Rozbudowa sieci o dodatkowe AP

Witam. Dziś, mam bardzo skomplikowany problem. Otóż posiadam zalążek sieci(1PC, 1 smartphone Samsung Omnia Lite, router Linksys WAG-320N) i niedługo mam zamiar zacząć ją rozbudowywać. Jestem abonentem platformy N, która na dniach ma wprowadzić usługę Multiroom. Aby z niej skorzystać, potrzebne jest połączenie dwóch dekoderów przez Ethernet bezpośrednio lub przez router(mnie interesuje ta druga opcja, gdyż dostaję wtedy również dostęp do internetu). Mój dom ma parter i 2 piętra. Router stoi na 1 piętrze, dekoder nr 1 na parterze, a dekoder nr 2 + niedługo dodatkowy PC na drugim piętrze. Kablowe połączenia nie wchodzą w grę, za duże odległości, a nBoxy(dekodery N) mają tylko wejście Ethernet. Więc myślę, że potrzebuję urządzenia zwanego Access Point. Musi być odpowiednio szybki, myślę, że ok. 15-20Mb\s musi oferować, nie wiem czy to możliwe… Smartphone w miejscu, gdzie miałby być umieszczony jeden z AP daje jedną z czterech kresek zasięgu i schodzi mu się nad googlami. Ale to chyba G, a router jest N, jakby i AP był N, to może miałoby szanse ruszyć? No i na drugim piętrze potrzebowałbym 2 wyjść ethernet, jakiś rozdzielacz? Jak wtedy byłoby z prędkością?

Trudna sprawa, nie wiem czy w ogóle możliwa… No ale może mi pomożecie, póki co dotarłem tu: http://www.ceneo.pl/Access_Point;0112-0;0170IEEE_802_11n_P10-0199432.htm

Dodane 27.11.2010 (So) 12:24

Nikt mi nie pomoże?

Ciekawa sprawa. Ale wydaje mi się, że dobrze kombinujesz.

Do 1 dekodera zakup AP, do drugiego też AP i switcha (pozwoli Ci na zwielokrotnienie gniazd ethernetu). Oba AP podłącz do routera przez konfigurację. Do switcha podłącz górnego AP, dekoder nr 2 i kompa. A komórka nie ma nic wspólnego z AP, bo ona bezpośrednio łączy się z routerem. A jeśli router jest N, to oba AP najlepiej też N.

Z tego co piszesz wynika, że chcesz zbudować bezprzewodowy most. Potrzebujesz jeszcze przynajmniej drugiego punktu dostępowego w roli “przeźroczystego” mostu. Zwykły tryb AP Client dodawałby ci po drodze jeszcze NAT, co dodatkowo komplikowałoby konfigurację sieci. Może zerknij gotowe rozwiązania w stylu WDS, popytaj na forach sieciowych?

Swoją drogą, jeśli wymagasz stabilnego połączenia ze stałą prędkoscią rzędu 20 Mbit/s w takich warunkach, 802.11g raczej nie wchodzi w grę. Chyba, że po wcześniejszych testach w danej lokalizacji. Inaczej tylko pełne “n”.