Routery VPN

Witam

Szukam routerów do utworzenia sieci VPN, dokładnie tunelu miedzy routerami.

Jeden router miałby być serwerem i przyjmowac powiedzmy kilkadziesiąt klientów VPN ktorymi beda tez proste routerki.

I teraz pytanie o ile ze znalezieniem routerów bedacych klientami nie ma problemu bo wiekszosc obsluguje VPN to znalezienie routerka serwera z mozliwoscia tworzenia kilkudziesieciu tuneli VPN jest problem. Szukajac trafilem tylko na dwa routerki i to firm niezapopularnych i chyba raczej nieznanych chociaz moge sie mylic.

1 Router DrayTek Vigor2910 do 32 tuneli VPN !!

2 Netgear VPN ADSL2+ Wireless 108Mbps Router 8xLAN 1xWAN RJ45, 1xADSL Annex A RJ11 do 50 tuneli VPN !!

Moze ktos ma doswiadczenie w tej sprawie bo dla mnie to troszke dziwne ze takie marki jak linksys, d-link, edimax, 3-com maja najwyzej sprzet do kilku rownoczesnych polaczen VPN o co chodzi??

a myślałeś o komputerze PC z OpenBSD?

albo czymkolwiek na czym możesz zainstalować linuxa? np (jakiś modem adsl) + Linksys WRT-54GL+openwrt?

o ile przy OpenBSD nie miałem żadnych problemów ze skonfigurowaniem pptpd, o tyle na openwrt poptop miał pewne problemy, ale jest inny demon do tego, którego jeszcze nie testowałem.

No fakt dedykowany serwer do tego byłby pewnie lepszym rozwiązaniem ale poki co nie mam sprzetu do testow i nie czuje sie na silach odpalenia tego na linuxie. Jednak wezme do testów routerki Vigor, moze dadza rade:)