Router z neostrady w światłowodzie

Witam posiadam router TP link TD-W8951ND służył mi do neostrady z gniazdka telefonicznego ADSL2+, Standard N 150Mb/s Teraz podłączyłem światłowód 50Mb/s w bloku dostałem modem Hauwei Echo Life HG8240 czy ten router który mam może być czy muszę kupić inny ? Jeśli tak to jaki ? Na co zwrócić uwagę?

Przedzewszystkim Hauwei Echo Life HG8240 to router w standardzie GPON ONT, więc raczej nie kupisz innego routera bez zgody operatora. W Polsce jeżeli chodzi o GPON-a do wyboru masz przedstawicieli takich firm:

Tu bardziej chodzi o podłączenie innego routera, a nie wymianę. Podanego TP linka możesz spróbować podłączyć. Jeśli pobierze adresy od modemu to będzie działał jak dotychczas. Nie jest to pewne gdy ma zwykle porty LAN, taki 8968 ma już port LAN/wan.

Tani router pod takie łącze to np Archer C20 czy c2 z portami gigabit. 

Sam posiadam router GPON ONT Dasan H64OGW. Urządzenia GPON to nie są typowe routery że możesz podłączać sobie każdy dowolny. Takie urządzenia są jednocześnie swichem i routerem gdzie kabel światłowodowy SC/APC podpina się od razu do routera . Światłowód ciągnie się do domu i podpina do terminala światłowodowego , który ma normalne porty LAN ale z punktu widzenia użytkownika nie pełni funkcji routera. Raczej swojego rodzaju gniazdka, do którego można podpiąć kablem ethernetowym dowolne urządzenie końcowe. Więc każdy dostawca ma swoje technologie. W sieciach GPON Często jest tak, że działa tylko VoIP operatora, który sprzedaje usługę i sprzęt razem (np. UPC). GPON to nowa technologia w PL więc za wiele sprzętu do niej nie ma.

Połowy rzeczy które piszecie nie rozumiem nie jestem informatykiem. Zgody operatora nie muszę mieć mówili, że mogę kupić i podłączyć do Hauweia jakikolwiek nawet najtańszy. A Pytam czy ten mój tp link będzie chodził po podłączeniu czy faktycznie muszę kupić nowy.

Możesz spróbować podpiąć ten tp link i się przekonać czy będzie działał. 

nie działa. Czyli jaki router kupić pod światłowód do mieszkania ? DSL ?