Rozbudowa pamięci w laptopie HP

(Adampiatczak) #1

Mam laptopa HP G60 213EM z 1 GB pamięci DDR2 1024 Mbytes PC2-6400/400MHz. Jakiej pamięci mam szukać tzn Jaka częstotliwość 400 czy 800 żeby chodziło z obecną 400MHz. Chciałbym dołożyć 2 lub 3 GB. Wiem że obecna pamięć jest singel Channel.

(Adampiatczak) #2

Ale teraz wszystkie PC2-6400 są 800MHz, może dlatego że są dual channel.

(Qba Lukaszczyk) #3

Możesz włożyć, przetaktują się.

(McDracullo) #4

Zawsze obowiązywała zasada - nie wiesz, nie wypowiadaj się.

400MHz to prędkość rzeczywista, 800MHz to prędkość efektywna. Częstotliwość z jaką pracują pamięci to 400MHz (sygnał taktujący), jednak mogą one przesyłać informacje zarówno na zboczu narastającym sygnału, jak i na opadającym. Stąd częstotliwość efektywna jest dwa razy większa od częstotliwości rzeczywistej. Sprzedawcy używają wymiennie oznaczeń częstotliwości, dlatego najlepiej korzystać z onzaczeń przepustowości, w tym przypadku 6400.

Nie wiem czy nie rozsądniej będzie sprzedać 1GB i włożyć 2x2GB.

(Xparanienormalnyx) #5

Najrozsądniej będzie najpierw odpowiedzieć na pytanie, po co na tak słabym lapku aż 4 GB RAMu? 2GB to zdecydowanie wystarczająca ilość.

(Adampiatczak) #6

To jest laptop mojej córki w tej chwili nie mogę patrzyć jak się męczy. Rozumiem ze mogę dokupić 1 GB lub 2 GB PC2-6400/800MHz.

(Pablo79) #7

Przede wszystkim żeby zainstalować 4GB RAM, to trzeba zacząć od tego czy posiada się 64 bitową wersję systemu operacyjnego. Systemy 32-bitowe wykorzystaja maksymalnie od 3,2 do góra 3,5 GB pamięci RAM.

(Xparanienormalnyx) #8

Tak. I dla pewności, że unikniesz konfliktów (które zdarzają się rzadko, ale jednak) kup dokładnie taki sam moduł, jaki jest już zainstalowany tj. tego samego producenta, z takimi samymi timingami.

A co do tego, że córka się męczy, mógłbyś rozwinąć tę myśl?

(Rovou5hou) #9

Kiedyś 640 kB RAM też miało wystarczyc każdemu. Jeśli pytający podaje konkretne wartości to widać jemu tyle moze się przydać.

Biorąc pod uwagę obecne ceny RAM - i tak się na ogół opłaca. I nie systemy 32-bitowe, a jedynie 32-bitowe Windowsy. A i to nie wszystkie, vide pierwotny XP czy niektóre 2k Server. Nie wiemy jakiego systemu używa córka pytajacego, moze to być np. 32-bitowy Linux z PAE.

(Xparanienormalnyx) #10
  1. KB? Chyba MB :stuck_out_tongue_winking_eye:

2. 4 GB ramu na laptopie z prockiem 1,66 GHz i to jeszcze celeronem, naprawdę nie brzmi sensownie.

3. Biorąc pod uwagę ceny... no właśnie, biorąc pod uwagę rosnące ceny ramu DDR2, naprawdę nie warto wyrzucać kasy w błoto dokładając niepotrzebne gigabajty do tak słabego lapka, bo i tak do swobodnego wykonywania przeróżnych zadań, najpierw jest potrzebny lepszy procesor.

4. Raczej Windows Vista, fabrycznie instalowany.

(Rovou5hou) #11

ad. 1

Guru Bill wspominał jednak o kB :wink:

ad. 2

Dla Ciebie nie brzmi, dla przeciętnego usera być może też. Ale co to ma za znaczenie? Liczy się do czego wykorzystuje sprzęt pytający.

ad. 3

35 PLN za moduł SODIMM 1 GB, 60 PLN za 2 GB - przykładowe ceny z Allegro. Nie bardzo jest o co się bić, szczególnie że z tego ostatniego gigabajta kilkaset mega zawsze da sie wykorzystać (co oznacza realną dopłatę na poziomie 20 lub mniej PLN). Nie mówiąc o tym, że nadal nie wiemy co to jest za system. Być moze obsługuje on bezproblemowo owe 4 GB.

ad. 4

To było fabrycznie. Ale sprzęt nie jest nowy, może tam być cokolwiek.

(McDracullo) #12

Pamięci nigdy za wiele. Poza tym uniknie się dzięki temu ewentualnego konfliktu pamięci. Czy widziałeś miejsce gdzie dodadtkowy ramy zaszkodził?

Wspomniany Linux z PAE?

Jeden z najsłynniejszych tekstów Billa i do tego często przytaczany. chodziło o kilo :wink:

:roll: odpal chociażby matlaba na tym sprzęcie z 1GB ramu i z 4GB ramu... Uwierz, że zaczniesz widzieć sens takiego posunięcia.

Ostatnio zamawiałem za 50zł. Nówka z gwarancją. Sąsiadka jest zachwycona, a różnica sięga tylko 15zł. :stuck_out_tongue:

(Longhorn2009) #13

Nie będzie problemu, tak naprawde są to te same pamięci, tylko 400MHz to częstotliwość rzeczywista, a 800MHz efektywna.

(McDracullo) #14

No nie do końca, bo 200MHz rzeczywiście może być 400MHz efektywnie (mowa o pamięciach PC2-3200).

Jeśli obie to PC2-6400 to i mają te same timingi to jak najbardziej.

(Longhorn2009) #15

Mówimy o pamięciach DDR2 wyłącznie, tam nie ma taktowań 200MHz.

(McDracullo) #16

PC2-3200.

(Rovou5hou) #17

Wręcz przeciwnie, sporo tego jest. W czasach początków popularności modułów DDR2 (okolice 2005 r) ładowano takie do "markowych" desktopów, serwerów i notebooków. Polecam zerknąć na fabryczne konfigi produktów Dell, HP czy IBM/Lenovo z tamtego okresu.