Router z 2 x WAN

Witam
Poszukuje routera z 2 x WAN, w tym jedno jako awaryjne, działające jeśli podstawowe łącze padnie.
Gdyby nie potrzeba 2 x WAN, coś bym samemu wybrał. także podaję z grubsza moje wymagania:

  1. WAN podstawowy do 1 GB/s, może być szybszy ale dzisiaj nie ma technicznej możliwości podłączenia lepszej prędkości
  2. drugi WAN może być wolniejszy, będzie pod niego podłączona antena GSM 5G,
  3. obsługa domu z 1 piętrem, router będzie na dole, dom na powierzchnie 50 m2 dół i 50m2 góra
  4. mam ok 6 gniazdek LAN, + 4 od kamer, ale nie wiem czy kamery nie powinno się podłączyć bezpośrednio pod „nagrywarkę”
  5. instalacja routera na ścianie.
  6. mile widziana możliwość podpięcia dysku na chmurę, ale nie jest to konieczne

To chyba tyle z najważniejszych spraw.
Dziękuję

Draytek Vigor 2927 (link) - do tego jakiś switch (jeśli masz kamery z POE to switch też z POE) i dwa acces pointy.

dzięki.
Kamer jeszcze nie mam,
Dwa Acces pointy aby sygnał dostał się na górę ?

Ja bym zrobił tak:

Rejestrator polecam Synology:

Wygłąda dobrze,

Czy ten router może „wisieć” na ścianie?
Dobrze widzę że anteny można podłączyć za pomocą kabelków? do by mi bardzo pasowało, router by został w pomieszczeniu technicznym.
Prosta w miarę jest obsługa routera?

Acces pointy są podłączone do portów LAN routera kablami lan. Zakładam, że jeden na każde piętro wystarczy. Zakładam także, że masz okablowanie w ścianach.
Z tym wieszaniem na ścianie to nie bardzo. Raczej na ścianie możesz szafkę techniczną powiesić.

w każdym pomieszczeniu mam gniazdko LAN
niestety mam bardzo graniczone miejsce - komórka pod schodami, muszę teraz przeliczyć czy się to wszystko zmieści.
W tym routerze można ustawić priorytet na WAN ?

A drugi koniec tych kabli gdzie jest?

Można ustawić, że jedno łącze jest główne a drugie zapasowe.

Wszystkie kable LAN razem ze światłowodem schodzą się do jednego pomieszczenia technicznego.
Czy dobrze rozumiem, te urządzenie ma też wifi, i anteny mogą poprzez kabelek wyciągnąć na drugą stronę ściany?
Czy konfiguracja routera jest trudna?

Więc w tym pomieszczeniu technicznym powinien stać router i switch.

Jest pięć wersji, w tym cztery ze zintegrowanym WiFi - ale ja bym użył wersji podstawowej i zewnętrznych Acces Pointów, potrafiących pracować w MESH.

To jest względne, bo jak ktoś wie, co robi, to jest proste a jeśli nie wie, to wydaje się to być barierą nie do przejścia.

Tutaj masz demo panelu: http://eu.draytek.com:12927/

Jest także solidna baza wiedzy z przykładami: Baza wiedzy | DrayTek

Zielony kompletnie nie jestem,
ostatnie pytanie, czy panel jest w języku polskim ?

Nie wiem. Zawsze używałem wersji EN.
ps. nie widzę takiej opcji, nie widzę firmware po polsku, więc zakładam, że jest tylko wersja EN.

ok dziękuję za poświęcony czas

Ad. 1, 2

W routerze Mikrotika, Ubuqiti skonfigurujesz WAN balancing, w routerach działających pod OpenWRT, pfSense również

Ad. 3
Dobre AP robi Ubiquiti, plus tego to centralne zarządzanie, pod OpenWRT też można zrobić fajnie działającą sieć mesch. Mikrotik też daje taka możliwość (CAPsMAN).

Ad. 4
Kamery oczywiście do rejestratora, albo do switcha POE, tu zalecałbym switch z obsługą VLAN-ów, zalecam separację kamer od reszty domowej sieci - podpinanie ich bezpośrednio do LAN z dostępem do Internetu to zły pomysł. Moim zdaniem również kiepskim pomysłem, jest ich podłączenie do serwerów producenta i zarządzanie ich zdalnie np. z apki mobilnej - wiem wygodnie, tyle, że kiepsko z prywatnością, no chyba, że nie przejmujesz się gdzie wędruje Twój wizerunek, rodziny i znajomych.

Ad. 5
Dziwne wymaganie. Wisząca szafa rack 10 cali 9 U ma ok. 32 cm szerokości ok. 30 głębokości i z 50 wysokości. Wejdzie kilka półek, patchpanel keystone, upierając się wejdzie i rejestrator i NAS.

Ad. 6
Podpinanie dysku do routera, to takie łatanie sznurkiem. Lepiej zainwestować w jakiś NAS tym bardziej, że spokojnie może przechowywać nagrania z rejestratora kamer.

W zasadzie na większości Mikrotików można sobie ustawić większość portów jako WAN. Ubiquiti wychodzi zwykle drożej i ma mniej możliwości konfiguracji, ale jest prościej. Z drugiej strony, skrypty do Mikrotika fajnie pisze ChatGPT, prawie, nie trzeba poprawiać. :wink: