Rozbudowa komputera HP Z230 WORKSTATION o ram i k. grafiki

Witam,
mam taki oto komputer:
HP Z230 WORKSTATION i5 4670 8GB DDR3 i WIN 10 PRO

Komputer będzie wykorzystywany do pakietu Adobe Creative Cloud, a konkretnie Photoshop, Ilustrator, After Effects oraz Premiere Pro.

W tym celu chce dokupić kartę graficzną i tu pytanie jaka byłaby najlepsza do takich zastosowań do 300 zł. Czy do takich zastosowań jest sens kupować dodatkową kartę graficzną? Jeśli tak to na co zwracać uwagę?

Chcę też rozbudować ram, ponieważ jak wynika z testów ogromnie to wpływa na czas renderingów.
W tej chwili mam 8GB (2 kości po 4 GB DDR3) i chcę dokupić 16 GB (2 kości po 8 GB DDR3) czy takie rozwiązanie ma sens ze względu na Dual Channel, czy lepiej kupić 2 kości po 4 GB?

Ty lepiej najpierw popatrz po forach, czy jak to standardowo bywa Twój model komputera:

  • nie przyjmie do obudowy niektórych kart, bo będzie za długa, za szeroka, będą ją blokować jakieś kabelki sata itd.,
  • czy Twój zasilacz ma odpowiednią moc,
  • jeżeli ma odpowiednią moc, czy ma złącza zasilające do k. graficznej,
  • jeżeli nie, to czy da się wymienić zasilacz i ‘nawet jak zasilacz wejdzie fizycznie do obudowy, to nie będzie jak go czy dziwnym trafem’ przykręcić, bo otwory zasilacza HP są przesunięte o kilka centymetrów (trzeba wygniać blachę obudowy itd…

HP w swoich workstation słynie z ‘vendor lock-in’, więcej uważaj…

Dzięki. To już spora wiedza.
A co powiesz o RAM?

Ja tam bym szedł w jak największą ilość RAMu do takich celów. Ew. 4x8GB? Popatrz na ceny, czy tak nie dasz rady finansowo - podpowiadając na Allegro do końca stycznia 1zł za wystawienie i prowizja, więc może sprzedaj te 2x4GB.
Z innej beczki - masz SSD?

Co do zasilacza, warto podpytać google: https://h30434.www3.hp.com/t5/Desktops-Archive-Read-Only/Power-supply-upgrade-for-HP-z230-tower/td-p/5707598

Power Supply - HP Z230 Tower Workstation
400 watts wide-ranging, active Power Factor Correction, 92% Efficient
320W Standard Efficiency wide-ranging, active PFC Power Supply option available in some countries.

I learned that HP’s motherboard is not compatible with normal 24 pin inputs but with a 18 pin

I think you will need a 24-pin to 6-pin adapter like this

Popatrz dokładnie, bo nie mam czasu się wczytać - ale jakieś sam schody będziesz miał…

Ogólnie to zgadzam się z odpowiedzią @bachus, ale nie kombinuj z wymianą zasilacza, bo z tym to akurat mogą być jaja, tak to już bywa w firmówkach.

Odnośnie RAM: na płycie masz 4 sloty, więc najlepiej jest je obsadzić dwoma kostkami we właściwych miejscach, wtedy pamięć będzie pracować w trybie dual channel. Dlatego sugeruję układ 2 x 8 GB lub ewentualnie 2 x 16 GB, zależy ile będziesz potrzebował.

Z kartą graficzną lepiej się na razie wstrzymaj bo:

  • budżet masz za mały,
  • nie wiadomo czy masz obudowę SFF czy minitower, a poza tym i tak musisz fizycznie sam zobaczyć jaka na wymiar tam karta wejdzie,
  • układ graficzny Intel HD4600 nie jest taki całkiem beznadziejny, więc najpierw go obadaj w tym co robisz, a dopiero później rozważ zakup karty graficznej,

Prawdopodobnie najlepszą kartą pod komputery ze słabymi zasilaczami (pewnie masz coś z przedziału 280 - 400 W) jest jakaś forma GTX 1050Ti, bo jest niezła i występuje w różnych wariantach wielkościowych włącznie z niskoprofilowym (LP).

Dzięki za odpowiedzi.
Na 32 gb w tym miesiącu nie mam kasy bo kupuje SSD Crucial MX 500.
To w takim razie chyba sprzedam te 2 x 4gb i kupię 2 x 8gb na ten moment. Na tym filmiku widać, że ram przy renderingu robi robotę https://www.youtube.com/watch?v=kSp8zAloiBA

Obudowa to minitower, specjalnie kupiłem taką aby w razie czego można było włożyć normalną kartą. Co do karty grafiki to w gry nie gram bo niestety nie mam czasu.

Tylko się zastanawiam czy osobna byle jaka karta nie odciąży mi procka, bo jak rozumiem ta karta wbudowana korzysta z jego mocy?

Głównie to standardowy komputer biurowy + właśnie pakiet Adobe.

Coz:) integra “dzieli sie” moca z prockiem. Wiec wiele watow nie bierze. 1050ti jest ok, dosc “mocna”, ale pewnie i drozsza:) do 75 w, bo mocnoejszych niema co pchać się, jest jeszcze 1030, ale odradzam lub rx550 - one najtansze :slight_smile: te Twoje aplikacje licza az tyle karta? Wydawalo mi sie, ze grafika gł. na procku liczy:)

Z obudowami minitower w stacjach roboczych bywa różnie. Mogą to być przepastne budy, do których wejdzie wszystko, a mogą się też pojawić ograniczenia gabarytowe nieznane nawet dla tanich wieżyczek ze sklepu.

U mnie (inna stacja) pomimo zasilacza z zapasem i adekwatnym miejscem po długości, nie wsadzę karty graficznej, której układ chłodzenia wystaje sporo ponad rant śledzia, bo nie zamknę obudowy (zatrzask). Najlepiej mieszczą mi się modele nieprzekraczające obrysu kart z układem chłodzenia typu blower, więc pierwszej lepszej kupić nie mogę.

Dzięki za odpowiedzi. Ale czy osobna byle jaka karta nie odciąży mi procesora?

Bo teraz mam laptopa w którym mam 2 karty i 1 jest “wbudowana” w procesor i5 480m, a 2ga to nvidia gt540 m ktora sie wlacza kiedy jest potrzebna. Czy w PC nie da się tak pracować?

Pewnie da, ale pracuje ta karta, która ma kabel, czyli zwykle zewnętrzna;-)
Na wzrost wydajności procka kosztem wyłączonej integry nie licz. Będzie to jakieś margines błędu :wink:

W stacjonarce jest to praktycznie bez znaczenia, a w laptopie chodziło o oszczędność baterii, a nie odciążenie CPU. Nie pchaj w kompa byle jakiej karty, bo to pieniądze wyrzucone w błoto.

Dzięki za info. W takim razie na ten moment włożę więcej ram.