Router z funkcją dzielenia prędkości łącza

Sprawa jest taka, że mam Neostradę i potrzebuję sprzętu (najchętniej router zintegrowany z modem, ale w ostateczności nie musi to być jedno urządzenie), które pozwoli na połączenie się z nią i podzielnie prędkości łącza dla urządzeń odbiorczych - może to być podział per gniazdo sieciowe/adres IP/cokolwiek rozsądnego.

Możecie coś polecić?

Jedyny jaki znalazłem na allegro

http://allegro.pl/item1172536659_netgea … a_qos.html

Miałem styczność z firmą Netgear i ich produkty są średnie. Bardzo mało awaryjne, u mnie działał 24/7 bez resetu/zawiech.

Możesz spokojnie brać go.

Przyznam, że słabo znam się na sprzęcie tego typu. Jedyny router z jakim miałem do czynienia to Cerberus Lite, który kupiłem jakieś 5 lat temu, ale niestety (chociaż właściwie na szczęście) umarło mu się podczas ostatniej burzy. On był bardzo ubogi w funkcje, a ten podlinkowany sprzęt ma taką samą funkcjonalność.

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, ja chcę urządzenie, w którym będę mógł w konfiguracji routera ograniczyć prędkość przesyłania danych dla określonego portu ethernet/adresu IP. Np. mam łącze 2Mb/s, a każdemu z portów ustawiam 512kb/s. Da się tak?

Da się tak, tylko router musi mieć funkcję QoS.

O ile dobrze pamiętam, to QoS polega na ustawianiu priorytetów ruchu według portu TCP, a nie limitowania przepustowości. Mylę się?

Owszem, mylisz się :wink: Dzięki QoS możesz również zarządzać przepustowością Twojego łącza dla konkretnych hostów w sieci.

Zależy ile chcesz przeznaczyć na ten cel. Ja ze swojej strony mogę Ci polecić router WRT54GL. Wystarczy wgrać alternatywne oprogramowanie (np Tomato) i z ilości opcji na pewno nie będziesz zawiedziony.

PZDR, H

Sugerowałem się ustawieniami QoS domyślnie dostępnymi w przeciętnych, znanych mi routerach, a tam takich możliwości nigdy nie widziałem. Alternatywne oprogramowanie zmienia postać rzeczy, ale jak sądzę jego wgranie wiąże się z utratą gwarancji na sprzęt?

Co do tego WRT54GL - ok, wszystko fajnie, ale jak widzę jest to jedynie router. Rozumiem, że będę musiał do niego dokupić jakiś modem ADSL i bez problemu będą ze sobą współpracowały?

Owszem, o ile modem będzie miał wyjście (interfejs) ethernetowy RJ45. Podłączasz router pod modem.

Jeżeli chodzi o gwarancję, w każdej chwili można powrócić do oryginalnego softu, nawet, gdy urządzenie nie będzie mogło nawiązać połączenia TCP (czyli np. nie wejdziesz w konfigurację poprzez www). Router obsługuje protokół TFTP (UDP, bezpołączeniowy). Przez takiego TFTPa wrzucasz oryginalny soft i po restarcie bodajże, router wstaje na nowym sofcie :slight_smile: WRT54GL bardzo ciężko uwalić :slight_smile:

Co do QoSa z zarządzaniem przepustowości łącza, taką funkcję ma np. Linksys WRV200, fabrycznie. Jednakże tego routera nawet wrogowi bym nie polecił :wink:

PZDR, H

somekind po części ma rację, ponieważ większość tanich routerów posiada QoS, który ogranicza się jedynie do nadawania priorytetów pakietom. Router musi posiadać QoS z bandwidth sharing. Musisz po prostu sprawdzić, który router to oferuje. Wiem, że routery ZyXEL standardowo posiadają zaawansowany QoS, mam jeden dość stary już taki w pracy, dokładnie ZyXEL P-660HW-D1 i on właśnie posiada możliwość limitowania łącza, działa zarówno na Annex A jak i B.

Pozdrawiam!

W przytoczonym tu zastosowaniu najlepiej wziąć router z możliwością wgrania Tomato i do tego modem adsl. Niestety jest bardzo mały wybór sprzętu z wbudowanym modem i manualnym QoS. Chyba, że nie szkoda Ci kasy na drayteka ;). Ten linksys WRT54GL to już nieco staroć, nie lepiej wziąć coś z n-ką, np. netgeara wnr3500L?

3500L chyba najlepsze rozwiazanie, netgear mial jeszcze jakis inny stary model gdzie mozna bylo wygrywac softa :slight_smile: jezeli chodzi o netgear to warto tez zrobic rozeznanie czy nie wspierany soft od dgteam nie oferuje jakis szerszych opcji QoS, wtedy moze wystarczy wnr1000 za polowe ceny :slight_smile:

WGR614L, więcej można poczytać tu http://www.myopenrouter.com/

Oprogramowanie alternatywne DGTeam nie ma możliwości regulacji manualnej QoS i dotyczy modeli do neostrady (DG i DGN), więc niestety taki sposób odpada. Moim zdaniem najlepiej wziąć router pod Tomato i modem ADSL z wyjściem RJ45.