Routing statyczny i dynamiczny (RIP-1/2)

Routing dynamiczny (RIP-1/2)

Witam, chciałebym podzielić łącze w sieci domowej dynamicznie ale nie do końca nie wiem o co chodzi w tych RIP-1/2 otóż w Transmit jak i w Receive mam do wyboru te ripy. Nie wiem co takiego dają ani co daje 1 a co 2. Wydaje mi sie ze to jest tylko różniaca między wersjami. Mimo wszystko chciałbym podzielić to łącze dynamicznie. Mam pod router podpięte 3 komputery z czego nie zawsze wszystkie pracują. Proszę o pomoc z tym dzieleniem łącza.

RIP to skrót od Routing Information Protocol - chyba nazwy nie trzeba tłumaczyć… :wink: jest to najprostszy protokół routingu operajacy się na metryce wektora odległości…

Wersja 1 miała kilka obraniczeń:

  1. brak wsparcia dla VLSM (Variable Length Subnet Masks) czyli masek o zmiennej długości…

  2. liczba przeskoków ograniczona jest do 15 (co czasem powoduje brak możliwości znalezienia trasy do określonego celu) także słaby jest algorytm określania optymalnych ścieżek,

  3. brak uwierzytelniania przez co nie trudno o atak w sieci…

ale mimo wszystko protokół jest prosty w implementacji i nadal szeroko stosowany

w 1994 udoskonalono protokół RIP wprowadzając wsparcie dla VLSM czyli masek o zmiennej długości co daje efektywniejsze wykorzystanie adresów IPv4 - przez co jest okreslany mianem Bezklasowego protokołu międzydomenowego ( Classless Inter-Domain Roouting w skrócie CIDR)

Niestety ograniczenie do 15 przeskoków zostało :frowning: Poza tym wprowadzono uwierzytelnianie czystym tekstem (sic!), poźniej wprowadzono szyfrowanie MD5

Faktycznie co to Ci daje… nic :D. Jeśli chcesz sie pobawić w VLSM i inne szmery bajery to prosze bałdzo :smiley:

Taka dygresja: jesli są 2 routery: jeden używa RIPv1 a drugi RIPv2 to komunikacja między nimi pozostanie… pakiety będą odbierane w wersji RIPv1 i przez każdy router prawidłowo przetwarzane… że tak powiem

Abstrachując od tego: jest kilka lepszych protokołów routingu: OSPF, IGRP, EIGRP itd… fatktycznie 2 ostatnie są “własnością” Cisco… i niestety mało rozpowrzechnione…

A co to jest routing statyczny i dynamiczny to łatwo zgadnąć:

  1. statyczny - określasz trasę w sieci jak dotrzeć do określonego routera w sieci

  2. dynamiczny - router uczy sie trasy i wybiera tą trasę która jest najodpowiedniejsza (w przypadku RIPa czasm trasa nie musi być najkrótsza…)

  3. pierszeństwo ma trasa określona statycznie

chyba styka? :>

PZDR :smiley:

Nie no już mniw trochę olśniło, ale z tego co zrumiałem to ten RIP nic takiego nie daje. Równie dobrze bedzie działo z włączonym i z wylączonym. Wieeelkie dzieki za wyjaśnienie.