Router + switch + mesh - nowy sprzęt do domu

Dzień dobry, mam problem z doborem sprzętu sieciowego do domu czy moglibyście zaproponować sprzęt który odpowiada poniższym wymaganiom?

  1. 5 kamer docelowo(przez poe)(lub polecić system obsługi kamer)
  2. 2 PC, TV jako telewizor(z smartem), 2x TV jako jumbox(ok. 40Mb/s jeden) - to wszystko na skrętce
  3. switch na conajmniej na 24 porty(sumarycznie potrzebuje 32 porty ale na początku wystarczy 24)
  4. co jakiś czas organizuje małe sieciówki na 5osób które mogą odpalić twitcha(2-3 osoby)
  5. WIFI na cały dom, nie musi być w ax , ac wystarczy chyba że nie ma sensu isc w ac aktualnie?
  6. wifi musi działać w systemie mesh więc 3x mesh potrzebny(do każdego leci skrętka)
  7. router w zarządzaniu jako user friendly, konsolą raczej niechce się bawić, podobnie switch jeśli będzie zarządzalny
  8. Prosta szafa rack na to wszystko, najlepiej taka stojąca.
  9. Przyłącze do domu jako światłowód
    10, Czy jest sens łączyć router z switchem na swiatłowodzie?
  10. WIFI będzie używane tylko do telefonu, cała reszta po kablu leci

Cały sprzęt będzie do zastosowań domowych(troche rozszerzonych) nic wiecej, żadnego serwera stawiać nie będę raczej, może do jakiś nieobciążanych rzeczy.

Budżet? ciężko powiedzieć, to nowy sprzęt do nowego domu więc jestem w stanie zainwestować jednak wszystko w granicach normy, routera za 2k napewno nie kupie, ale całościowo za 2-3k już moge

Nowy switch zarządzalny POE 24 porty to jakieś 2-3k.
5 kamer to jakieś 1500zł lub więcej.
itd. itp.

Kupując mały switch POE i duży bez POE trochę zaoszczędzisz, ale też bez szału.

UAP AC U6 - 650zł za sztukę (x3).
ZyXEL NWA50AX - 400-450zł za sztukę (x3), te są chyba zarządzane grupowo w chmurze, nie ma opcji lokalnego kontrolera WLAN.

kamery narazie nie, opisywałem tylko co w przyszłości będzie podłączone, chodzi mi tylko o router, switch i mesh,
ewentualnie szafa rack ale opcjonalnie

Dwa że potrzebuje tylko 5 portów poe a nawet moze być osobny mały switch tylko na to a jak sie nie da w tej cenie to zwykły switch

Wi-Fi: 3x UniFi AC Pro albo jak wyżej AC U6, jak chcesz WiFi 6.
Oczywiście na czymś postawiony kontroler UniFi, ale to byle PC z Linuksem ogarnie.

Router: Ze swojej strony mogę gorąco polecić MikroTik RB4011iGS+, ale to zaawansowana konfiguracja. Z rzeczy bardziej „user friendly” UniFi UISP-R (ma zasilanie PoE), coś od TP-Link.

Switche TP-Link, mam tylko takie w firmie i sprawują się bez zarzutu.