Router

Witam. Posiadam Router Tp Link, model Archer C 50, AC 1200 Wireless Dual Band Router,. Z umowy z operatorem internetowym wynika, iż mam mieć prędkość neta 180 M/bs tyle ze ja przez router mam połowę tego. Czy wpływ na taką niską w porównaniu do umowy prędkość może mieć wpływ, iż szybkość portów routera LAN wynosi 10/100 ?

Yyy… tak?

Jeśli masz prędkość powyżej 100Mbit/s to aby router nie ograniczał,to porty powinny być 1Gbit/s.

aha czyli jednak to router. A może polecilibyście jakiś dobry router z portami 1 Gbit/s ?

Tenda AC8 (1200Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand - Routery - Sklep komputerowy - x-kom.pl (x-kom.pl)

Wrzuciłem w Google wskazaną prędkosć, co widze?
Ofertę UPCpod tytułem:
NAWET DO 180M/bs”.

Powtórzę swoją kwestię: zanim zaczniesz sie gardłować, czy winić sprzet, to zacznij od przeczytania umowy, czy widnieje w niej “DO”, czy “MINIMUM”. :slight_smile: Jeżeli do, to … nawet przy 10 będzie ok i wymiana nawet 10 routerów nic nie da. :slight_smile:

A jaką masz kartę internetową? Jaki najwyższy duplex we właściwościach karty:
Fotki312
U mnie w laptopie jest najwięcej 100Mbs. I chociaż na pc miałem 250 Mbs - to przy prawidłowych ustawieniach miałem 245 Mbs download. A laptop góra 88Mbs.
Gdy masz kartę, która obsługuje więcej internetu niż 100Mbs, to sprawdź według mojego poradnika dzisiejszego:

A masz pod ręką jakiś smartfon z AC? Zainstaluj speedtest na smartfonie, podejdź w miarę blisko routera i zobacz co telefon pokaże…

A wymiana jednego z portami 100 Mbps na inny z portami 1G też nic nie da?
Chyba trochę przesadzasz z tym demonizowaniem operatorów.
Najpierw trzeba poszukać problemów u siebie, potem dopiero u operatora.
Port fast ethernet NIE przepuści więcej niż 100 Mbps w jedną stronę…

Nie, nie szukasz problemu u operatora, a sprawdzasz co masz. Nie widziałem umowy, która gwarantuje minimum 180. :wink:

Jak wiesz ile masz to sprawdzasz po kablu lub komórką, w tym, czy i na ile ściany tłumią…

… i na koniec, wiedząc, że masz ponad 100 i brak tłumienia przez ściany wymieniasz router. A jakby było, to kabel ciągniesz. Wpierw diagnoza, potem wydatki. :wink:

Kolega pisze o portach LAN, więc sprawdza “po kablu”.
A sprawdzając w ten sposób na portach FE osiągniesz nie więcej niż 100 Mbps.
Tyle mniej więcej ma autor tematu, więc bardziej prawdopodobne jest to, że ograniczenie wynika z przepustowości portów, a nie z tego złego operatora, który niczego nie gwarantuje i zamiast 180 Mbps daje 1.8 Mbps.

Swoją drogą najlepszym rozwiązaniem tej kwestii jest po prostu podpięcie się komputerem bezpośrednio pod modem i sprawdzenie jaka przepustowość jest dostępna.