Router z możliwością utworzenia dwóch odrębnych sieci WiFi

Witam,

 

Potrzebuję jakiegoś routera (lub innego urządzenia) które umożliwiłoby stworzenie dwóch odrębnych sieci WiFi. Jedna sieć miała by być dla pracowników i wymagałaby podania hasła. Druga miała by być darmowym WiFi (bez hasła) dla osób które nie są pracownikami. Chciałbym aby obie sieci działały na innych klasach adresów IP, tak aby ze względu na bezpieczeństwo nikt z zewnątrz nie miał dostępu do sieci wewnętrznej. 

 

Czy jest jakieś urządzenie które by to umożliwiało? 

Prosiłbym o jakieś propozycje 

No to zaczynajmy od :

TP-Link

 

Archer C59

Archer C5

TL-WR842N

 

ASUS

RT-AC68U

RT-AC56U

RT-AC1200G+

W obu markach są jeszcze inne routery ale to już z tych najdroższych kombajnów. Ni pisze o innych firmach bo jeśli bym coś kupował to wybierałbym z tych dwóch marek lub też Mikrotika ale to już inna bajka i pieniądze. 

Jeśli szukasz też wśród innych marek to szukaj w specyfikacji opisu “Guest Network” lub śieć dla gości itp.

Tylko że nigdzie w opisach tych routerów nie ma informacji o tym że jest możliwość stworzenia dwóch sieci WiFi. 

 

Chyba że chodzi o tryb o funkcję “sieć dla gości”? Tylko na jakiej zasadzie działa taka funkcja? i na ile jest to bezpieczne?

 

Z sieci dla gości będzie tylko internet…nie ma możliwości wejścia na urządzenia w tej sieci…dyski nas…serwery…komputery itp.

Rozumiem, tylko czy da się zrobić taką sieć dla gości bez hasła?

Z tego co widziałem na jakiejś stronie to trzeba było skanować jakiś kod QR aby uzyskać dostęp do tej sieci. 

Na to już nie odpowiem…bo nie mam takiego routera na razie i nie korzystałem z tego aczkolwiek niedługo będę kupował. Ale nie jest to mój priorytet - sieć dla gości- bo to będzie router do domu.

Ale poczytaj ten poradnik… różne firmy różnie to rozwiązują.

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/siec-domowa/2015/08/siec-dla-gosci.aspx

Ok dziękuję za pomoc

Kolego, ja posiadam router ASUS RT-N18U ze standardowym oprogramowaniem i często udostępniam drugą sieć znajomym. Opcja nazywa się “Sieć gościnna”. Jak najbardziej sieć działa bez hasła o ile tak ją ustawimy.

Te routery teoretycznie mają separację sieci, w praktyce, to nie działa. Do firmy to nie TP Link, tylko zainwestuj w porządny sprzęt. Jak masz wydać 800PLN na jakiś śmieszny router TP Linka, to kup jedno (lub więcej, nie wiem jak duża jest firma) Unifi UAP-LR (do 4 SSID z możliwością pracy w VLANach) za około 300-350 zł. Napisz jakie masz obecnie urządzenia w sieci. Jeśli chcesz mieć różne podsieci, to niezbędne będą VLANy. Nawet jeśli zdecydujesz się na router, to też musisz mieć obsługę VLANów, bo inaczej zapomnij o różnych adresacjach.