Rozbieżności w prędkości zapisu plików benchmark vs OS

Reorganizuję sobie backupy między dyskami i na potrzeby powiększenia magazynu kupiłem 4TB Toshibę P300 i do niej case UGreen US222. Na dzień dobry puściłem benchmark w CrystalDiskMarku i prędkości zapisu jak i odczytu bez problemu weszły na ok. 180MB/s.

Wrzuciłem kopiowanie plików przez Windowsa i… zdziwienie, bo dane są zapisywane na dysku z prędkością zaledwie 60MB/s czyli 3-krotnie mniej niż wykazał benchmark - i to bez znaczenia, czy zapisujemy z systemowego SSD czy kopiujemy między dyskami podpiętymi przez USB.
Pliki duże, po kilka GB każdy, więc idealny scenariusz na sekwencyjnego HDDka, a mimo to jest całkiem wolno.

Jakieś pomysły skąd te różnice?

Z tego, że małe porcje danych do testów liczą głównie wykorzystanie pamięci cache dysku, stąd średnia większa, jak się zapełni pamięć większymi plikami, to wtedy prędkość spada do tego ile wyciąga dysk mechanicznie.

Dziwna sprawa - dla dalszych testów postanowiłem buforować część plików na SSD żeby sprawdzić prędkości odczytu z dysku A (zapisując na SSD) i zapisu na nowym dysku B (odczytując z SSD). Transfery wyglądały już lepiej, 160MB/s odczyt ze starego dysku, 150MB/s zapis na nowy dysk. Zacząłem się zastanawiać czy coś się na magistrali USB nie zatyka, no ale to nie USB 2.0 żeby się dławiło, bez problemu na dyskach zewnętrznych SSD szło szybciej niż nawet te sumaryczne 300MB/s. Po paru plikach wróciłem do pierwotnej koncepcji przerzucania między dyskami i o dziwo prędkości tym razem mam oczekiwane, ok. 140MB/s

Taka ciekawostka.

Cała magia jest ukryta w „DiskSpd64”.
Poczytaj a będziesz zachwycony bo tak naprawdę to CristalDiskMark to tylko nakładka na DiskSpd64.

1 polubienie

Dysk Toshiba P300 4TB jest dyskiem SMR (Shingled Magnetic Recording). Podczas ciągłego zapisu osiągi mogą być poważnie zaniżone. W tej technologii ścieżki magnetyczne zachodzą na siebie i podczas zapisu sąsiednie ścieżki muszą być „poprawiane”. Nie ma to wpływu na szybkość odczytu danych.

Na przyszłość do takich zastosowań kupuj dyski CMR.

Kupiłem dysk w SMR z pełną świadomością (P300 w wersji 4TB i więcej jest w SMR) i jestem zadowolony z osiągów które wskazywały benchmarki. Nie byłem zadowolony z pierwszych prób które wskazywały 1/3 znamionowej prędkości, ale teraz sytuacja jest już ustabilizowana.