Równy podział prędkości łącza na komputery w sieci lokalnej

Witam, mam problem czasami z lagami (siostra, brat, itp.), lecz słyszałem, że kolega kolegi zrobił na routerze tak, że jeśli np. są podłączone dwie osoby to dzieli (tu np. 4mb) na pół i każdy ma po równo, jeśli jest czterech podłączonych dzieli po równo na czterech (gościu jest informatykiem i pojechał za granice więc nie mogę go poprosić o pomoc) ale też słyszałem, że np. 4mb mogę podzielić tak by 1mb szedł na radiówkę i 3mb na stacjonarne. Czytałem też coś o systemie QoS że dzieli jakoś po równo.

Mam takie zapytanie trudno to zrobić by internet był po równo?

Czy trzeba mieć specjalny router?

Czy coś z tych opcji będzie kompatybilne z tym routerem D-link Dl-524?

Jeśli to jest DI-524, to zgodnie z dokumentacją http://www.dlink.com/-/media/Consumer_P … _EN_UK.pdf nie wspiera on QoS, zatem podziałem pasma musi się zająć inne, nowsze urządzenie. takie routerki zaczynają się od 70zł na allegro.

Tak

Czyli ten system podziału się nazywa QoS i w tych nowszych ruterach przy zakupie szukać tego systemu, i czy jest on jakiś trudny w obsłudze?

Hej,

Generalnie jest to skomplikowany proces. Dla przykładu podaję, jak się to robi na urządzeniach TP-Link’a - W jaki sposób skonfigurować opcje IP QoS routera TP-LINK?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziwaczne ale ma sens, czyli celuje w zakup TP-linka bo już instrukcje obsługi mam. :smiley: dzięki o to mi chodziło.