Rozbudowa Lenovo G70-80 - RAM, HDD

Cześć, sąsiad poprosił mnie czy da się coś zrobić z laptopem Lenovo G70-80, pracuje bardzo wolno…
Wstępnie mało pamięci RAM bo większość zasobów zużywa OS. Miałem wolną kość DDR3 2GB 1.5V, niestety płyta główna jej nie widzi. Oryginalnie założona jest DDR3 4GB 1600 1.35V/1.5V. Są dwa sloty, jakie pamięci kupić żeby działało, jaka max wielkość na slot? Z tego co czytałem w necie na slot 8GB a łącznie max 16GB. Doradźcie co kupić? Sprawa HDD, miał być SSD a jest HDD, zapewne w sklepie mówili jedno jest drugie. Jest opcja wyrzucenia DVD, dokupienia kieszeni na HDD a w miejsce starego dysku SSD? Jak tak to jaką kupić? Jeszcze kwestia OS, jak przeprowadzić instalację np Win7 (aktualnie Win10), trzeba pozmieniać chyba parę rzeczy w BIOSie i w jakiej formie zrobić instalator w Rufusie, mam na myśli dobranie odpowiednich ustawień. W załączniku raport txt z programy AIDA64.

Lenovo G70-80.txt (36,6 KB)

Tak na szybko: kup dysk SSD takiej pojemności jak HDD i sklonuj. RAM taki sam jaki włożony. Dysk HDD będziesz miał jako mobilny. Sam SSD przyspieszy działanie.

Jak wyżej, wymiana dysku na SSD, ramu dokładać nie musisz.

Procek cienki jak tyłek węża, ale SSD i ewentualnie RAM, który niewiele pomoże.

Dzięki za odpowiedzi. Zerknę za dyskami SSD. Kwestia klonowania poszukam w necie jak to się robi ale jak już o tym piszę, jaki program, mam rozumieć, że skopiuje wszystkie partycje itd.?
Jeśli chodzi o RAM, AIDA64 podaje napiecie 1.35/ 1.5V, co mam przez to rozumieć skoro kiedy dołożyłem DDR3 1.5V AIDA go widzi, system natomiast nie.

Przy 4GB RAM i dysku HDD Win 10 musi pięknie zamulać. Jak rozbudujesz o SSD i co najmniej do 8GB RAM a jeszcze lepiej 12GB (dokupić do tych 4GB jeszcze 8GB na drugi slot), to Windows 10 zacznie normalnie chodzić i nie będzie trzeba robić downgrde do niewspieranego już Windows 7. Ten laptop dostarczany był z Windows 8.1 z przewidzianą aktualizacją do 10 więc trudno powiedzieć jak się zachowa na Windows 7.

Tak łącznie 16GB. Ja bym nie zostawał przy 4GB.

I bez tego na samym SSD zauważy kolosalną różnicę.
Czemu wszyscy tak się upierają na ten ram jak w większości przypadków to komputer dziadka który nawet nie wie że może otworzyć kilka kart i nie widzi takiej potrzeby…

Oczywiście samo SSD da najwięcej ale mam kiepskie doświadczenia z obecnym Windows 10 i 4GB. Jak się przegląda tylko strony to może OK ale jak dojdzie do tego jakiś komunikator z kamerką czy pójdzie aktualizacja to już zamula. Przy 4GB system często też będzie korzystać z pliku wymiany. Oczywiście że moze byc użytkownik, który otworzy kartę w Chrome i nic więcej nie będzie potrzebował.

U siebie mam SSD, przesiadka z HDD to faktycznie kolosalna różnica. Laptopa używa 12 letnia dziewczyna, szkoła, przeglądarka i na pewno otwiera wiele kart.

Zaproponuję właścicielowi prócz zmiany SSD który idzie na pierwszy ogień również rozbudowę RAMu. Na mojej kości 1.5V laptop nie startuje. Oryginalna zakupiona z laptopem w AIDA64 przedstawia się 1.35/1.5V. O co chodzi?

Musi działać na 1.35V. Wiele laptopów wymaga takich niskonapięciowych modułów. Jak chcesz to mogę Ci taką https://allegro.pl/kategoria/czesci-do-laptopow-pamiec-ram-77809?string=M471B5173QH0-YK0 za 35zł sprzedać, leży w szufladzie nieużywana.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź. Rozmawiałem z właścicielem, najchętniej by chciał założyć max rozmiar czyli 2x8GB + SSD aby laptop mimo słabego procesora i grafiki podziałał jak najdłużej bez konieczności zakupu nowego, bynajmniej w najbliższym czasie. Dzięki za ofertę, 4GB to jest już coś i z resztą w dobrych pieniądzach ale nie mi tu decydować, nie mój sprzęt. Dam znać jakie będą rezultaty po modernizacji, aktualnie laptop jest mega zamulony.

Jeszcze jedno pytanie, co byś proponował z SDD, coś optymalnego dla tego typu laptopa pod względem cena/jakość?

Jaki dysk tam jest obecnie włożony (chodzi o pojemnośc)? Czy wystarcza?

500GB i pojemnościowo będzie taki sam, sklonuję jego zawartość. Pojemnościowo wystarcza. Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/dysk-crucial-mx500-500gb-ssd-11407939146 ewentualnie https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-goodram-cx400-512gb-550-500mb-s-sata3-11713203255

Nie jestem specjalistą od SSD ale pewnie szukałbym podobnie. Najtańsze w miarę znanych firm co mają najwięcej pozytywnych opinii. Oba dyski jak dla mnie OK. Ten pierwszy można jeszcze taniej https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-goodram-cx400-512gb-sata3-550-490-mb-s-7807827653
Zapytałbym jeszcze @wasabi1084 bo jest bardziej na bieżąco ze sprzętem.

Dzięki za odpowiedź, też znalazłem tą ofertę ale później :wink: Niezależnie od wyboru te dyski to petardy jak na ten sprzęt. Dam znać co i jak po modernizacji. Pozdrawiam i jeszcze raz Wszystkim dziękuję za rady.

Ten Pentium jest bardzo wolny, do grania i tak się nie nadaje. Na tym laptopie działa dobrze Mint, nie wywalał bym kasy na duży dysk, tylko kupił jakiś 128-250GB, postawił Minta XFCE, ewentualnie jak potrzebne miejsce, to stary dysk zamiast napędu, kieszeń Slim.

W takiej konfiguracji będzie działał całkiem dobrze.

Z 10 nawet z dyskiem SSD będzie słabo.

Pamięci będą działać niskonapięciowe, musi być literka L na kości, zwykłe nie ruszą. Można dodać że 4.

Dyski z tanich polecam do tego Kioxia, z droższych WD.

Wg specyfikacji tam jest i5 5200U, 4 wątki, CPU 2,7Ghz w turbo, wg mnie w połączeniu z SSD i +8RAM Windows 10 będzie dobrze, choć bez szału. No chyba że różne procesory tam są wkładane? Mint z pewnością będzie szybszy ale pytanie czy Mint odpowiada właścicelowi, tj jakie będą zastosowania.

Laptopy występowały w różnych wersjach, z załączonego dokumentu wynika, że to wersja z Pentium.