Router + switch - nie mogę spingować bramy

Dobry wieczór.

Mam pewien problem.

Od routera idzie kabel rj45 prosto do kompa i wszystko jest ok. Ładnie pinguje, wszystko śmiga.

 

Jestem zmuszony postawić na drodze od routera do kompa switch (w celu podłączenia drukarki sieciowej). Nie mogę spingować nawet bramy. Co jest grane ?

 

Kabel od routera wpinam do jednego z portów switcha. Do switcha wpięta jest także drukarka. A z portu powiedzmy nr 4 idzie kabel do kompa.

 

Proszę o pomoc.

Co do za switch? Podaj wynik ipconfig.

Switch to jakiś 6 portowy TP-Link.

Ustawienia kompa były następujące:

adres: 192.168.0.1

maska:255.255.255.0

brama, dns:192.168.0.1 i było ok

 

po wpięciu switcha, nie pinguje bramy.

Próbowałem przestawić na automatyczne pobieranie ustawień sieciowych i dostałem adres 169.x.x.x i maskę 255.255.1.1

Bramy sieciowej mi nie pobrało.

Podłącz switch do routera kablem krosowanym. Najwyrażniej żaden ze swicthy (router ma wbudowany switch) nie posiada auto MDI-MDIX.

Ok. Spróbuję i potem dam znać. A tak ogólnie to połączenie router - switch jakim typem kabla powinno się wykonywać? Prostym czy krosowanym ?

Urządzenia tego samego typu łączysz krosem. Porty LAN to wbudowany switch, dlatego switch ze switchem łączysz krosem. Tak samo router z routerem (routery przemysłowe bez switcha) też łączysz krosem. Natomiast router ze switchem łączysz kablem prosty. Takie polaczenie wystąpi, gdy switch podłączysz pod port WAN routera.

Tak samo gdybyś łączył routery portami WAN, też musiałbyś użyć krosa.