Rozbudowa laptopa Toshiba A300-1EG

Witajcie forumowicze

Chciałbym się was poradzić w sprawie, rozbudowy laptopa Toshiba A300-1EG.

Teraz nie mam pieniędzy na zakup nowego, ale chciałbym maksymalnie rozbudować to co mam.

Specyfikacja laptopa: http://eu.computers.toshiba-europe.com/ … ID=1055579

Nie wiem jak wyglądałaby pełna rozbudowa, ale puki co chciałbym wymienić choćby procesor i dołożyć ramu.

Chciałbym dokonać wymiany procesora na ten : http://allegro.pl/intel-core2duo-mobile … 17888.html

Byłem w sklepie i tam usilnie tłumaczono mi, że lapek nawet nie wstanie, ponieważ mój chipset nie obsłuży takiego FSB.

Podobno pozostaje mi wymiana na coś podobnego jak mam, ale z wyższym mnożnikiem. To chyba jednak mija się z celem, bo dzięki zwiększeniu FSB, mogłyby się podnieść taktowanie pamięci i mógłbym je prawie pełni wykorzystać + zamiast tego 1 GB, kupiłbym 2 GB.

Podsumowując moje pytania:

-Czy laptop uruchomi się z procesorem T5900 z jego fabrycznym taktowanie czy nie włączy się w ogóle?

-Czy wymiana na coś z większym mnożnikiem nie jest bezcelowa, choćby ze względu na takie same taktowanie pamięci?

-Czy w Viście 32-bit system obsłuży te 4 GB?

-Czy po wymianie procesora zwiększy się taktowanie pamięci? (FSB:RAM 1:2)

-Słyszałem, że można użyć Pendrive lub Karty pamięci jako dysku SSD na system, ale czy jest to opłacalne?

-Co jeszcze mógłbym wymienić?

Dysku nie potrzebuję wymieniać bo na razie mi wystarcza, a SSD są zbyt drogie. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Nie, maksymalnie 3GB w tym przypadku warto zamontować. Chyba że 4GB i zrobić z tego, co nie użyje zrobić RAM Disk i wrzucić tam pliki od przeglądarki itp.

Właśnie dołożenie SSD dało by największego kopa. Możesz przesmarować te podzespoły tą pastą, to obniży trochę temperatury.

  1. Wymiana procesora na inny szybszy o ledwie 200MHz mija się z celem, poza tym nie w każdym lapku można to łatwo zrobić.

  2. Systemy 32bitowe nie obsłużą więcej niż 3,25 GB pamięci RAM (podstawowej oraz graficznej)

  3. Karta pamięci jako dysk systemowy? Musiałaby mieć zapis i odczyt rzędu 50MB/s żeby to miało jakikolwiek sens.

Co do reszty to nie wiem.

@sla17 Jeżeli system nie obsługuje 4GB, to mimo to będę mógł zrobić RAM Disk?

@Paranienormalny

Mylisz się. W laptopie 200MHz da choćby minimalnego kopa, a właśnie o to mi chodzi. Weź jeszcze pod uwagę, że to są 2 rdzenie, a tak jak już pisałem zwiększenie FSB = zwiększenie taktowania pamięci (prawdopodobnie). Samo zwiększenie FSB przy tym samym taktowaniu daję 5-10%.

Ten procesor co podałem, jest dla mnie w super cenie, a i na starego raczej mam kupca. Przed wymianą wyczyszczę go i sprawdzę dostęp do procesora.

Nadal nie wiem, czy najzwyczajniej w świecie “wstanie”.

Jeżeli wymiana nie będzie kosztowna (dobra cena z licytatcji) to dołożę również ten ram 2GB zamiast tej 1GB, które mam.

Możesz mi podać transfer w dyskach 5400 i 7200, aby to jakoś porównać? Również wątpię w to, aby było potrzebne aż 50MB/s.

Nie wiem jak w przypadku moblinych układów Intela, ale gdy wymieniłem (bo nie mieli na sklepie) Athlona II X3 450 na 460 (który ma ciutkę większy mnożnik i 200MHz) nie widzę absolutnie żadnej różnicy. Zamiast topić pieniądze w procesorze przyjrzałbym się samemu systemowi, powyłączał zbędne procesy.

Może gdybyś tam miał Pentium 4 1,8GHz to te 200MHz (czy 400 jak wolisz, choć wcale tak się tego nie liczy) dałoby poprawę wydajności, przy dwurdzeniówce nie zobaczysz absolutnie nic, no może 1fps więcej przy przerabianiu wideo, system wydajniej wcale chodzić nie będzie.

Nie wiem jaki dokładnie transfer mają dyski, tym bardziej że wiele zależy od konkretnego modelu, zainstaluj sobie CrystalDiskMark i sprawdź sobie wydajność własnego.

System, jest już obcięty i wyczyszczony na maxa. Nie porównuj Desktopa, do Notebooka, nigdy nie ma porównania w przyroście mocy.

Nie porównuję, tylko mówię i wróżę, jak będzie. No skoro chcesz 0,5% zwiększenia wydajności i żeby ci się program odpalał w ćwierć sekundy szybciej to sobie kup, no nie moje pieniądze to są :wink:

Skoro na XP dało się tworzyć RAM Disk (wiem, bo u kolegi robiłem, tez miał 4GB) to podejrzewa, że na Viscie bezie się również dało :wink:

Nie chcę, aby system dostawał zadyszki. Mam już dość, ciągłego przycinania, które występuje cały czas - a jego przyczyną jest właśnie brak mocy.

Zazwyczaj mam uruchomionych całą masę programów, i nie wyobrażam sobie inaczej pracować. Laptop ma być jeszcze wstanie pośmigać (na luzie!) ze 6-8 miechów, więc taka wymiana da mi duuuużo. Więc tak jak mówiłem, wymienię ram jeżeli będzie okazja i wstawię tam tymczasówki.

System to Vista, ale liczę, że nie będzie problemów.

Wcale nie liczę, tego jako 400MHz, po prostu lepiej się to “rozłoży” za rdzeniach. Często mam używane prawie 90%-95% (w skokach do 100%) procesora, więc wiem że jest to potrzebne. Chce wiedzieć czy ten proc mi się uruchomi. Słyszałem, że ten dysk z Flasha jest dobry, tylko mogę mieć problem z upchnięciem go do kompa (sprawdzę to przy czyszczeniu). Naprawdę wydaje mi się, że te 50MB/s jest znacznie zawyżone.

Jak chcesz, no to nie moje pieniądze i jak dla mnie jest to nieopłacalne, na pewno da się lepiej zoptymalizować system, albo zainstalować 7-demjkę.

Windowsa 7 zostawię sobie, do zakupu nowego laptopa, ponieważ nie chcę piracić (nie mam 4 stów do wydania), a z Visty jestem zadowolony.

Teoretycznie mógłbym kupić ją już teraz, ale nie wiem czy jeżeli zainstaluję, ją na tym lapku to czy mogę potem na nowym.

Dodatkowo rynek komputerów bez systemu wydaje się być raczej uboższy.

System jest obcięty prawie do zera, działa tylko to co potrzebuję do włączenia, nawet usług się pozbyłem.

Tymczasowe są puste, codziennie czyszczone. System ma 25 GB luzu na partycji + SWAP jest na innej nie pofragmentowany + jego ilość jest idealna.

Do startu są wykorzystywane 2 rdzenie - zmieniłem w ustawieniach. Zmieniłem również w rejestrze maksymalne użycie ramu na 95% z około 85%.

Nic już nie jestem wstanie zrobić. Zamiast kłócić się, proszę zajmij się tym czy procesor wstanie, ja nie mogę znaleźć nic w Google, może Ty znajdziesz.

Jaką poleciłbyś pastę na chipset, grafikę i procesor?

Miałem tego laptopa, używałem go przez rok dopóki nie kupiłem sobie a660.Po kupnie, na Allegro zresztą wymieniłem mu system na Win7

i dołożyłem pamięci do 4GB.Na początku szalałem tak jak Ty, nawet kartę chciałem zmieniać bo pisało “dedykowana”, wyprostowali mnie

w Toshibie że jest przylutowana i żebym dał sobie spokój bo w warunkach domowych uszkodzę płytę. Na zmianie procesora zyskasz kilka procent,

jeżeli zyskasz a dużo nie pokombinujesz, nowej generacji dwurdzeniowca nie wsadzisz. Moja rada jako użytkownika tego lapka- kup upgrade do Win7,

dodaj pamięci, zaktualizuj sterowniki- komputer dostanie kopa, nic więcej nie rób i tak będziesz zadowolony.Fruwać go i tak nie nauczysz a obsłuży

Ci wszystko łącznie z Photoshopem.

pozdrawiam

Fajnie, że wypowiedział się ktoś kto miał tego lapka. Pamięć dołożę, jak spotkam korzystną ofertę - aktywnie biorę udział w aukcjach na allegro, może coś wygram :wink: Ta karta to raczej nie dedyk - Radeon HD3470. Ile kosztuje upgrade do Win 7? Tak jak pisałem, wolę się wstrzymać i na takie coś wydałbym może 100 zł - 150 zł, bo nie jest to konieczne i wiele nie zmieni. Aktualizację zrobię jak będę miał czas (czytaj : maks za tydzień). Chce wymienić ten procesor, ale chce wiedzieć czy chipset obsłuży ten nowy! Proszę, żeby ktoś to w końcu wypowiedział!

Z tego co przed chwilą udało mi się odczytać ze strony intela powinno wszystko śmigać, ale nie jestem pewien!

Mam jeszcze pytanie co do wykorzystania bardzo szybkiego Pendrive zamontowanego w środku laptopa - czy wykorzystanie go jako SWAPU, albo ReadyBoost jest dobrym pomysłem?

Na ceneo ceny zaczynają się od 260zł z upgrade, ale jest to nieopłacalne, skoro chcesz za kilka miesięcy kupić nowego laptopa.

Procesor nie jest konieczny, nie wiele zmieni, lepiej wrzucić 2x2GB, to, czego nie obsłuży ustawić jako RAM Disk, ewentualnie dokupić SSD - to da Ci kopa, a nie jakieś bzdurne zabawy z podzespołem, który nie wpłynie na wydajność (jak wlejesz do pełnego wiadra szklankę wody to masz dużą różnicę?)

Też mi się wydaje, że wydawać 260zł (upgrade) do 400 zł (klucz) jest zupełnie bez sensu, skoro za kilka miechów zmienię lapka.

Pisałem wyżej, że mam zamuły, a system jest zoptymalizowany na maxa i nic już nie dam rady zrobić. 60zł-80zł to cena, którą spokojnie mogę zapłacić od ręki. SSD, nie kupię, ponieważ stać mnie na max. 32 GB, a tam ledwie wejdzie system i kilka programów. Wszędzie musiałbym mieć podłączony zewnętrzny a to odpada.

Co do twojego pytania - zależy jak duże jest wiadro :wink:

A u mnie jest raczej małe :? . Chce wymienić ten procesor! Proszę, sprawdź na stronie Intela czy dobrze to odczytuję, bo wg mnie uda sie go uruchomić, ale nie chcę ryzykować… Ze wzrostem taktowania procesora wzrośnie taktowanie pamięci. Obecnie wygrywam jedną z aukcji na allegro, póki co ma dobrą cenę…

To jest to co chyba mam:

http://ark.intel.com/products/29823/Int … Controller

http://ark.intel.com/products/chipsets/28117