Router wi-fi

Witam. Mam obecnie internet kablowy UPC, mogę go używać na jednym kompie. Chciałbym tego neta zamienić na bezprzewodowy, abym mógł odbierać na 2 kompach i xboxie. I teraz pytanie: czy jeśli po prostu kupię router wi-fi i podłącze go do modemu UPC to normalnie będzie odbierać net na wszystkich tych urządzeniach czy np. tylko na jednym? Innymi słowy czy w obecnej sytuacji mogę coś zrobić aby mieć neta na wszystkich 3 urządzeniach??

Bedzie odbierać na wszystkim, do xboxa oczywiście będziesz musiał dokupić adaptor wi-fi jeśli net ma nie iść do niego po kablu od routera.

Czyli jeśli router będzie miał 4 wyjścia LAN to normalnie mogę do niego podpiąć 3 kabelki do kompów i xboxa i bez problemu będzie działać??

Owszem. Jak podłączysz XBOX-a do routera kablem tradycyjnym LAN to nie będzie żadnego problemu z podłączeniem konsoli do Internetu

A jeśli załóżmy 2 kompy i xbox będą włączone w tym samym czasie (zakładając że wszystkie są podpięte kablem) to jak się podzieli szybkość transferu? Jest co do tego jakaś zasada, że np. podzieli się prędkość równo na 3?

Nie, chyba ze kupisz router który będzie pozwalał na stałe skonfigurować jakoś podział prędkości miedzy podpięte urządzenia.

Ale internet będzie mogl dzialac jednocześnie na 3 źródła? Tylko że jego prędkość będzie “niepewna” ?

Tak będzie mogło działać jednocześnie na wszystkim co podłączysz. Prędkość tez będzie ok ale np jak na jednym kompie włączysz jakiś program P2P i nie ustawisz mu rozsądnie jakiś limitów to u innych podłączonych może być kiepsko, a jeśli i na innym kompie tez ktoś zrobi to samo to wtedy można już być właściwie pewnym ze wszystko się zatka. Wszystko po prostu trzeba zrobić z głową i pamiętać ze będziesz miał jeszcze innych którzy tez jakoś będą chcieli korzystać z netu.