Rozbudowa pamięci w laptopie HP

Mam laptopa HP G60 213EM z 1 GB pamięci DDR2 1024 Mbytes PC2-6400/400MHz. Jakiej pamięci mam szukać tzn Jaka częstotliwość 400 czy 800 żeby chodziło z obecną 400MHz. Chciałbym dołożyć 2 lub 3 GB. Wiem że obecna pamięć jest singel Channel.

Ale teraz wszystkie PC2-6400 są 800MHz, może dlatego że są dual channel.

Możesz włożyć, przetaktują się.

Zawsze obowiązywała zasada - nie wiesz, nie wypowiadaj się.

400MHz to prędkość rzeczywista, 800MHz to prędkość efektywna. Częstotliwość z jaką pracują pamięci to 400MHz (sygnał taktujący), jednak mogą one przesyłać informacje zarówno na zboczu narastającym sygnału, jak i na opadającym. Stąd częstotliwość efektywna jest dwa razy większa od częstotliwości rzeczywistej. Sprzedawcy używają wymiennie oznaczeń częstotliwości, dlatego najlepiej korzystać z onzaczeń przepustowości, w tym przypadku 6400.

Nie wiem czy nie rozsądniej będzie sprzedać 1GB i włożyć 2x2GB.

Najrozsądniej będzie najpierw odpowiedzieć na pytanie, po co na tak słabym lapku aż 4 GB RAMu? 2GB to zdecydowanie wystarczająca ilość.

To jest laptop mojej córki w tej chwili nie mogę patrzyć jak się męczy. Rozumiem ze mogę dokupić 1 GB lub 2 GB PC2-6400/800MHz.

Przede wszystkim żeby zainstalować 4GB RAM, to trzeba zacząć od tego czy posiada się 64 bitową wersję systemu operacyjnego. Systemy 32-bitowe wykorzystaja maksymalnie od 3,2 do góra 3,5 GB pamięci RAM.

Tak. I dla pewności, że unikniesz konfliktów (które zdarzają się rzadko, ale jednak) kup dokładnie taki sam moduł, jaki jest już zainstalowany tj. tego samego producenta, z takimi samymi timingami.

A co do tego, że córka się męczy, mógłbyś rozwinąć tę myśl?

Kiedyś 640 kB RAM też miało wystarczyc każdemu. Jeśli pytający podaje konkretne wartości to widać jemu tyle moze się przydać.

Biorąc pod uwagę obecne ceny RAM - i tak się na ogół opłaca. I nie systemy 32-bitowe, a jedynie 32-bitowe Windowsy. A i to nie wszystkie, vide pierwotny XP czy niektóre 2k Server. Nie wiemy jakiego systemu używa córka pytajacego, moze to być np. 32-bitowy Linux z PAE.

  1. KB? Chyba MB :stuck_out_tongue_winking_eye:

  2. 4 GB ramu na laptopie z prockiem 1,66 GHz i to jeszcze celeronem, naprawdę nie brzmi sensownie.

  3. Biorąc pod uwagę ceny… no właśnie, biorąc pod uwagę rosnące ceny ramu DDR2, naprawdę nie warto wyrzucać kasy w błoto dokładając niepotrzebne gigabajty do tak słabego lapka, bo i tak do swobodnego wykonywania przeróżnych zadań, najpierw jest potrzebny lepszy procesor.

  4. Raczej Windows Vista, fabrycznie instalowany.

ad. 1

Guru Bill wspominał jednak o kB :wink:

ad. 2

Dla Ciebie nie brzmi, dla przeciętnego usera być może też. Ale co to ma za znaczenie? Liczy się do czego wykorzystuje sprzęt pytający.

ad. 3

35 PLN za moduł SODIMM 1 GB, 60 PLN za 2 GB - przykładowe ceny z Allegro. Nie bardzo jest o co się bić, szczególnie że z tego ostatniego gigabajta kilkaset mega zawsze da sie wykorzystać (co oznacza realną dopłatę na poziomie 20 lub mniej PLN). Nie mówiąc o tym, że nadal nie wiemy co to jest za system. Być moze obsługuje on bezproblemowo owe 4 GB.

ad. 4

To było fabrycznie. Ale sprzęt nie jest nowy, może tam być cokolwiek.

Pamięci nigdy za wiele. Poza tym uniknie się dzięki temu ewentualnego konfliktu pamięci. Czy widziałeś miejsce gdzie dodadtkowy ramy zaszkodził?

Wspomniany Linux z PAE?

Jeden z najsłynniejszych tekstów Billa i do tego często przytaczany. chodziło o kilo :wink:

:roll: odpal chociażby matlaba na tym sprzęcie z 1GB ramu i z 4GB ramu… Uwierz, że zaczniesz widzieć sens takiego posunięcia.

Ostatnio zamawiałem za 50zł. Nówka z gwarancją. Sąsiadka jest zachwycona, a różnica sięga tylko 15zł. :stuck_out_tongue:

Nie będzie problemu, tak naprawde są to te same pamięci, tylko 400MHz to częstotliwość rzeczywista, a 800MHz efektywna.

No nie do końca, bo 200MHz rzeczywiście może być 400MHz efektywnie (mowa o pamięciach PC2-3200).

Jeśli obie to PC2-6400 to i mają te same timingi to jak najbardziej.

Mówimy o pamięciach DDR2 wyłącznie, tam nie ma taktowań 200MHz.

PC2-3200.

Wręcz przeciwnie, sporo tego jest. W czasach początków popularności modułów DDR2 (okolice 2005 r) ładowano takie do “markowych” desktopów, serwerów i notebooków. Polecam zerknąć na fabryczne konfigi produktów Dell, HP czy IBM/Lenovo z tamtego okresu.