Router tplink jako acces point

witajcie, mam router asus dsl-n10 który rozsyła sygnał wi-fi po domu niestety na piętrze jest już sygnał dość słaby (ściany żelbetonowe ) , dlatego chciałbym wykorzystać drugi router tp link w8901g jako ap , mam już pociągnięty kabel od asusa na górę i mój plan jest taki żeby podpiąć pod niego tp-linka i żeby ten za pomocą wi fi rozsiewał na górze sygnał, tylko jak to skonfigurować żeby działało prawidłowo no i czy to się w ogóle da tak zrobić? dostawca internetu jeśli to ma znaczenie to netia

idzie skonfigurować.

Zmień adres tp-link td8901G na adres IP należący do twojej sieci . Zostaje pobrane nowe IP, logujesz się do panelu administracyjnego tp-linka (adres ip jaki ustaliłeś powyżej). Wyłącz na nim DHCP i zapisz zmiany. Odłącz od prądu i połącz.

Pamiętaj, że komputery w sieci powyżej nie będą automatycznie pobierać adresów IP. Musisz je ręcznie konfigurować.

.

Jaki to jest kabel? Prosty czy krosowany? Niestety żaden z routerów nie posiada funkcji auto MDI/MDIX, więc będziesz musiał je połączyć kablem krosowanym.

Router nie pobiera adresu z DHCP.

Bzdura, adresy będą pobierane z serwera DHCP, z Asusa bądż TP Linka w zależności na którym routerze będzie uruchomiony serwer DHCP, TP Link działa jako przełącznik, nie jako router, a nawet jeśli by działał jako router, co i tak jest niemożliwe, to ma on DHCP relay.

roobal , Jak nie masz pojęcia o sieciach to nie wtrącaj się.

Pobierze za pierwszy razem aby zmienić te ustawienia.

Bzdury to Ty wypisujesz. Mam wrażenie, że nie rozumiesz o co chodziło cwaniak , a i problem ze zrozumieniem tego co ja napisałem wyżej.

DHCP trzeba wyłączyć na tplinku, który robi za AP. Skoro komputery na piętrze będą z niego korzystać bo takie jest założenie to znaczy, że on nie przydziel sam IP a co za tym idzie należy je do każdego urządzenia przypisać ręczenie.

Piszesz o komputerze czy o routerze? Jeśli piszesz o routerze, to nie. Jeśli chodzi Ci o komputer, to tak.

Nie ma znaczenia, na którym urządzeniu działa serwer DHCP, serwer DHCP może być włączony albo na Asusie, albo na TP Linku, ale powinien być włączony tylko na jednym z nich, bo TP Link i tak działa jako przełącznik, więc przekaże pakiety od DHCP, nie trasuje ich.

Komputery będą pobierały adres automatycznie, albo od TP Linka, albo od Asusa, w zależności, na którym urządzeniu będzie działał serwer DHCP.

Zanim napiszesz, że ktoś się na czymś nie zna, może sam się najpierw doucz jak działa router, przełącznik i serwer DHCP.

roobal ,

Naucz się czytać, bo jest mowa tylko o jednej rzeczy. Tp link jako AP i nikt nie mówił o tym, że Asus będzie pełnił taką rolę!

Kończę temat bo ja już powiedziałem jak to skonfigurować, tak aby działało i na dodatek sam takie coś robiłem 3-krotnie z tym modelem i jak i innymi Tp linkami.

Zanim komuś każesz uczyć się czytać, sam najpierw naucz się czytać. Czy ja gdzieś napisałem, że Asus pełni rolę AP? Poza tym Asus już pełni rolę jednego AP, a TP Linka ma być AP w innym pomieszczeniu. To są routery adsl, więc nie połączysz ich portem LAN i WAN, w tym przypadku TP Link działa jako przełącznik, natomiast AP również jest urządzeniem działającym w 2 warstwie modelu OSI. Asus wysyła pakiety od DHCP, do TP Linka, ten przekazuje je do komputerów przez AP. Gdyby na Asusie był wyłączony DHCP, to komputery podpięte do Asusa wysyłają zapytanie do DHCP jako rozgłoszenie, przełącznik w Asusie nie sprawdza pakietu, a jedynie ramkę, rozsyła rozgłoszenie przez wszystkie porty, aż trafi do DHCP na TP Linku, DHCP odbiera zapytanie, wysyła ofertę, PC odbiera ofertę, akceptuje ją i uzyskuje adres IP. Tutaj nie ma żadnego znaczenia gdzie serwer DHCP jest włączony, może to być nawet osobny serwer DHCP wpięty do portu przełącznika w Asusie, w TP Linku, bądź nawet w innej podsieci, dzięki DHCP Relay TP Link przekaże zapytanie do serwer DHCP.

Zwyczajnie wprowadzasz w błąd autora wątku. Prawidłowa konfiguracja powinna wyglądać tak.

  1. Asusa podpinasz portem LAN z portem LAN w TP Link kablem krosowanym (w specyfikacji producenci nie podają, że posiadają funkcję auto MDI-MDIX); 2. Na jednym z routerów wyłączasz serwer DHCP (może być wyłączony na TP Linku), na TP Linku ustawiasz adres IP do zarządzania nim, konfigurujesz Wifi i to wszystko.