Router spowalnia sieć 100 mbit/s

mam router WiFi linksys wrt54gl i po podłączeniu mojego kompa do internetu za pośrednictwem niego widzę że transfery w LAN-ie wynoszą max 6 MB/s (wbudowany 4-portowy switch jest w standardzie 10/100) - oprogramowanie Tomato 1.14 (nie zdążyłem sprawdzić czy takie same transfery są przy oryginalnym firmware Linksysa)

jednak po połączeniu bezpośrednim do internetu, czyli łącząc 2 kable wchodzące do routera adapterem RJ45-RJ45 transfery są OK czyli jakieś 11 MB/s

czy coś da się zrobić z tym? czy router nie wyrabia (ma 200 Mhz i 16 MB ram) aby obsłużyć taki transfer? QoS jest wyłączone bo póki co podłączyłem pod niego tylko 1 komp, sprawdziłem podłączając kompa do 1. i 4. portu tego switcha/access pointa i routera w jednym i transfery nadal 6 MB/s nie przekraczają

mi jedynie przychodzi do głowy że router myśli że to wifi, które jest max 54 mbit/s (czyli 6,75 MB/s)

ktoś wie co jest grane i jak temu zaradzić? jakie routery są w stanie wyciągnąć maksymalną prędkość sieci?

greg232 , zobacz jak będzie wyglądać sytuacja na oryginalnym oprogramowaniu Linksysa.

jest to samo przy oryginalnym firmware

Może to wina kabla? Jakiej długości? Nie jest gdzieś przetarty, załamany lub coś podobnego?

sory ale pisałem “jednak po połączeniu bezpośrednim do internetu, czyli łącząc 2 kable wchodzące do routera adapterem RJ45-RJ45 transfery są OK czyli jakieś 11 MB/s”

więc to nie wina kabla, po prostu między kabel wstawiam router i jest lipa (gdy sygnał idzie po tym samym kablu tylko bez routera to mam 11 MB/s) - kabel jest ten sam w obu przypadkach