Rozbudowa Lenovo B570

Witam,
mam już leciwego lenovo B570 z intel Core i3 2103M (2.1GHz) i 4GB RAM oraz GeForce 410M.
Komputer coraz bardziej zwolnił: długo uruchamia się przeglądarka, program pocztowy i jakieś PDFy.
Zastanawiam się nad jego rozbudową, zastosowanie jak powyżej czyli głownie Internet, poczta i dokumenty…
Moje pytania:

  1. Czy procesor jeszcze jest “w miarę” do takich zastosowań - zauważyłem się, że się grzeje (często uruchamia się wentylator) nigdy nie miał wymienianej pasty termoprzewodzącej.
  2. zastanawiam się nad dołożeniem mu RAM na 8GB +jakiś dysk ssd i właśnie wymiana pasty.
    Czy do codziennego użytku jak napisałem wyżej ta operacja ma sens? Czy raczej “dzisiejsze” programy wymagają mocniejszego sprzętu i rozglądać się za czymś nowym.

Ma sens, komputer troszkę odstaje, ale jako biurowy z 8 GB i SSD da ardę. Wycie wentylatorka pewnie powoduje i pasta i kurz w środku. :wink: Pamiętaj tylko dys ssd 240GB po taniości, Ram 4 GB używane, a pasta dla odmiany przynajmniej srednia. :wink:

1 polubienie

zastanawiałem się nad takim zestawem:
2 x ten ram https://allegro.pl/oferta/samsung-4gb-sodimm-ddr3l-1600mhz-1-35v-do-laptopa-7929290129
dysk: https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-adata-240gb-su630-qlc-540-450-sata3-3d-8591268161?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=NzE3ODgxNDctOTQzZS00NjUzLTlkMDktYmUxZGFkYWQ3ZWM0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=3cb316e5-2d18-4dee-812c-ec276f53b10c
pasta: https://allegro.pl/oferta/pasta-termoprzewodzaca-arctic-mx-4-2019-4g-wydajna-7907493750

może do tego jeszcze windows 10? (obecnie win7 na pokładzie)??

Dysk wystarczy ADATA SU650, a RAM weź jakąś używkę co do RAM, to pobierz i uruchom CPU-Z i wrzuć screena z zakładki SPD.
Co do pasty to sama prawie nic nie zmienia, kup tańszą. Termopady robią robotę.

image

co do tego ramu który wysłałem - ma oznaczenie jako “nowy” ale chyba taki nie jest, bo cena raczej zdecydowanie za niska… w tej cenie chodzą na allegro oznaczone jako używki

Trochę lipka, masz 2x2 GB, podaj jeszcze model płyty głównej, czy obsługuje 8 sprawdzimy. Po kosztach widziałbym dopasować jakąś 4 GB i dodać do jednej 2, 6 GB też wystarczy z SSD. :wink:

Nie kupuj tamtego RAMu, bo niekoniecznie Ci ruszy, kup 2 kości PC3-10600, 1333MHz

ok, taki ram kupie w granicach 70zł.
Teraz się zastanawiam czy kupno SSD dam mi jakąś różnicę w porównaniu do tego co mam (WD6400bpvt) i czy win10 to dobry pomysł

TAK, tak.

Tak, tak.

Witam ponownie.

Ram dołożony działa.
Jednak mam pewien problem z ssd (SU650). Gdy go włożyłem do laptopa rozpoczynam instalację nowego systemu, jest to widnodows 10. Wszystko idzie ok do czasu gdy “trzeba zrestartować komputer”(jest to odliczanie 10s lub można zrobić to samemu) na tym etapie komputer zawiesza się.
resetuje go przyciskiem zasilania. windows działa jakieś 40 minut i się zawiesza. Po czym nie można go już uruchomić tj. dysk zawiesza się przy starcie systemu.
Zrobiłem ponowną instalację systemu. Instalka zawiesza się w tym samym momencie.
system podziała około 30minut i znów problemy z uruchomieniem go.

Czy jest opcja że moja płyta główna jest niekompatybilna z dyskiem ?

Sprawdź czy aby z dyskiem jest wszystko w porządku. Pokaż odczyty z programów CrystalDiskInfo, HD Tune.

Dysk jest nowy. wyjęty z pudełka. Nie mam żadnej kieszeni na ten dysk.
Jak mam zrobić odczyt z tych programów jeśli na nim system nie startuje ?

No to działa z nowym dyskiem czy starym, czy jak?

po nowej instalacji systemu - tylko jakieś 30-40 minut do pierwszej zwiechy. Później już zawiesza się na etapie ładowania systemu

Masz pod ręką inny sprawny komputer?

Nie.
Tylko ten - ze starym dyskiem hdd działa

Powtórz instalkę, i zostaw przy tych ekranach. Nawet jakby 1-2h miał stać. Czasami mieli w tle dłużej. Z Tym zawieszaniem… weź poprawkę, że drań aktualizuje się. po instalacji też zostaw na 2-3h na jałowym biegu. Ale przedtem przy starcie w menu uruchamiania daj naprawę, może bez reinstalacji się uda.

@michall36
I jak tam się sprawuje ulepszenie?
Działa dysk ssd? Musi być 7mm?
Jaki ram kupiłeś konkretnie?
Myślałeś o wymianie procka?

Pamięci powyżej 1333 napewno nie ruszały na core i pierwszej gen.
Na 2gen powinny działać.

BTW, żona ma Lenovo Z560 i3 2,4Ghz i Nvidią chyba GT310m,
dołożyłem jej ramu do 8GB właśnie 1333Mhz, jakiś SSD 120GB i 500GB HDD w kieszeni zamiast DVD.
Komputerek naprawdę przyjemnie śmiga.

Oj, chyba na wykopalisko się natknąłem.