Router światłowód

Dzień dobry,
Wprowadziłem się do nowego mieszkania i okazuje się, że jest tutaj bardzo słaby internet mimo podłączonego światłowodu. Mój pokój jest jakoś 10m od routera, a sprzęt jaki tam jest to wrt54g2 v1.5… rozmawiałem z mieszkańcem i podobno operator twierdzi, że trzeba zmienić ten router na jakiś inny ponieważ ten nie obsługuje ‘czegos tam’. Właściciel mieszkania zaproponował żebym wysłał mu link do jakiegoś lepszego sprzętu i on go po prostu kupi i nam wyślę. Pytanie tylko czy z tym aktualnym sprzętem to racja, że powinniśmy go wymienić i jeśli tak też jest to czy ktoś mógłby zaproponować jakiś konkretny model? W mieszkaniu jest 5osob więc można powiedzieć, że będzie dość mocno eksploatowany. Pozdrawiam

Od którego operatora jest ten światłowód?

Witaj.
Miałem ten router już jakieś 13 lat temu. Od ok. 6 lat posiadam inne routery. Jakieś 13 lat temu ten Linksys był ok. Wifi w standardzie G było wtedy popularne. Router posiada wbudowaną anteną a nie zewnętrzną i jej zasięg nie jest najlepszy ( ja przerobiłem obudowę i zamontowałem w nim antenę zewnętrzną ale zasięgu to za bardzo nie poprawiło ). Wtedy wymieniłem na router Mikrotika w standardzie N a obecnie posiadam Asusa RT-AX55 w standardzie AX i oba te ostatnie routery biją na głowę zasięgiem i wydajnościa tego Linksysa WRT54G2.
Moja rada. Wymienić tego starocia na coś co obsługuje Wifi w standardzie AC ( Wifi 5) lub AX ( Wifi 6 ) i będzie OK.

Właśnie nie bardzo wiem, ale jeśli jest to bardzo istotna informacja to zapytam właściciela.

Ale ty nie chcesz routera do światłowodu tylko Access Pointy WiFi. Nic nie każe Ci korzystać z routera operatora do WiFi. Jego główną rolą jest przerobienie sygnału ze światłowodu na LAN. WiFi jest dodatkiem.
Ciężko w ogóle kupić router światłowodowy, są różne standardy i są one drogie (500-1000zł?). Zresztą sam go pewnie nawet nie zainstalujesz. Kup po prostu jakiś porządny router z WiFi - jak duże mieszkanie to coś z WiFi Mesh i podłącz za światłowodowym. WiFi i DHCP na istniejącym wyłącz. Będzie służył jednie jako modem.
Najlepszy system to wielopunktowy WiFi mesh połączony kablowo. Wtedy możesz mieć pełne WiFI AX (np. 1200mbps) w praktycznie każdym miejscu domu. Są to jednak koszty od 1500zł w górę, chyba że trafisz na okazję.
Od biedy jeśli nie przeszkadzają Ci różne SSID to możesz po prostu mieć kilka routerów / access pointów rozstawionych po domu. Najlepiej połączonych kablem, ale od biedy mogą działać w trybie repeatera (wzmacniacza sygnału).

To tak szczerze powiem wprost żeby się też nie rozdrabniać bo mimo, że bardzo doceniam chęć pomocy to trochę tego wszystkiego nie pojmuję… mam taki router jaki mam i niestety nie można na nim nawet słuchać muzyki ponieważ ciągle przycina… a potrzebuję taki żeby można było np na luzie odpalić jakiś film albo mecz na żywo i żeby działał na kilku urządzeniach - np na pięciu laptopach choć podejrzewam, że rzadko będzie sytuacja żeby wszyscy byli i korzystali…

Wymiana sprzetu pomoze. Tak, jak napisał @januszek

Dzięki chłopaki za pomoc! Pozdrawiam

Może być istotna ale nie musi. Po prostu od operatora wiele zależy. Np, jeśli to światłowód od Orange, to można zmienić pakiet na wyższy, płacić kilka złoty więcej co miesiąc i dostać od operatora lepszy router.

Druga istotna rzecz, to jak duże jest to mieszkanie, oraz w jakim punkcie tego mieszkania umieszczone jest przyłącze światłowodu i router? Czy w mieszkaniu jest okablowanie LAN, jeśli nie, to czy można takie poprowadzić (nawet wzdłuż ścian na podłodze)?

Właśnie! O tym nie pomyślałem… może spróbuję kupić trochę kabla ethernet i podłączę się bez wifi i już będzie lżej… bo rozumiem, że w tym routerze jest taka opcja?

Jest.

OK, życzę powodzenia w podpięciu RJ-45 do smartfona lub TV :smiley:
Tak na poważnie: ja bym postarał się o to nowszej generacji WI-FI, gdyż ten retro-router w końcu przestanie nadawać WI-FI 4 i co zrobisz, jak połączysz telefon?

Dokładnie. Na kablu może być lepiej ale nie wszystkie urządzenia działają na kablu. Stary router może mieć problemy z bezproblemową obsługą kilku urządzeń naraz. Kilkanaście lat temu nie było Netflixów itp. i takiej ilości materiałów w 2K czy 4K.
Moim zdaniem jak już pisałem wymienić router na nowy… działający w WIFI AC lub AX.

Kupiłem ostatnio komuś Router TP-LINK Archer C6. Za 160zł jestem zaskoczony jak dobrze działa, szczególnie wifi. Kup wysyłkowo (np. Allegro…), masz 14 dni na odesłanie jak nie spełni Twoich oczekiwań…