) 13:20 --

http://www.dipol.com.pl/konfiguracja_ro ... bib504.htm

o zabezpieczaniu masz na samym dole.


(Piotrkijak) #4

Konflikt adresu ip oznacza, że dwa komputery mają takie same adresy ip, czyli jeden i drugi ma np. ip 192.168.1.100... Najlepiej jest sprawdzić w routerze, jaki zakres adresów ip ma serwer dhcp i skonfigurować połączenie wszystkim komputerom na sztywno, wtedy komputery będą łączyć się z konkretnym przypisanym przez Ciebie adresem ip...


(p19koz) #5

Netia jak TP S.A. oferują połączenia modemowe, czyli każdy restart routera powoduje losowanie IP. Tak więc przypisywanie konkretnych chyba nie ma sensu? Chyba? Nie wiem nie znam się :x


(Bogna2009) #6

Tylko że my mówimy o IP wewnętrznym a Kolega o zewnętrznym.


(p19koz) #7

OK! Mój błąd! Jeszcze, jeśli łaska na której stronie jest tu objaśnione co i jak?

http://www.tp-link.com/english/soft/2008613161340.pdf


(Bogna2009) #8

Włącz sobie serwer DHCP w routerze i niech automatycznie przydziela IP.

I po kłopocie :wink:


(p19koz) #9

OK! Dzięki. Jak na razie połączenie wireless zabezpieczyłem hasłem, teraz lecę to ustawić. Dam w najbliszym czasie znać czy pomogło :slight_smile:

Sprawdziłem, domyślnie jest włączony. Więc to chyba nie to.


(Ciuci) #10

A w połączeniach sieciowych na obu komputerach co masz ustawione?Jak masz ustawione przydzielanie adresu IP statycznie czy automatycznie?


(p19koz) #11

Domyślnie dla windows czyli chyba: automatycznie.


(Kpc21) #12

Ustaw na wszystkich komputerach "Uzyskaj adres IP automatycznie" albo wbij na wszystkich komputerach IP na sztywno i wyłącz DHCP w routerze.

Ale jeśli ten komunikat ci wyskakuje na blaszaku przy wyłączonym laptopie, znaczy to że ktoś ci się podłączył do sieci. Włącz szyfrowanie WPA2.