Rozbudowa komputera na bardziej gamingowy :-)

Cześć

Ponieważ ostatnio trochę więcej gram na komputerze (głownie w strategię Paradoksu), chciałbym nieco polepszyć jego specyfikację. Myślę nad dołożeniem drugiej kości RAMu (obecnie mam 8 GB) i lepszą kartą graficzną.

Mam w związku z tym do Was prośbę - czy moglibyście mi napisać (byłbym bardzo wdzięczny za link do konkretnego modelu) jaki RAM potrzebuje kupić, i jaka karta graficzna by pasowała? Budżet zasadniczo do 2 tys. złotych.

Pełna specyfikacja mojego komputera:

https://megawrzuta.pl/schowek/ZKKqT

edycja: dla wygody wklejam tu najważniejsze parametry z pełnego raportu

Memory Device -------------------------------------------------------------

Total Width: 64 bits
Data Width: 64 bits
Device Size: 8192 MBytes
Device Form Factor: DIMM
Device Locator: ChannelA-DIMM1
Bank Locator: BANK 1
Device Type: DDR4
Device Type Detail: Synchronous
Memory Speed: 2133 MHz
Manufacturer: Samsung
Serial Number: 52181107
Part Number: M378A1K43CB2-CRC
Asset Tag: 9876543210

Motherboard ---------------------------------------------------------------

[Computer]
Computer Brand Name: LENOVO 90FB007EPB
[Motherboard]
Motherboard Model: LENOVO 3642
Motherboard Chipset: Intel H170 (Skylake PCH-H)
Motherboard Slots: 2xPCI Express x1, 1xPCI Express x4, 1xPCI Express x16
PCI Express Version Supported: v3.0
USB Version Supported: v3.0
[BIOS]
BIOS Manufacturer: LENOVO
BIOS Date: 04/12/2017
BIOS Version: FWKT70A
UEFI BIOS: Capable
Super-IO/LPC Chip: Winbond/Nuvoton NCT6685D

Raczej należałoby się zastanowić nad zmianą platformy, ponieważ inwestowanie (nawet - a może szczególnie przy takim budżecie) w platformę sprzed 7 lat będzie raczej mało efektywne.

Pierdzielę, nie można po prostu wymienić co masz za procesor płytę GPU, ram, dysk i zasilacz?
Nie chce mi się szukać w tych szyfrach użytecznych informacji.

Dobrze widzę?
Intel 6-tej gen?
Nie mówimy o pierwszej, u mnie trzecia sobie doskonale radzi i ani myślę zmieniać a tu mamy aż 6-tą!
Nie potrzeba jej zmieniać, najprawdopodobniej wystarczy dołożyć GPU i SSD i każda gra poleci.

Nie słuchaj głupot typu - ten staroć nadaje się na śmietnik.
Aktualnie jest bardzo zły okres na zakup grafiki, ceny są surrealistyczne.
Za jakiś czas jak spadną wróć do tematu.
Ram jak najbardziej, jeżeli nie masz to pomyśl jeszcze o SSD.

Strategie Paradoxu nie wymagają grafiki mocnej, raczej CPU, szczególnie HOI4 jest dnem, w 1945 potrafi liczbą dywizji zawiesić nawet mocny zestaw… ale czego oczekiwać jak na froncie wschodnim walczą tysiące dywizji, a amerykanie z 500 lądują we Francji. To wysadza system zaopatrzenia, i dla każdej jednej liczona jest szansa na uszkodzenie przydzielonego sprzetu, potem uzpełnienie etc… :wink:

Ja bym raczej wybrał coś z sensownym APU np 4650G albo z tańszych I5 z nowymi grafikami Intela. To już nie jest tanie ostatnie dno, chociaż ta I5 z Vegą nadal by przegrała. Tak z 400 zł Ci zostanie, za płytę, procek i ram cos wpadnie, i po unormowaniu cen coś za 700-800 kupisz jako GPU. Tyle kosztowały 1650TI, a i nawet 1660 (bez TI/SUPER) bywały za niecałe 900.

Myślałem, że forma pliku tekstowego będzie bardziej kompleksowa, ale ok.

Procesor to Intel Core i5-6400
Płyta główna LENOVO 3642 Intel H170 (Skylake PCH-H)
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti GP107-400

Zauważyłem, że np. Europa Universalis 4 zaczyna krztusić się podczas naprawdę dużej wojny, jak np. Wojna Trzydziestoletnia, kiedy prawie cała Europa (w tym drobne kraiki Cesarstwa) skacze sobie do gardła, i chciałbym coś z tym zrobić.

Pytanie - co wymienić? Jakiego konkretnie RAMu szukać? Bo poza tym, to całkiem dobrze mi się używa tego komputera

Windows 10 ma menadżer zadań, wydajność zakładka i odpalasz grę z wojną, jak krztusi, to alt tab i screen na forum :wink: Stawiam, że obciążenie cpu, nie ram będzie na 100%.

Sprzedaj starego kompa bez karty graficznej za jakieś 500-600 i kupuj nowy sprzęt. I5 10400/11400(niewiele się różnią)/16GB (2x8) 3000MHz/SSD m.2 NVMe na system z 240GB + drugi jakiś/rozsądną obudowę/zasilacz 500W

Ostatnio miałem rozmowę z gościem od fortite. Zainstalowałem na integrze, normalnie płynnie działa. Szału nie ma ale fullHD .


Niskie/średnie 60 Fps ale spokojnie można grać.

No nowe grafiki intela są przyzwoite, coś koło vegi 6. :wink:
… ale grać? Jesteś noob, pro gamer bez 120 fps nie podchodzi, ja też pro nie jestem.

Testowo, a jak gram, to w strategie, bieganie z karabinem już mnie nie kręci:)

Cześć. Odpaliłem menedżer zadań w trakcie kolejnej Wojny Trzydziestoletniej (od razu gra zaczęła się ślimaczyć) i wychodzi coś takiego:

Wygląda na to, że chyba jednak potrzebuje nowy komputer. Ktoś mógłby doradzić coś w przedziale 5-6 tys. ?

Na moje oko wszystko zamknie się w 250 zł. Kup Najtańszy dysk 512 GB SSD i zainstaluj na nim W10 i grę. Wygląda, że gra ma problem z HDD. Może to doczytywanie i/lub swap z RAM.

Jeżeli natomiast chcesz na bogato, to kartę gtx 1050TI zostawiasz, bo nic teraz lepszego, bez napadu na bank, nie kupisz. A reszta jak u Panci, i5 10/11400F (bo nie potrzebujesz w sumie integry, karta jest w miarę nowa i też nie padnie).

Tylko po co wolny RAM, jak można zyskać na wydajności i dać np. 3600 MHz z CL16 na b-die Samsunga.

To czego potrzebujesz to SSD.

Cześć. Pozwolę sobie napisać podsumowanie, jako rodzaj podziękowania oraz okazania szacunku wobec osób, które podzieliły się swoją wiedzą i mi pomogły.

Ostatecznie kupiłem dysk SSD Samsunga i przeniosłem na niego system. Korzyść mam podwójną - raz, że po raz pierwszy w życiu mam backup :slight_smile: . Dwa, że wiele programów (w tym odpalanie gier) odbywa się ZNACZNIE szybciej. Ostatecznie CHYBA będę potrzebował tez RAMu, bo przeglądarka + Eu4 zużywa jakieś 80 % pamięci, ale to następnym razem…

1 polubienie

Miło widzieć zadowolonego Klienta, a będziesz bardziej zadowolony, jak chociaż 4 GB RAM dodasz. :wink: