Rozbudowa komputera Procesor + płyta mATX

Witam

Przeczytałem kilka wątków (bardzo interesujących) na tym forum dotyczących porównania phenoma II x4 z Intelem i5.

Chcę zmodernizować komputer mam na to ok. 1000zł (płyta + procesor + najlepiej jeszcze pamięć ale jak nie starczy to dołożę)

Obecnie mam:

Athlon x2 5600 (2x2,8Ghz)

Płytka Gigabyte GA-M61P-S3

4GB DDR2 800MHz

GF 9600GT

dysk 320GB

Nagrywarka DVD

BeQuiet PurePower L7 530W (nowy)

obudowa mATX (nowa) http://www.vobis.pl/oferta/komputery_stacjonarne/rozrywka_i_multimedia/702477_vp_q8200_power_office.aspx

Myślę o zmianie procesora na wydajniejszy, jeżeli procesor to pewnie też płyta i pamięć. Zastanawiam się nad Phenom’em II x4 955 AM3/AM2+ (4x3,2GHz) lub wersją 965 na jakieś płycie AM3. A może jakiś intel (i5 750?) (do tej firmy mam większe zaufanie ale ceny są kosmiczne). Czytałem kilka testów tych procesorów i wydajnościowo są podobne z tą różnicą że i5 ma bardzo dobre własności OC - ja osobiście nie podkręcam wiec dla mnie to bez znaczenia.

Dodam że komputera używam raczej do pracy biurowej i grafiki 2d i 3d (AutoCAD, 3d max studio), zero gier, pracuję na Windowsie Vista Home Premium ale jak zmienię sprzęt to kupie Windowsa 7 Home Premium.

Może mi ktoś doradzić co kupić (jaki procesor i płytę - ważne żeby płyta była mATX)

Czy każda płyta mATX zmieści się w mojej obudowie?

Znalazłem bardzo ciekawą płytę od asusa M3N78-VM (http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=ovqEgLFRjnSClhSV&templete=2) podoba mi się głównie ze względu na funkcję hybrid sli ale niestety ma stare pamięci (DDR2) i tu zaczynam się zastanawiać jaka będzie różnica w wydajności jak komputer będzie z DDR2 zamiast DDR3, czy spadek wydajności będzie duży?

Pozdrawiam

GIGABYTE GA-MA78LMT-US2H

MSI 785GM-E51

do tego ramy DDR3 i PHENOM II X4 955 lub 945

Czyli wg Ciebie amd brać. Poprzeglądałem płyty i wydają się dobre, gigabyte ma stary chipset AMD 760G ale to chyba nie jest takie istotne, ważne że mają 4 gniazda na pamięć. Obecnie mam płytę gigabyte i jestem w miarę zadowolony, tylko piszczy :slight_smile: o tej gigabyte też piszą w necie że piszczy.

A jeżeli już pisałem o pamięci to lepiej brać pamięci DDR3 1066, 1333, 1600 czy może 2000MHz? Duża jest różnica wydajności, które najlepiej się opłaca (stosunek cena/wydajność)

760G to okrojona wersja 785G ale widać niezbyt to widoczne w recenzjach. Skoro nie kręcisz w sam raz. Nie wiem jaką tam ma sekcje zasilania zaraz zobaczymy dokładniej. Co do ramu to nie ma różnicy, dziś 1333 jest optymalne w cenie i możliwościach

Edit, mimo słabej sekcji dźwiga każdy dostępny na AM3 także ja bym brał gdybym nie chciał przepłacać

Co co myslicie o płycie Asus m4a785td-m evo (http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=QHbvGVB1mXmmD8qQ&templete=2)

Pamięci wezmę prawdopodobnie Corsair 1333 albo OCZ 1333

Sprawdzona konstrukcja ale brałbym analogiczny model od gigabyte np

http://allegro.pl/item936430754_gigabyt … ml#gallery

bardziej podatna na oc w przyszłości

i5-750 właśnie bez podkręcania przegania PIIx4 965. Ale niestety za platformę Intela faktycznie trzeba trochę zapłacić:

Procesor: Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 715 zł

Płyta główna: AsRock H55M PRO /intel H55/ 335 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 350 zł

Suma: 1400 zł brutto w Esc

chociaż jak do RAMu byś mógł dorzucić, to akurat mieścisz się w budżecie. :slight_smile:

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/ 565 zł

Płyta główna: AsRock M3A785GMH/128M /AMD 785G, DDR3-1600, mATX/ 269 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 350 zł

Suma: 1184 zł brutt w Esc

tak by wyglądał zestaw na AMD, dobrze by było, jakbyś zapytał, czy jest rewizja C3 tego procesora

Ja podkręcać nie będę, jeżeli sprzęt jest za słaby do moich potrzeb to po prostu kupuję nowy. Jeżeli chodzi o tą płytkę gigabyte to w przeciwieństwie do asusa posiada wsparcie dla USB 3.0

Niby różnica nie jest duża raptem 216zł ale czytałem testy na benchmark.pl z których wynika że i5 jest wolniejszy od PII x4 955 podczas renderowania scen w 3d Max studio o jakieś 10%, szybszy jest w kompresji danych (o 5%) i kodowaniu filmów - nigdy nie kodowałem i pewnie nie będę wiec to akurat mnie nie interesuje. Osobiście w pracy mam Q9650 co prawdopodobnie jest podobne wydajnościowo do i5 i tam komfort pracy jest na bardzo wysokim poziomie, poza tym z tego co słyszałem na procesorach intela testuje się 90% programów które wychodzą na rynek.

Jeżeli chodzi o płyty które zaproponowałeś - AsRock - przenigdy nie kupie nic tej firmy :slight_smile: kiedyś miałem płytę główną w komputerze tej firmy i przez rok używania 3 razy była w serwisie, zmieniłem na gigabyte i jest spokój.

Jakość produktów się zmienia, tak jak kiedyś w dyskach każdy by polecił Seagate, a Samsunga by raczaj odradzał, obecnie jest odwrotnie. Kiedyś Asus robił znakomite płyty, teraz wychodzą mu trochę słabiej. Nie przywiązuj się do firmy i do jednego doświadczenia z daną marką. Obecnie Asrock robi dobre płyty w tym budżecie, poczytaj testy. No i nie korzystaj tylko z benchmark.pl, są jeszcze inne serwisy jak pclab czy egielda…

Co do dysków masz racje sam to sprawdziłem a w płytach chyba nie jestem na czasie. :slight_smile:

Mam pytanie odnośnie pamięci, mogę kupić okazyjnie nowe pamięci HYNIX DDR3 1333 MHZ 2x2Gb za ok 220zł, czy te pamięci będą działać na każdej z ww płycie głównej bez względu na to czy będzie to płyta pod amd czy intela? Na stronie producentów płyt są wypisane obsługiwane typy pamięci ale te “znaczki” nic mi nie mówią.

Rozumiem, że w pełnie sprawne pamięci i CL9? Jeżeli tak, to osobiście bym brał, nie powinno być większych problemów, a cena znakomita (oczywiście jeżeli są w pełnie sprawne). :slight_smile:

http://www.purepc.pl/inne/zestawy_kompu … 0?page=0,0

“Płyta główna ASRock M3A785GMH jest podobna do droższej M3A785GXH. Największą różnicą jest rozmiar - mATX w przypadku GMH i ATX w przypadku GXH. Mimo zmniejszenia rozmiaru zachowuje zalety większego brata przy niższej cenie.”

http://pclab.pl/art38765.html

"ASRock P55M Pro

Najmniejsza płyta w teście, ale możliwości spore. Bardzo atrakcyjna cena, dobre wyposażenie i podwójny standard mocowania schładzaczy (LGA1156 i LGA775) czynią z niej łakomy kąsek. Działaniu i obsłudze niewiele można zarzucić. Na tak niewielkiej powierzchni laminatu znaleziono miejsce dla czterech gniazd SATA (konkurenci mają więcej). Rozłożenie elementów jest dobre – nic z niczym nie koliduje, nic nie przeszkadza. Jakość podzespołów jest bardzo wysoka. "

Dzięki Adalbert za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie, czy pamięci 2 komplety Corsair XMS3 1333MHZ DDR3 (2x1GB) (http://www.dealtime.com/xPO-Corsair-Mem … 2-x-1024MB)

będą działały poprawnie z płytą główną którą polecił Adalbert (ASRock P55M Pro) na stronie producenta płyty są niby podane oznaczenia jakie pamięci działają ale nic z tego nie rozumiem. Proszę o pomoc.

2x2x1GB nie opłaca się brać… Ale odpowiadając na pytanie, powinno chodzić bez większych problemów.

Kupiłem takie w okazyjnej cenie (nowe) za 199zł, jakbym kupił 2x2GB to musiałbym zapłacić ponad 300zł.

Czyli 4GB za 200zł ostatecznie wyszło? No to faktycznie spoko. :slight_smile:

Tak mam kolegę w sklepie komputerowym jakiś klient kupił te pamięci ale zwrócił bo stwierdził że jego płyta nie obsługuje DDR3. Stąd taka cena. A gwarancja jest jeszcze na 4 lata i 11 miesięcy :slight_smile:

Jeżeli chodzi o te pamięci to mam jeszcze pytanie, na różnych forach naczytałem się że i5 potrzebuję pamięci 1,65V a kupione przeze mnie Corsair’y maja napięcie 1,7V czy w związku z tym pamięci nie będę chodziły?