Rozbudowa PC - czy warto?

Witam posiadam kilku letni PC specyfikacje podam niżej ale chciałbym się zapytać czy warto go rozbudować czy w świetle tak pędzącego rozwoju sprzętu jednak ten Pc powoli staje się prehistorią . Głównie myślałem nad dodaniem Ramu ponieważ często przeglądarka bardzo wolno mi chodzi lubi się zwiesić a dodam ,że robiłem format 2 tyg temu i komputer jest świeży. również zauważam ,że przy włączeniu i załadowaniu Windowsa jest lag zanim wszystko się wczyta. jednak wolałbym najpierw rozwiązać temat czy warto w ten Pc inwestować .

Płyta główna : AsRock z97x kilelr
Procesor: Intel i5 4690k
Ram : 2 x 4 gb GoodRam Play, DDR3, 4 GB,1866MHz ( Tutaj zastanawiam się czy dołożyć używane 2x4 czy kupić 2x 8 ? )
Grafika : Nvidia gtx 970 Gigabyte twin frozzar
Zasilacz podejrzewam ,że ma600 w lub 650 w i jest cooler mastera z certyfikatami jakimiś już dobrze nie pamiętam
dysk : Western Digital Caviar Blue

Dołóż SSD i zainstaluj na nim system. Z marszu odczujesz różnicę.

Ten komputer nie jest zły. Jeśli wolno chodzi a system jest świeży to pewnie jest problem z dyskiem albo z temperaturami.

SSD by się przydał.

Dokup dysk SSD i na nim zainstaluj system. Będziesz miał dwa dyski. Tylko sprawdz jaki ci płytę obsłuży. M2 pewnie nie ale jakiś z prędkościami 500 MB/s w zupełności wystarczy.

Żeby nie było wątpliwości, po dołożeniu dysku SSD, komputer ma obowiązek zapylać jak mały samochodzik. Rozbudowa tego co masz ma ograniczony sens, ponieważ procesory 4 generacji są dosyć drogie. Poza SSD wg mnie dalsza droga to zmiana podstawki na nowe Ryzeny lub zmiana grafiki. Masz w miarę spoko dobrany set także w zasadzie bez znaczenia co by było pierwsze.

HD TUNE + Screeny health/ Prędkości. Prawdopodobnie dysk już “zajechany” i potrzebna wymiana. Tak jak pisani przedmówcy SSD 240 GB za 130 zł a obecny dysk, jak zdrowy, jako magazyn.

Teoretycznie mógłbyś wymienić procek na I7, ale dodawanie RAM nie ma wielkiego sensu. Podobnie z wymiana procka na I7, ten zestaw ze 2 lata jeszcze da rade z SSD. Ewentualna modernizacja tylko poprzez sprzedaż na allegro całości (bez karty, jak 4 GB VRAM może zostać).

Witam zrobiłem skany dysku
Ogólnie to w grach nie widzę problemu chyba że podłącze Pc pod telewizor i tam gram w HDR+ to wtedy np tekken 7 potrafi dłużej pomyśleć ale największa irytacja jest jak przeglądarka chodzi jakbym miał starego Celerona i 1 gb ramu czyli gdy załaduje się Windows i włączę chrome to tak długo myśli i kreci się ,że wprawia to w nerwy . Dlatego pomyslałem no tak chrome to pewnie je dużo ramu i w tych czasach 8 gb to już nic ale z drugiej strony u brata na swieżym lapku gdzie ma ssd jednak o wiele szybciej się to uruchomia i się właśnie zastanawiałem może to jest to .
Druga kwestia np gdy gry już będą bardziej wymagające będzie się opłacać dołożyć drugą kartę używaną aby to hulało czy jednak lepiej będzie od razu składać nowego
.HDTune_Benchmark_WDC_____WD10EZEX-21M2NA0 HDTune_Health_WDC_____WD10EZEX-21M2NA0

Powtórzyłbym z innego dysku system uruchamiając. Poza pierwszymi 15% dysk nie wygląda tak tragicznie. Niestety w pierwszej części masz i Windowsa i przeglądarkę i pliki wymiany. Można, po potwierdzeniu, próbować naprawy czy wyłączenia tych 15%.

Dysk jest w porzadku, zawsze coś po trochę dysku zajmuje. SSD uzdrowi sytuację.

Rozumiem spróbuje kupić ssd i zobacyzmy co to będzie . Żebym nie zrobił gafy do mojego Pc podpasują dyski typu ADATA Ultimate SU650 SSD 2,5 lub Samsung EVO ?

Adata będzie pasowała, tylko 240/256 GB. I nie wiem jak chcesz robić: instalka na czysto, czy klonowanie systemu? Drugie powinno być szybsze, programy i gry , jest spora szansa, że będą działały bez problemu.

Do twojej płyty nawet M2 pasuje.
https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z97X%20Killer/#Specification

Wyklikaj Support

Jak już kupie SSD to pewnie postawie na nowo system za dużo tutaj nie mam a gry to nie problem . Kwestia było tylko rozglądać się za dobrej jakości dyskami aby bubla nie kupić ale to sobie już poczytam . Dzięki za pomoc

Nie szalej. 2-3 lata Adata posłuży, a za ten czas cały komputer wymienisz i będziesz potrzebował większego/lepszego.

W sumie masz racje i chyba kupię Goodram CX400 w wersji 128 gb . Z tego co pamiętam nawet jak miałem zawsze normalny dysk to na C robiłem partycje 120 gb i nigdy mi się nie udało jej zapełnić . Gry nie muszę instalować na ssd bo nie irytują tak bardzo jak czekanie aż odpali się windows albo przeglądarka

Bierz 240GB bo różnica w cenie minimalna. To całkiem mocny komputer. Jak Ci już pisano SSD zmieni ten komputer nie do poznania. Trochę RAMu też by mogło pomóc, ja wczoraj kupiłem z OLX 2x4GB DDR3 za 80zł.

Cx400 i SU650 są ok.

Witam postanowiłem odświeżyć temat ponieważ dysk już zakupiłem ale dostałem Komputer który nie jest już potrzebny i mogłem go rozłożyć na części.
Zamontowane tam są Ram Kingston Hyper X CL9 1600
KHX1600C9D3X2K2
Czy gdybym je złączył z moimi GoodRam 1866 cl9 to będzie jakaś poprawa czy różnice w Mhz sprawią ,że nie opłaca się robić takiego zabiegu ?

Wg mnie kingston powinny dać się podkręcić do tego co dają goodramy. Jak się nie uda podkręcić lub nie chcesz tego robić to strata będzie minimalna jeśli chodzi o zastosowanie do 8GB, jeśli wykorzystasz powyżej to oczywiście tylko na +.