Router z modemem ADSL jako router do kablówki? czy się da?


(Guldenn) #1

Proszę o poradę na następujący temat:

Zmieniłem łącze internetowe z Net24 (adsl) na kablówkę TV. Otrzymałem modem kablowy webstar gdzie podłanczam kabel TV a obok mam wyjście ETHERNET RJ45 pod które podłanczam komputer. Operator pozwala na podłączenie wielu komputerów więc potrzebny jest router.

Posiadan trzy routery ADSL (używałem ich do neostrady oraz Net24) i chciałbym zapytać czy mogę któregoś z nich użyć jako routera w tym przypadku ? Są to:

Linksys WAG 54GS,

Linksys WAG 354G oraz

Dlink DSL-604T

Mają one po cztery wejścia RJ45 LAN i jedno line RJ11

Jeżeli ktoś zna odpowiedź to bardzo proszę również o krótką instrukcję jak to zrobić. Jeżeli nie jest to możliwe to proszę o polecenie jakiegoś taniego modelu.

Pozdrawiam


(Adax22) #2

Potrzebujesz router DSL który posiada port WAN RJ45 NIE RJ 11 taki router może służyć do podziału łącza internetowego DSL i z kablówki Aby przystąpić do jego konfiguracji musisz wiedzieć czy posiadasz stały adres IP czy jest on przydzielany automatycznie czy tez używane jest PeOPLE i w zależności od tego skonfigurować router. Szczegółową instrukcje konfiguracji znajdziesz w instrukcji obsługi routera. Możesz też też zasięgnąć informacji w BOK czy MAC adresy są przypisane do klienta czy tez nie. Router ADSL z tego co się orientuje z racji wbudowanego modemu posiada port WAN RJ11 nie RJ45 TY potrzebujesz router DSL z portem WAN RJ45

Jeżeli masz internet z sieci TV Kablowej lub DSL złącze RJ 45 (kabel tel. ma RJ11) to potrzebujesz Router DSL np D-Link DI-524,DI-624, TP-Link TL-R460, TP-Link WR340GD z portem WAN RJ-45 np: http://allegro.pl/item351359260_tp_link ... ntena.html

http://allegro.pl/item356805166_pentagr ... _5lat.html

http://allegro.pl/item353178588_tp_link ... n_hit.html

http://allegro.pl/item350361099_d_link_ ... witch.html

http://allegro.pl/item354032589_d_link_ ... i_524.html


(Guldenn) #3

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, przy okazji jeszcze jedno, czy jeśli zastosuję zwykły "przewodowy" router WAN to za nim bedę mógł ustawić któryś z routerów, które posiadam (Linksys WAG 54GS,

Linksys WAG 354G oraz Dlink DSL-604T) jako switch z bezprzewodowym punktem dostępowym?


(Skiff) #4

Jeżeli od kablówki masz modem to możesz do niego podłączyć zwykły router (te z ADSL też, bo po prostu nie będzie on używany). Jedynym ograniczeniem jest możliwość ustawienia routera, aby rozprowadzał internet z podłączonego portu LAN na pozostałe komputery.

Niestety czy na tych routerach jest taka możliwość, to nie wiem. Jeżeli wszystko masz już u siebie to najłatwiej będzie sprawdzić metodą prób i błędów, oczywiście czytając trochę o ustawieniach routera (Linksysy mają dobrą dokumentację).


(Adax22) #5

Nie zadziała to koledze i takie kombinacje się to nie opłacają Lepiej od razu kupić router DSL z WiFi posiadający port WAN RJ-45 a tamte jak są 100% sprawne wystawić w atrakcyjnej cenie np na Allegro.

A tak przy okazji to wyceń te routery i podaj ceny jeżeli jesteś ich właścicielem, chcesz je sprzedać są 100% sprawne i chcesz mieć kasę na Router DSL.


(Guldenn) #6

Dzisiaj będę próbował i zobaczymy w praktyce czy się da......


(Adax22) #7

Do odważnych świat należy nauka przez doświadczanie jest spoko, w razie problemów pisz pomożemy, ale router do neostrady do nie router do rozdzielenia DSL i kablówki.


(Guldenn) #8

No i poszło ... połowicznie ale podzieliłem internet na kilka komputerów. Do modemu od kablówki podłączyłem jako router bramkę VOIP linksys SPA3102 za nią włączyłem wspomniany wyżej router ADSL linksys , który robi za switch i bezprzewodowy punkt dostępu. Śmigają na tym zestawie 2 kompy na kablu i dwa na wifi.

Co do zastosowania routera adsl jak routera do kablówki ponoć też się da przez server DHCP ale dla mnie to wyższa szkoła jazdy. jednak powyższa konfiguracja całkowicie mnie zadawala gdyż wszystkie urządzenia, z których korzystałem przy neostradzie działają razem przy kablówce.

Podsumowując.. zamiast kupować wystarczy pokombinować ...