Rozbudowa komputera dla chrześniaka - budżet 1500 zł

Cześć Panie i Panowie Specjaliści!
Mam prośbę o podpowiedź jak można rozbudować te podzespoły tak by jakość grania (np. GTA) wzrosła Chrześniakowi?

• AMD Athlon 3000G & 350W PSU
• 8GB DDR4 RAM
• Asus Prime A320M-K MATX AM4 DDR4
• Windows 10 Home
• Dysk: 2 Tb
• Processor: Ryzen 3000G
• RAM : 8 GB

Wydaje mi się, że to byłyby 3 rzeczy do zrobienia:
przede wszystkm powiększenie ramu i do tego karta graficzna. Drugorzędne to Dysk SSD, nawet 120 czy 200 gb, na sam system Ale tak jak mówię, wydaje mi się. Polecicie co kupić, budżet 1500 PLN.

Bardzo dziękuję za wszelkie porady.
Kompik

Przede wszystkim karta graficzna, może znajdziesz 1650 w tej cenie ale rynek gpu aktualnie jest kiepski i tutaj kończy się budżet.

Potem możesz dokupić ssd i ram ale to już wykracza poza podany budżet.

1 polubienie
  1. Tak, Ram możesz dokupić do 16, pamiętaj tylko kupić identyczną kość.
  2. Karta graficzna, zależnie od tolerancji ryzyka/cen droga 1650 nowa lub używana 1050TI (w granicach do 400 zł).
  3. Nie karaj dzieciaka 120 GB dyskiem SSD, kup minimum 240, wtedy jeszcze poza Windowsem jakaś ejdna „ciężka” gra mu wejdzie.

Silentium 350W, 80+, czy inny?
Jak jakaś konstrukcja zasilaczopodobna, to może być ciężko z rozbudową.

1 polubienie

Dysk M.2 to po pierwsze. Od razu dostanie kopa. jakieś 500GB to z 400 zł.

zasilacz trochę słaby, nawet na używane karty graficzne. Radeon 470, /ale z gwarancją z rok/
I pogra we wszystko.
Albo robisz powoli konkret, albo zaklejasz dziury na siłę.

1 polubienie

8GB RAM + używany na gwarancji gtx 1650 +SSD 240 GB nowy. Później w 1 kolejności zasilacz dla spokoju.

1 polubienie

Po co stare SSD, jak ma m,2 w tej samej cenie. SSD to do starych kompów na reanimacje się używa.

1 polubienie

Może być też i ssd na m2, ale rx 470 odradzam. I wiek (koparka) i pobór mocy…

1 polubienie

Tyle samo co GTX 1650, więc nie wiem o czym mowa… Ale też bym nie brał 5cio letniego radeona dla kogoś.

1 polubienie

Niiiie, 1650 to 75W, 1650Super 100, a rx 470 już koło 150. :wink:

1 polubienie

Tak jak przedmówcy wspomnieli.

Zamiast klasycznego SSD koniecznie M2, zwłaszcza że ta płyta obsługuje

  • Native M.2: Błyskawiczna prędkość magazynowania

Lepiej odłożyć jeszcze parę złotych i kupić M2 większy, bo na małym to będzie ciągła walka o przestrzeń na gry, o przestrzeń na aktualizację Windowsa itp.

Tak czy inaczej u Ciebie chyba najważniejszy jest zakup dedykowanej karty graficznej a z M.2 można zaczekać, odłożyć trochę pieniążka na większy. No i tak jak przedmówcy mówili, podaj jaki masz dokładnie zasilacz.

1 polubienie

aesereht marcin20000 @jajecpl @panicagaming Bradlee

Bardzo Wam dziękuję!

A teraz chciałbym już bardziej doprecyzować, czekam na zrzut ekranu z pamięcią RAM z CPUZ i Markę i model zasilacza od Młodego, żęby zobaczyć czy ma 1 slot wolny czy obydwa ma zajętę i jakie parametry ma kostka(kostki) i dać Wam info o zasilaczu.

Druga sprawa to patrzę na te ceny kart i jak chciałbym to wszystko kupić nowe a chcę mieć gwarancję to kurcze wyjdę ponad budżet a ja mocno go naciągnąłem. Wiem, że dla Was to może być mało, po prostu takim dysponuję i tyle. No i pytanie czy mogę na daną chwilę zrezygnować z dysku, tak żeby kasę przeznaczyć na kartę i ram?

Czy dysk hdd wtedy zdusi wydajność? Jasne, wiem, ze komputer wciąż będzie wolno się uruchamiać, wiem, że czasy „wczytywania” gry będą długie, ale jak już gra będzie „siedzieć” w pamięciach czy to karty czy to RAM komputera to czy hdd będzie miało wtedy duże znaczenie? Pytanie lajka, może w ogóle bez sensu :slight_smile:

Raz jeszcze wielkie dzięki za podpowiedzi!

Odpuść sobie nową karte, to nie ma sensu 1500-1800 złotych za 1650 (bez super) jest równoznaczne z rozbojem. Nowej, tańszej nie ma sensu kupować, kup używaną 1050TI za 400, no 500 złotych znajdziesz, może nawet z gwarancją. Ja bym kupił używaną, powinna jeszcze ze 2-3 lata pochodzic, to stosunkowo nowa karta jeszcze i nie powinna statystycznie być bardzo awaryjna.

Ps.

Niektóre gry, nawet większość, nie mają problemu z hdd. Natomiast nowe, bardzo duże (koło 100GB) czasami mogą łapać lagi. Ja tak miałem w Conan Exiles, przejście między obszarami powodowało laga z hdd.

Nie znajdzie.

Jeżeli sprawdziłeś i teraz już nawet w takiej cenie nie ma, to jednym słowem nie ma co gpu brać w takich cenach nawet…

Daj spokój, dzieciakowi trzeba radoche sprawić, po włożeniu gtx 1650 będzie miał spoko kompa na parę lat, wszystkie fortnite i inne duperelki sobie pogra.

Takie gry to owszem, ale mniej fajnie jak to fan produkcji AAA i odpali na tym Cyberpunka lub inne New World. Ponad półtorej kafla pójdzie, na grubo przepłaconą kartę, która ledwo wystarczy do takich gier… o zapasie można zapomnieć. Ważne więc w co dziecko gra, jak mało wymagające, to 1650 może być, jak najnowsze…

aesereht @anon7248146 jajecpl @panicagaming Bradlee

Moi drodzy, przepraszam, że tyle czasu, ale życie prywatne trochę dobiło. Jest problem, nie mam jak sprawdzić jakiej jakości jest ten zasilacz. Chrześniak mieszka za granicą, okazuje się, że nie ma żadnej specyfikacji a dostać się do tego zasilacza jakoś łatwo się nie da (w sensie jakby była obudowa w obudowie), a na miejscu nie ma kogoś kto jest się w stanie tam dostać, porozkręcać itd. Zasilacz jest jakby wbudowany pod dodatkową blachą która znajduje się w środku komputera. Czyli odkręcamy bok kompa , widać MB z wszystkimi komponentami, tylko nie widać tego boxa z zasilaczem, a okazuje się, że on jest zabudowany całkowicie. Nie ma mnie na miejscu i nie mam nawet jak pokombinować. Stąd prośba, weźmy pod uwagę, że to jest średnio albo nawet nisko półkowe 350W PSU. Dacie proszę finalnie znać co wziąć do tych 1500 pln ?

Dla przypomnienia:
AMD Athlon 3000G & 350W PSU
• 8GB DDR4 RAM
• Asus Prime A320M-K MATX AM4 DDR4
• Windows 10 Home
• Dysk: 2 Tb
• Processor: Ryzen 3000G
• RAM : 8 GB
Nie śmiejcie się proszę, że zrobili zdjęcie zamiast screena, po prostu nie znają się tak jak Wy :slight_smile:

Nie masz wielkiego wyboru, jeżeli chcesz nową, to tylko ledwo na kartę GF 1650 Ci wystarczy.
Gdybyś dopuszczał używaną, to tylko 1050TI, ale musi byc znacznie taniej od 1650. Pozostałe podzespoły, bez karty graficznej, są tylko dekoracją.

Jeżeli jest to naprawdę niskopółkowe PSU, to w takiej sytuacji nawet 75W 1650 będzie wyzwaniem i może spowodować wizytę strażaków. :wink: Ogólnie chodzi o to, że śmieciowe chińskie zasialcze 350W mają taką moc tylko na opakowaniu, w praktyce linia 12V, z której jest ciagnięta większość energii, ma koło 50% (czyli 175W). Przy „budżetowych certyfikowanych” (np. Silentium) zasilacz 350W na linii 12V odda spokojnie 300W i nie wybuchnie.

Oczywiśćie to nie jest tak, że dodatkowa karta, przy chińckim badziewnym zasilaczu, zaraz spowoduje pożar/uszkodzenie komputera, ale taka możliwosć nie jest bajką dla dzieci.Zakłądajac, że komputer kupiony był w renomowanym sklepie, a nie u pana Zenka/na Allegro/ eBayu, to raczej nie masz tam na pokładzie takiej bomby… :wink:

Pewnie ma obudowę tower ale troszkę to bez sensu jak ma płytę uAtx. Zwykle powinna być wycięta blacha na wysokości zasilacza aby móc prosto zobaczyć.

W teorii odpowiedź jest prosta i trudna.
Prosta bo potrzebuje karty graficznej

Trudna, bo nie dostaniesz w rozsądnej cenie. Możesz szukać 1650 super ale nawet za 1500zł nadal przepłacasz

Samo dokupienie ramu raczej nic nie da, bo coś by musiało go najpierw potrzebować.

Wymiana dysku tylko w zależności od typu gry może mieć wpływ przy zmianie lokalizacji (oczywiście czas ładowania będzie krótszy dla ssd) ale fps powinny zostać niezmienione.

Na wszelki wypadek, jeżeli nie jest to jakaś standardowa obudowa to warto się upewnić czy zmieści się karta graficzna w przypadku gdyby to był case od htpc

Tylko tu jest kłopot z nieznanym PSU, jeżeli ma chińczyka, to może nie mieć złącza zasilającego, a dodatkowo różnica 75 vs 100W w Super może być istotna…