Router VV 5822 ADB Internet przez wi-fi prędkość?

Witam
Posiadam płytę główną MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
i internet mam z Netii 1000 Mega . Połączenie z internetem mam przez wifi 5 o prędkości 500 mega .
Moje pytanie co zrobić żeby prędkość internetu przez wifi zwiększyć . Wyczytałem ze moja płyta główna ma najnowsze, zastosowane na płycie bezprzewodowe rozwiązanie obsługuje zarówno technologię MU-MIMO, jaki i BSS Color Technology (Basic Service Set Color), dzięki czemu zapewniono szybkość transmisji dochodzącą do 2400 Mb/s.
A router z Netii mam taki Router VV 5822 ADB.
Czy pomoże wymiana routera jeśli tak to jaki ???.

a (tanio) - podłączyć kablem zamiast wi-fi.
b - kupić AP lub router z obsługą 802.11ax

Po wymianie routera na Huawei wifi ax3 Quard-core prędkość pobierania mam 850 Mb/s(super po wifi ), ale prędkość wysyłania mam 120 Mb/s. I mam pytani bo na starym routerze podkosi wysyłania miałem 300 Mb/s Internet mam od Neti . Czemu taki spodek mam wysyłania. Czy coś trzeba tram zmienić w routerze .

Hey. Podepnę się pod psot. Mam identyczny router i identyczny 1Gb od Netii i MAX co wyciągam na 5GHZ to coś do 500Mbit. Rozumiem jedyna opcja by przez WiFi osiągnąć coś więcej to lepszy router?
Czy nowy router działa bez problemu czy trzeba jakoś z Netią aktywować itp?

Takie są ograniczenia techniczne tego sprzętu, nie wyciągniesz więcej.

OK, rozumiem. Moje dalsze pytanie brzmi: Jaki router (niedrogi) kupić aby można było osiągnąć lepsze wyniki?
Myślałem nad zestawem:

Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition (1200Mb/s a/b/g/n/ac)

TP-Link Archer T4U Plus (1300Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand

Jako że laptop obsługuje mi i tak do 433Mbit/s więc oprócz routera też jakaś karta sieciowa potrzebna.

Czy powyższe zmieni coś znacznie czy nadal szukać routera + karty z siecią ax?

Niskim kosztem nie uzyskasz takiej prędkości po WiFi. (obecnie)
To co masz podane w tych routerach to prędkość maksymalna łączna, a nie dla pojedynczego połączenia WiFi.

Kup kabel sieciowy i problem z głowy.
Nawet jak trzeba będzie jakiś odwiert zrobić to się zapiankuje, a kabel schowasz w listwie przy podłogowej.
Są obecnie nawet kable płaskie i elastyczne.

Dzięki.
Wolał bym jednak aby to Wifi 5Ghz przynajmniej 500Mb komputer odbierał. A router te 1Gb nadawał (2 komputery idealnie by wpasowało). Kabla bym chciał uniknąć ale chyba będę do niego zmuszony.