Router ze złączem TS9, a antena

Witam,

Krótko: obecnie na ADSL 10/10, brak swiatłowodu w miejscu zamieszkania (zagranica) - w związku z tym postanowiłem wziąć na testy 4GBOX - ot, sieć 4g zamieniana na Wi-Fi.
Osiągi są lepsze, bo około 2mb download/5mb upload. Jednak są to osiągi gdy ustawimy router w najlepszym miejscu - w wielu miejscach w domu zasięg jest porównywalny do internetu ADSL. Sieć natomiast oferuje duzo większy przepływ - do 220mb/s (tak wiem, teoretycznie, zaleznie od zasięgu itp itd).

Mój zasięg jest w okolicach 60-80% (3-4kreski /5), napewno nie pomaga fakt iz dom jest otoczony z niemal kazdej strony wysokimi drzewami i nawet sygnał TV ciężko było złapać. Dlatego przychodzę do was z pytaniem: Czy warto zainwestować w antenę 4G celem osiągniecią, nie wiem, 40-50mb/s? Jeśli tak to w jaką, czy mogę jakoś przerobić antenę TV do podłączenia pod Router?

Model Routera: Huawei B528, złącze TS9 do dwóch anten.
Punkty dostępowe sieci 4g w pobliżu: Jest pięć, najblizszy ~ 2500m, dwie do 3500, pozostałe do 5km. Ale jak wspomniałem, wszędzie masa drzew do tego teren mocno górzysty - 700-1200m n.p.m.

Jako ze router mam na darmowym miesiącu, nie chciałbym tez inwestować w antenę nie wiadomo jakich sum, bo jeśli nie będzie poprawy, cóż - zostanę z ADSL.

Pozdrawiam.

Antena za bardzo ci nic nie da. To są ograniczenia na nadajnikach. Poza tym to LTE/4G (praktycznie zależnie o częstotiwości) ale 3 km to koniec zasięgu stacji.40-50 nie uzyskach. Jak kupisz modem zewnętrzy RJ45 i w domu zrobisz na wifi to może 10 mb. Cena zewnętrzego lepszego to 300-400 zł. Lepsze to nisz antena

Sprawdź, czy z tym routerem zagada aplikacja Huawei Manager - musisz znaleźć apk na androida, bo sklepie jej nie ma.
Możesz tam wymuszać pasma i masz parametry łącza - na ich podstawie można wnioskować czy antena coś da (opisy są w necie)

10/10 mam teraz z ADSL, więc raczej po prostu zostanę przy tym, bez wydawania na modem. Chyba ze mowisz o praktycznym 10mb/s.

@skrzek
Znalazłem, będziemy testować i dam znać.

@skrzek
Po chwili zabawy, najlepsza jakość wydaje się na paśmie B20 - zasięg jest maksymalny, niestety download nadal na poziomie teoretycznych 1,5mb/s za to upload poszybował niemal tak samo wysoko w górę z 4mb/s. Więcej apka nie jest w stanie wycisnąć.

Owszem jest, ale to musisz już sprawdzić mapę BTSów, bo możesz tam wymusić agregację pasm (jeśli modem ją wspiera)

Giiixxxx6 Ja mam Play, bo inni lokalni operatorzy oferują (down/up) 5Mbps/2Mbps albo 10/1. W związku z tym, że dużo wysyłam, taka oferta mnie nie interesuje i od kilku lat używam “internetu komórkowego”.
W dzień (zależnie od pory dnia) mam około 20/10 (czasami 30/15, cały czas piszę o Mbps - podziel przez 8, żeby uzyskać realną prędkość ściągania, jaką widzisz).
Nadajnik 1KM w linii prostej, zero drzew i budynków go zasłaniających:

A tu realny pomiar z przed chwili: https://speedof.me/show.php?img=190417145151-6321.png

Dodam tylko, że płacę 1Zł za “darmowe nocki”, które nie wliczają się do limitu transferu danych, dlatego większe pliki ściąga komputer w nocy (nie koniecznie z moim udziałem). :wink:

Mam nadzieję, że to Ci pomoże.
Pozdrawiam.

Edit: Zapomniałem dopisać, że w nocy maksymalnie widziałem 70/50, a średnio w nocy 50/30.