Rozbudowa sieci a marka sprzętu - ciekawa obserwcja

(eranet) #1

Witajcie,

na wstępie powiem, iż pracuje w firmie posiadającej certyfikację Cisco. Świadczymy również usługi certyfikacji zarówno dla osób indywidualnych jak i firm. No, ale do rzeczy. Posiadamy w firmie bardzo rozbudowaną sieć opartą (co jasne) wyłącznie o sprzęt firmy Cisco. Wszystko działa naprawdę bardzo ładnie, tylko zauważyłem jedną, ciekawą z punktu widzenia administracyjnego, rzecz.

O ile przy rozbudowie sieci o urządzenia Cisco wystarczy odczekać aż nowe urządzenia pobiorą sobie konfigurację z głównego serwera ustawień sieci (co trwa max 1 minutę), o tyle przy rozbudowie sieci o urządzenia innych firm (HP, LG itp) jest konieczność ręcznego wprowadzenia ustawień (co bywa bardzo czasochłonne).

Może mi ktoś powiedzieć, skąd ta różnica? Jestem po prostu ciekaw.

PS. Agaton - może być taki tytuł?

(Agatonster) #2

eranet ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(roobal) #3

Zauważ, że każdy producent korzysta z własnych rozwiązań, jeśli chodzi o Cisco, ta firma lubi mieć własne rozwiązania, często kompatybilne tylko z własnymi urządzeniami. Prawdopodobnie piszesz tu o protokole VTP, który jest właśnie rozwiązaniem Cisco i ten protokół może nie być zaimplementowany w innych urządzeniach, ponieważ to rozwiązanie własnościowe, za które może żądać opłat licencyjnych. Podobnie jest z EIGRP.

(eranet) #4

o VTP też, ale generalnie o wszystkich ustawieniach… procedura wygląda tak że po podpięciu nowego sprzętu, pobiera sobie on plik ustawień z serwera ustawień i się ‘przedstawia’ innym urządzeniom w sieci (odświeżenie tablic routingu już z nowym wpisem pochodzącym od nowopodłączonego sprzętu).

Jest jakaś metoda, aby sprzęt innych firm zachowywał się tak samo?

(roobal) #5

Napisz jakie konkretnie działają protokoły. Jeśli sieć korzysta, jak pisałem z EIGRP. to inne urządzenia mają prawo być niekompatybilne. Wszystko może też zależeć od ustawień domyślnych urządzeń innych producentów. Napisz jeszcze co to jest za serwer ustawień, to jest jakiś router, działający jako VTP server czy jakieś specjalnie do tego przeznaczone urządzenie?

Wydaje mi się, że takie rzeczy powinny być opisane w instrukcji obsługi lub innej dokumentacji dostarczonej z urządzeniem.