Rozbudowa komputera Płyta Główna GIGABYTE GA-P35-DS3L

(Kociemba) #1

Tak jak w temacie poproszę o rade jak sensownie i niezbyt drogo rozbudować ten sprzęt obecna konfiguracja to:
Płyta Główna GIGABYTE GA-P35-DS3L
Intel Core 2 Duo E6750
Grafika Gainward GeForce GTS 450 1GB
4gb pamięci ram. (2GB+1GB+1GB)
Zasilacz Fortron 450W.

Uprzedzam odpowiedzi mam drugą bardzo nowoczesną jednostke.

Poproszę o sensowne propozycje. Z góry dziękuje za pomoc.

(JNJN) #2

CPU Q6600 - trzeba zrobić OC gdzieś do 3.0 GHz, jak się uda wyżej, to lepiej lub ewentualnie popularny i zmodowany X5440?

Karta grafiki klasy HD7700

Plus 4 GB ramu.

(Kociemba) #3

Czyli mówimy o geforcach 640+ i słabszych 700?

(Longhorn2009) #4

GT 640 będzie wolniejsza od GTS 450. @JNJN chodziło o Radeona HD7750/7770. Możesz też szukać GTX 650 Ti.

(Kociemba) #5

znalazłem używanego asus GEFORCE 750 2GB za 300 zł można takiego wziąć?

(JNJN) #6

Można spróbować - powinno być Ok, tylko z gwarancją lub możliwością zwrotu.

Nawet można spróbować GTX750Ti i jw napisał @Longhorn2009 GTX650Ti tylko już 2 GB Vram.

(unexpected0ne) #7

Mogę sprzedać Q9550 @ 2,83Ghz na ten socket oraz 4x2gb ramu ddr2 800mhz :stuck_out_tongue: U mnie chodziło elegancko.

(Kociemba) #8

Więc zdecydowałem się na:
procesor INTEL Xeon E5430, bios tylko zaktualizuje
Kartę Graficzną ASUS STRIX GEFORCE 750 2GB,
paczki już jada mam jeszcze dylemat nad Pamięcią RAM bo obecnie mam 4GB w układzie 2+1+1
Kiedy części dojdą postaram się wrzucić jakieś benchmarki.

(JNJN) #9

A chłodzenie masz przynajmniej wysokie BOX z rdzeniem miedzianym? bo CPU się grzeje.

(Kociemba) #10

mam nadzieje ze wystarczy

(JNJN) #11

Da radę - ale wszystko zależy ile chcesz go ewentualnie podkręcić?

(Kociemba) #12

Nie umiem podkręcać, a jak bym znalazł kogoś kto umie to ew do 3 ghz. Ale wątpię abym to zrobił.

(Longhorn2009) #13

Na fabrycznych ustawieniach ten Xeon prezentuje poziom poniżej nowego najtańszego Celerona, więc dość słabo. Z drugiej strony już na starcie ma wysokie FSB 1333MHz, co nie będzie sprzyjać przy ewentualnym OC. Na pewno bez wymiany chłodzenia na lepsze nie zabierałbym się za podkręcanie.

(JNJN) #14

Ten cooler wbrew pozorom daje radę, bez problemu u mnie pracował na Q6600@3,2GHz,

Ten E5430 ma zdecydowanie niższe TDP 80 W.

(Kociemba) #15

Fabryczny cooler zi Intel core 2 duo e6750 nigdy nie podkręcanego, nie mam zamiaru tego podkręcać, TDP było też jednym z czynników którym sie kierowałem bo chciał bym umieścić tam 400 W zasilacz. Kalkulatory pokazały ze mogę bez problemu i strachu to zrobić przy podanej przeze mnie konfiguracji.

(Longhorn2009) #16

TDP nie określa poboru prądu przez procesor, to tak celem wyjaśnienia bo to spory błąd. Chodzi o określenie ilości emitowanego ciepła pod kątem dostosowania właściwego układu chłodzenia. W tym wypadku różnica poboru prądu między Quadem a Xeonem będzie niewielka, a zasilacz 400W spokojnie zaspokoi taki zestaw. Tutaj opis jak intel określa tdp
“TDP. Thermal Design Power. The thermal design power is the maximum power a processor can draw
for a thermally significant period while running commercially useful software. The constraining
conditions for TDP are specified in the notes in the thermal and power tables.”
Notes:

• TDP is measured under the conditions of all cores operating at CPU COF, Tcase Max, and VDD at
    the voltage requested by the processor. TDP includes all power dissipated on-die from VDD,
    VDDNB, VDDIO, VLDT, VTT and VDDA.
  • The processor thermal solution should be designed to accommodate thermal design power (TDP) at
    Tcase,max.TDP is not the maximum power of the processor.
    W tym wypadku tdp może powiedzieć tyle, że chłodzenie od Core 2 duo 65W będzie zbyt słabe dla Xeona 80W. Chłodzenia dla Xeonów były bardziej rozbudowane

(JNJN) #17

Zaobserwowanym problemem płyt 775 i Xeonów są przekłamania w odczycie temperatur i pokazują zdecydowanie wyższą, niż faktycznie jest.

(Kociemba) #18

czyli nie ma potrzeby póki co inwestować dodatkowo w lepsze chłodzenie, dodam ze nie mam zamiaru go podkręcać

(JNJN) #19

Wystarczy ten co pokazywałeś BOX Intela.

(Kociemba) #20

tak się temperatury przedstawiają przy użyciu internetu.